Příbor slavil 750 let

V rodném městě Sigmunda Freuda probíhaly po celý víkend oslavy. Město, založené v roce 1251, připravilo pro návštěvníky řadu zajímavostí. Na renesančním náměstí ve středu města vyrostlo středověké tržiště. K vidění byla kovářská dílna, řezbáři a kejklíři. Každý mohl ochutnat horkou medovinu, koupit si preclíky, místní keramiku, nebo perník na památku. Na trhu se však objevily i typické suvenýry dneška jako například dětské balónky a perníky ve tvaru mobilních telefonů.

 

Po celý víkend probíhala řada akcí. Lidé poslouchali například historické lidové písničky v podání souboru Camerata. Divadelní spolek Keltik hrál pohádku pro nejmenší, a skupina Mimifortunae předvedle rozverné tance gotických krčem a veselic. V sobotu v půl desáté večer zhlédli návštěvníci ohňový průvod. Na náměstí zhasla všechna světla a z postranní uličky vyšel průvod rytířů a radních s pochodněmi v rukou. Následovalo asi půlhodinové představení složené z tance a rytířských soubojů. Večerní akci zakončil ohňostroj.V neděli v jednu odpoledne bylo na programu scénické ztvárnění obrany města Příbor za Třicetileté války.

Odpoledne se konal ještě například výcvik mušketýrů, či fakýrské představení.
Příbor, ležící na říčce Lubině, je od roku 1989 městskou památkovou rezervací. Ve městě žije asi 9 000 obyvatel a nachází se v severním podhůří Moravsko-slezských Beskyd. Příbor je znám především jako rodiště zakladetale psychoanalýzy Sigmunda Freuda. Jeho rodný dům se nachází nedaleko radnice a  je označen č.p. 117.

První písemná zpráva o Příboře pochází z 12. prosince 1251. Tehdy zde Přemysl Otakar II. založil kostel Narození P.Marie. Nejstarší osídlení se tu však nacházelo už v době bronzové, podle nejnovějších poznatků dokonce i v období římském. Městu předcházela ve 12. století založená trhová ves Příbor (označovala postavení sídliště"Při boru").

Návštěvníci Příbora mohou obdivovat především krásné renesanční náměstí. Uprostřed je sousoší P.Marie s jezulátkem z  počátku 18. století. Původně renesanční radnice byla v roce 1938 přestavěna ve funkcionalistickém stylu.Mezi další zajímavosti patří barokní kostel sv. Valentina s areálem piaristického kláštera, koleje a gymnázia.

V okolí se dá navštívit hrad Hukvaldy s rodným domem Leoše Janáčka, nebo městská památková rezervace Štranberk.Nad tímto městečkem se tyčí zbytek někdejšího hradu - věž Trúba, ze které je nádherný výhled do okolí. Pečou se zde "Štramberské uši" - místní perníková specialita.