Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přes Pirkštejn na Talmberk

  15:32aktualizováno  15:32
"A Talmberk zdatný jediný vjel s koněm v hluboký močál a v bahně najíti se mu podařilo mělkou stezku, po níž se s ostatními vydal a vyvedl je z obklíčení. Zde na znamení vítězství dva listy leknínu z bahna vytrhl a ony v červeném poli jeho erb navěky značí." Podle legendy se to stalo ve 13. století při obléhání Milána, kdy byl hrdina za svůj čin pasován na rytíře. Faktem je, že erb s lekníny zdobí už od roku 1675 bránu zámku v Ratajích nad Sázavou.

Právě kraj kolem Ratají má s rodem Talmberků hodně společného. Rataje nad Sázavou, které dříve nesly jméno Rataje Hrazené, vyrostly jako město při obchodní stezce ve 13. století a o století později jsou již chráněny opevněním se dvěma hrady.

Zámek Rataje nad Sázavou
Větší a mladší z hradů shodného jména s městem vznikl kolem roku 1340 při jeho východní straně a dochovaly se z něj pouze fragmenty. Založil jej Jindřich z Lipé v gotickém slohu. V 17. století byl přestavěn na prostorný barokní zámek Andreasem di Quardi, kterého přizval k přestavbě Maxmilián z Talmberka.

Do roku 1934 vlastnili zámek Lichtensteinové, po nich byl již jen školou, poštou, obecním úřadem.

Historie Pirkštejna
Jindřich z Lipé však pobýval většinou na svém druhém hradě v západní lokalitě města - Pirkštejně. Původně Berkenstein a Pirknštejn, s gotickým palácem a věží, se stal dokonalou součástí opevnění. Byl vybudován na skalnatém ostrohu nad řekou, od města jej dělil příkop s padacím mostem. Byl to jednopatrový palác se sklepy tesanými do skály a válcovou obrannou věží.

V 15. století se jeho majitelem stal Hynek (Ješek) Ptáček, který se smutně proslavil tím, že v roce 1437 zajal na hradě Sionu svého strýce Jana Roháče z Dubé. V roce 1444 byl Ptáček nejvyšším hofmistrem a mincmistrem království českého. Jeho hrad navštěvoval často i král Jiří z Poděbrad, po svatbě svého syna Viktorina s Žofií, dcerou Hynka Ptáčka.

Aeneas Sylvius popisuje Ptáčka jako muže postavy malé, tlustého a lysého, ale hovorného a veselého. Jeho moc neustále vzrůstala, ale v srpnu 1440 po návratu ze shromáždění panstva v Dobříši náhle zemřel.

Od roku 1528 byl hrad opuštěný až do roku 1724, kdy byl po úpravách na příkaz Václava Oktaviána Kinského využíván jako fara. Vlastně až do dnešních dnů. Původní věž s hladomornou sloužila potom jako zvonice.

"Posázavský pacifik" nás doveze z Prahy do Čerčan, kde přestoupíme na vlak do Ledečka a následně vystoupíme v Ratajích nad Sázavou. Mimo zmíněných hradů mají Rataje i několik dobových domků na náměstí a krásnou vyhlídku do údolí Sázavy, která se nachází nad bývalým mlýnem Kuchelníkem.

Zřícenina Talmberku
Právě kolem Kuchelníku sejdeme po neznačené cestě kolem chat na značenou trasu do Ledečka. Při ní narazíme ve stejnojmenné vesnici na pozůstatky hradu Talmberka, založeného purkrabím pražského hradu a zetěm Záviše z Falkenštejna, Hroznatou z Úžic z moravského rodu Kouniců, v letech 1284 - 1286.

Jiné zdroje uvádějí, že zakladatel hradu byl Arnošt z rodu Kouniců, a to až počátkem 14. století. Jisté je, že Talmberkové jej drželi asi do roku 1533.

Potom zde nastal typicky český jev - rozebírání cizího majetku. Byl rozebrán vesničany na stavbu domků v areálu hradu i v jeho okolí. Stalo se tak za majitele Slavaty z Chlumu, který však na hradě nikdy nepobýval. Z hradu zůstal jen původní dvorec, dnes obydlený, a zbytky zdí paláce s parkánovou hradbou.

Po silnici se delší procházkou dostaneme k řece Sázavě a do Ledečka, odkud nás vlak dopraví zpět do Prahy.

 

Hrad Pirkštejn v Ratajích nad Sázavou

Celkový pohled na zříceniny hradu Talmberku, který z části pohltily domky okolní vsi.

Autoři:
Nejčtenější

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

Specialized Turbo Vado 4.0
Jak se přilepit hobíkovi na záda. Test elektrokola do města i na výlet

I největší skeptici už vidí, že expanzi elektrokol nic nezastaví. Po velkém průlomu v Německu, Rakousku a Švýcarsku v uplynulých letech definitivně zasahují i...  celý článek

Další z rubriky

Ostrov Flores
Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž stále ještě nedostatkovým zbožím a přitom...  celý článek

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.
Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární film až k pestrým ohlasům mnoha lidí,...  celý článek

Nenáročný okružní výlet na jihovýchodním okraji Žďárských vrchů poblíž Bystřice...
Z Víru do Víru přes tři krásné hrady. Jarní výlet, který naláká

Přelom března a dubna je jako stvořený pro objevování starých hradních zřícenin. Absence listí na stromech umožňuje mnohým z nich právě teď představit svou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.