Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přežil jsem lavinu na Roche Fendue

  16:54aktualizováno  16:54
Francouzský skiareál La Plagne není vhodný jen pro rodiny s dětmi, na své si zde přijdou i milovníci adrenalinu. Ty jistě potěší tzv. malý letmý kilometr, neboli hladká a prudká sjezdovka, kde mohou vyzkoušet, jak rychle dokážou jet. Dobrý rekreační lyžař tu může dosáhnout až osmdesátikilometrové rychlosti. O boji s lavinou na Roche Fendue - v článku.

Oproti většímu a známějšímu letmému kilometru v Les Arcs má ten v La Plagne výhodu, že bývá v provozu nejen po velkých závodech, ale i během sezony.

Tajným tipem horského vůdce Maxe pro napumpování adrenalinu je červená sjezdovka Sources. Ta nejprve nenápadně sjíždí z Roche de Mio vyhlídkovou trasou podél skal, aby se najednou proměnila v neupravený, prudký a skalnatý, ale dostatečně široký kuloár, a pod ním v nekonečné prašanové pláně.

Adrenalinová pumpa
Lyžařští instruktoři vodí své klienty za podobným zážitkem na skalnatý hřeben Roche Fendue, který překonává lanovka z Belle Plagne na Roche de Mio.

Od horní stanice se jede po zasněženém hřbetu mezi sjezdovkami Sources a Inversens pod vrcholová skaliska. Z mělkého sedla se sjíždí doprava prašanovým kotlem na druhou z nich.

Odvážnější mohou vystoupat pár metrů stromečkem a vydat se traverzem do nedalekého sedla a přes něj se spustit do dlouhého, prudkého a uzoučkého skalního žlabu. Je to ovšem nebezpečný sjezd, hrozí v něm laviny a pád kamení.

Může si ho tedy dovolit jen zkušený terénní lyžař ve skupině dobře vybavených jednotlivců. Kromě lyží či snowboardového prkna se tady doporučuje přilba, lavinový vyhledávač pieps, sněhová lopata a lavinová sonda.

Český lyžař ve Francii

La Plagne: lyžování hlavně pro rodiny

Zvyšte si adrenalin na Haute Route

S lyžemi na Mont Blanc

Chamonix: lyžařské středisko number one

Lavina na Roche Fendue
Pokusil jsem se sjet i nejobtížnější sjezd z předvrcholu Roche Fendue skalní stěnou do zmíněného kuloáru. Nejprve se jede ne příliš prudkou prašanovou strání. Nebezpečí hrozí jen tomu, kdo upadne, protože se překulí přes skalní bariéru a zřítí se desítky metrů do sedla.

Nad bariérou se uhýbá doleva do žlabu mezi ostrými skalami. Není tady moc místa a proto se všechny oblouky musejí skákat. Obávám se laviny, protože jedna menší mi přejela přes patky lyží. Nad žlabem se utrhla převěj.


Z konce žlabu je vidět sedlo, kde začíná trasa standardního kuloáru. Ještě nějakých dvacet metrů nebezpečného traverzu a vjíždím na zasněžený hřebínek. Oddychnu si, protože z hřebenu laviny obvykle nepadají.

Nechtěná jízda
Myšlenkami jsem už na sedle a v tom se sníh pode mnou dává zákeřně do pohybu. Metr nade mnou se otvírá půl metru hluboká trhlina a jemný sníh mě jako po klouzačce odnáší po skryté zledovatělé spodní vrstvě.

Instinktivně se snažím udržet lyže pod sebou, abych se nepřevrátil hlavou dolů.

Hlavou mi bleskne, že jsem udělal všechno, abych nebezpečí po pádu omezil – rozepnul jsem si batoh, abych ho mohl shodit z ramenou, utáhnul límec a rukávy, aby mi tam nenapadal sníh, hůlky sejmul ze zápěstí, abych je mohl odhodit, a domluvil se se třemi snowboardisty o případné vzájemné pomoci. Stejně by se ve mně krve nedořezal.

