Příbramsko má nejvíce lidí nakažených klíšťaty

Patnáct let Příbramsko drží republikový rekord v počtu lidí, kteří se od klíštěte nakazili lymeskou borreliózou. Letošní rok není výjimkou. Hygienici již zaznamenali sedmdesát případů a do konce léta jich zřejmě podstatně přibude. Nejvíce onemocnění je ve vyhledávaných rekreačních oblastech u řeky Vltavy mezi Slapskou a Orlickou přehradou.

Vlhko a relativní teplo tu klíšťatům vytvářejí pro jejich život i populační explozi doslova ráj na zemi. Infikovaná klíšťata však útočí i v ostatních částech okresu. "Příbramsko je známé zvýšeným výskytem lymeské borreliózy od počátku jeho sledování v roce 1986. Letošní počet nakažených lidí se zatím výrazně neliší od minulých let. Hlavní rizikové období však většinou přichází až v srpnu," říká příbramská epidemioložka Marie Skalošová. Kromě borreliózy se v okrese objevily už také čtyři případy klíšťové encefalitidy a u několika dalších mají hygienici podezření. "Pacienti pocházejí většinou z Novoknínska," dodala Skalošová. Lymeskou borreliózu neroznášejí pouze klíšťata. Byly zaznamenány i případy, kdy nákazu měli na svědomí komáři, muchničky a včely. Letos zatím kladenští hygienici evidují sedm onemocnění, která mohou souviset s infikovanými klíšťaty.

Šest lidí onemocnělo lymeskou borreliózou, jedna dívka mozkovou encefalitidou. "Lymeskou borreliózou onemocněly v lednu dvě ženy, v březnu student střední školy a v červnu jsou hlášeny další tři případy tohoto onemocnění. Ani v jednom případě si postižení nebyli vědomi přisátí klíštěte. První letošní případ klíšťové encefalitidy byl hlášen v červnu, a to u studentky vysoké školy. Ta se ale nenakazila v kladenském okrese, ale v Poříčí u Strakonic," řekla tisková mluvčí kladenských hygieniků Blanka Vševídová. "Naposledy jsme evidovali kousnutí klíštětem v květnu," řekla Zuzana Záveská z protiepidemiologického oddělení Okresní hygienické stanice v Mladé Boleslavi. Mělnická okresní hygienická stanice neeviduje žádné ohnisko výskytu klíšťat. Ředitelka nymburské hygienické stanice Marie Ježková uvedla, že výskyt klíšťových nemocí je v okrese minimální. "Minulý rok jsme měli jen jeden případ encefalitidy," upřesnila Ježková. Počet onemocnění lymeskou borreliózou se na Nymbursku pohybuje okolo deseti ročně. Letos však hygienici žádný případ nezaznamenali. Kolínští hygienici se letos setkali zatím jen s jedním případem nakažení klíšťovou encefalitidou a se čtyřmi onemocněními borreliózou.

Jak se bránit proti klíšťatům:

* Nejlepší obranou proti klíšťové encefalitidě je třídávkové očkování, se kterým se začíná v zimních měsících roku.

* Snížit rizika onemocnění lymeskou borreliózou a klíšťovou encefalitidou lze ale i vhodným oblečením při cestě do lesa: oblečení světlých barev a z hladkého materiálu, na který se klíště jen obtížně přichytí a je dobře viditelné, nohavice kalhot by měly končit ve vyšší obuvi.

* Nekryté části těla, ale i oblečení postříkat repelentními přípravky.

* Po návratu domů z přírody důkladně prohlédnout celé tělo, aby bylo možné případné klíště co nejrychleji odstranit.

* Klíště by mělo být odstraněno ještě živé, nejlepší je použít namydlenou gázu, pomocí níž pak klíště proti směru hodinových ručiček vytočíme. Poté je nutné ranku dezinfikovat a dále sledovat.