Projedu snad padesát metrů skalnatým koutem a přepadnu desetimetrovou skalní stěnkou do kuloáru. To mě zachraňuje. Sníh přese mě přejede jako voda přes jez a já se zastavuji zavalený jen do půl těla. Nic nemám na sobě zlomeného, lyže až na několik hlubokých vrypů jsou v pořádku a hůlky stále držím v ruce.   

Štěstí jsem měl velké a vím, že se nemusí opakovat. Proto zbytek kuloáru sjíždím s třesoucíma nohama a v lyžařské poloze "jako na záchodě".

Je to ovšem krásný úsek, který se jede nejprve přes třímetrový skalní práh, poté pět metrů širokou roklí a nakonec dlouhým prašanovým sjezdem až na sjezdovky vedoucí do Belle Plagne. 

Klid a krása hor
Za pěkného slunečného dne se vyplatí zabrousit i na druhou stranu hřebene, než leží samotné La Plagne. Svahy se tam prudce sklápějí k vesničkám Champagny en Vanoise a Champagny Le Haut. I tady platí permanentka a bylo by tedy hřích ji naplno nevyužít.

Z Verdons a Grande Rochette vede v krásné horské scenérii několik modrých a červených sjezdovek. Leží na nich obvykle dobrý suchý sníh, nejsou příliš frekventované a tedy ani příliš rozježděné. Než opravdové sjezdové tratě připomínají spíše turistické magistrály.

Za každou zatáčkou se otevírají nové pohledy do údolí i na okolní horské velikány. Sjezdař si tu mimoděk připadá jako by aspoň na chvíli nebyl součástí turistického kolotoče, který zuří na druhé straně hor v Pláních.

Co se děje v La Plagne 

La Plagne se skládá z mnoha částí
Lyžařský areál La Plagne se skládá z jedenácti středisek. "Pokud vám v cestovní kanceláři řeknou, že jedete do Plání, je to stejné, jako by vám řekli, že jste si objednali zájezd do Krkonoš," uvádí český zástupce Ski in France Jan Linhart. "Žádejte bližší informace."

Představujeme nejvýznamnější střediska, která mají podobu moderních vesniček nebo postarších panelákových sídlišť.

Plagne Centre (1970 m. n.m.)
centrum veškerého lyžování v okolí, odtud vyjíždějí největší lanovky, tady se konají závody, zde se soustřeďuje nabídka lyžařských škol. Vhodné pro lyžaře, kteří vyjíždějí na kopec prvním spuštěným vlekem a sjezdovky opouštějí těsně přes jejich uzavřením.

Plagne Bellecote (1930 m.n.m.)
obrovský panelákový komplex, ve kterém je soustředěno bydlení, obchody, služby a parkoviště. Lze ho doporučit jen pro ty, kteří tráví celé dny na lyžích, večery věnují restauracím nebo jiné zábavě a v domě pouze přespávají.   

Belle Plagne (2050 m.n.m.)
nejhezčí městečko tvoří moderní ubytovny, obchůdky a restaurace. Do areálu se přijíždí po silnici tunelem nebo kabinovou lanovkou, která jezdí dlouho přes půlnoc, a tak jsou všechny ulice sjízdné na lyžích.  Budovy nejsou tak ošklivé, aby se v nich nedalo být i přes den, a výhledy z nich jsou většinou na okolní vrcholy. Proto se tu dá příjemně strávit dovolená s přáteli nebo s většími dětmi.

Pozor však na dopravu autobusem – ten se do tunelu nevejde a budete si od něho muset donést všechny věci do ubytoven pěšky. Do nejvzdálenějších je to i několik set metrů.

Plagne Soleil, Plagne Villages (2050 m.n.m.)
souměstí dvou vesniček je poněkud dále od centra sjezdového lyžování  a je proto vhodné pro vyznavače klidu, procházek na běžkách, sněžnic a případně rodičům s malými dětmi.

Champagny (1250 m.n.m.)
dvě údolní obce na opačné straně hřebene než samotné La Plagne, které jsou zaměřené na běžecké lyžování. Zároveň je lze doporučit kvůli nejromantičtějším sjezdovkám v oblasti.

Ostatní
Les Coches a Montchavin na jedné straně údolí, Plagne 1800 uprostřed, Montalbert a Aime La Plagne na druhé straně údolí jsou menší areály na hranici lesa nebo dokonce pod ní, kde se dá dobře lyžovat i v době, kdy ve vyšších polohách fouká vítr nebo je tam špatná viditelnost. Lze na ně koupit samostatné levnější permanentky.    

NEJLEPŠÍ OBDOBÍ v La Plagne: na sjezdovkách únor a březen, v terénu březen a duben
Šestidenní permanentka La Plagne včetně Champagny : 171 Euro (děti 5-13 let 128 Euro)

CO SE BUDE KONAT:
7.-12.1. mistrovství Francie bobů
19. 1. survivalový závod série X-Adventure (dobrodružná kombinace zimních sportů)
19. 2. závody ve freestyle (snowboarding a lyžování v U-rampě a na umělých překážkách)
9.-15. 3. festival freeridingu (lyžování mimo upravené tratě)
19.-20. 4. evropský pohár v telemarkingu (sjezdování s volnou patou)
21.-27. 4. závody ESF (instruktoři francouzské lyžařské školy závodí v běhu, sjezdu, snowboardingu a dobrodružných disciplínách)

Nabídka ESF (francouzské lyžařské školy):
dětská školka 18 měsíců - 3 roky        39 E/den s obědem
výuka lyžování pro děti 3-6 let            33 E/půl dne
výuka lyžování dospělých                    41 E/půl dne
výuka snowboardingu                         55 E/půl dne 
soukromé lekce                                   31 E/hodina
lyžařská túra                                       55 E/den
výuka běžky, telemark                        29 E/půl dne
sedací lyže pro vozíčkáře                    126 E/3 hodiny

La Plagne - v Plagne Centre sousedí supermarket s lyžařskou školou a paraglidingovou kanceláří v jedné obrovské pasáži

La Plagne - z La Plagne je dobře vidět italská strana Mont Blanku

La Plagne - dopolední mraky nad Grande Rochette

La Plagne - inverze na vrcholu Verdons

La Plagne - jiskřící sníh na trati Carella

La Plagne - nebezpečný, ale krásný terén mezi skalami Fendue

La Plagne - Plagne Centré je středem celé lyžařské oblasti

La Plagne - prašan na sjezdovce Sources

La Plagne - prašan na sjezdovce Sources

La Plagne - procházka na sněžnicích

Autor:
Nejčtenější

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

V Sieře Leone přišlo po masivním sesuvu půdy o život až tisíc lidí. (14. srpna...
Jak bahno utopí tisíc lidí. V přelidněném Freetownu katastrofě sami pomohli

Při masivních sesuvech půdy v metropoli západoafrické Sierry Leone Freetownu zemřelo více než 400 lidí, z toho zhruba sto dětí. Dalších 600 se stále pohřešuje,...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Šílený přístav v Bangladéši
VIDEO: Nás nedostanou. Kurz přežití v šíleném přístavu v Bangladéši

Bangladéšský přístav v Dháce je stejný jako celá země. Přelidněný, přeplněný, plný odpadků a boje o přežití. Míchají se zde staré bárky s moderními loděmi,...  celý článek

Další z rubriky

Zatím největší lavina letošní zimy měla délku 425 metrů a parametry střední...
Největší lavina zimy měla 425 metrů, sjela do krkonošské Kotelní jámy

Zatím největší lavina letošní zimy spadla v polovině února do Malé Kotelní jámy v Krkonoších. Podle lavinového specialisty Horské služby Krkonoše Pavla Cingra...  celý článek

Nejvýše položená otáčivá restaurace na světě Drehrestaurant Mittelallalin leží...
Celosezónní skipas v Alpách za pět tisíc. Bomba švýcarského Saas Fee

Těžko byste hledali jiné místo, které lépe dokazuje, že lidská touha lyžovat nezná překážek. Systém lanovek a tunelů vás v Saas-Fee dostane do neskutečné...  celý článek

Lavina ve francouzských Alpách smetla snowboardisty
Laviny v Alpách letos zabily už přes 50 lidí, živlu přeje počasí

Jen za uplynulých deset dní zahynulo při lavinách v Alpách nejméně jedenáct lidí. Přírodní živel, kterému letos nadmíru přejí výkyvy počasí, zabíjel v italském...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.