Výhled od Hořeních domků na Rokytnici

Výhled od Hořeních domků na Rokytnici | foto: Jan Hocekpro iDNES.cz

Přes hřebeny k Mumlavskému vodopádu. Jarní Krkonoše na kole

  • 12
Osychající lesní cesty začínají po zimní sezoně lákat do našich nejvyšších hor cyklisty. Nabízíme vám tip na jarní výlet z Harrachova až na hřebeny Krkonoš. Zastavíte se na horské boudě, zaposloucháte se do šumění Mumlavského vodopádu, ujedete 34 kilometrů a nastoupáte 1 325 metrů.

Okruh v západní části Krkonoš má rozhodně co nabídnout. Jeho výhodou navíc je možnost operativně měnit základní délku trasy, zhruba 34 kilometrů. Výlet lze zpestřit pěší procházkou k hraničnímu hřebeni nebo k pramenům Labe. Náročný profil trasy si můžeme usnadnit, pokud pro výjezd na hřebeny využijeme lanovku na 'Čerťák'.

Na Studenov lanovkou nebo kolmo

Startujeme v Harrachově, oblíbeném rekreačním středisku v západní části Krkonoš. Náš výlet zahájíme u informačního střediska v centru města, ležícího nedaleko dolní stanice lanovky na Čertův vrch. Tuto sedačkovou lanovku je možné případně využít pro rychlé nabrání výšky, na trasu se potom napojíme přejezdem z Čertova vrchu na Studenov po příjemné lesní cestě vedoucí úbočím pod Janovou skálou.

Pohled na Harrachov z úbočí Čertova vrchu

Standardní trasa ale počítá s poctivým výšlapem po silnici na Rýžoviště, kde uhneme vpravo na žlutě značenou asfaltku stoupající ke Studenovu. Než se z horských luk vnoříme do lesa, můžeme se ohlédnout za sebe a potěšit se pohledem na údolí s harrachovskými chalupami.

Tip na dovolenou

Nevíte kam na víkend nebo na dovolenou. Není potřeba jezdit daleko, vyražte do Krkonoš a určitě nebudete litovat. Vybírejte na dovolena.idnes.cz.

Na Studenově se můžeme občerstvit a dále pokračujeme mírným stoupáním po modré značce na Ručičky. Z tohoto významného rozcestí se můžeme buď zajet  podívat na boudu Dvoračky, nebo si alespoň odskočit na vyhlídku u Hořeních domků, odkud se hezky otevírá pohled na Rokytnici nad Jizerou.

Vosecká bouda, Tvarožník a pramen Labe

Konec zimy v Krkonoších

Naše trasa se však na Ručičkách stáčí vlevo a klesá zhruba 600 metrů po lesní asfaltce zpět k Harrachovu, kde odbočíme vpravo na takzvanou Kládovou cestu. Po ní pokračujeme úbočím hory Plešivec s občasnými výhledy na hraniční hřeben směrem k rozcestí Krakonošova snídaně.

Odtud se můžeme vrátit do Harrachova podél Mumlavy, byla by však škoda nevyužít loni otevřený úsek pro cyklisty vedoucí na Voseckou boudu. Vosecká bouda patří mezi klasické krkonošské boudy a v sezoně nabízí ubytování a občerstvení pro denní návštěvníky. Jen pro zajímavost, chata je bez elektrické sítě, potřebnou energii vyrábí dieselagregát. Po zimní sezoně bouda otevírá 27. 5. 2011.

U boudy zamkneme kola a vydáme se na krátký pěší výšlap – podle chuti buďto na 300 metrů vzdálený hraniční vrch Tvarožník nebo k 2,5 kilometru vzdálenému prameni Labe. Pokud zvolíte bližší cíl, nedojdete k cukrářské pochoutce, ale k žulovým balvanům tvarůžkovitého tvaru, seskupeným na hraničním hřbetu. Název Tvarožník získal podle svého tvaru, který vypadá jako bochník tvarohu, ale mimo jiné tento název připomíná i výrobu pověstných krkonošských sýrů.

Nedaleko Tvarožníku najdeme rozcestí s cestami směřujícími do Polska a začíná tady i Cesta česko-polského přátelství.

Balvany na Tvarožníku

Relaxace u Mumlavských vodopádů

Od Vosecké boudy sjedeme zpět na rozcestí a pokračujeme vpravo po vrstevnicové asfaltce, klikatící se vysoko nad údolím Mumlavy. Příjemná cesta s mnoha výhledy na Lysou horu a Čerťák nás nakonec přivede k hlavní silnici pod Novosvětským průsmykem. Sjedeme po ní kousek k Harrachovu a těsně před městem odbočíme vlevo na lesní trasu vedoucí k Mumlavským vodopádům. Pokud byste si nebyli jisti, kde odbočit, upozorní vás například směrovka k hotelu Sklář a poté žlutá turistická značka.

Mumlavské vodopády patří k největší atrakci Harrachovska a vlastně i celých Krkonoš. Hlavní vodopád, vysoký osm a široký 10 metrů, vytváří řeka Mumlava a překonává tak vysoké stupně tvořené skalními bloky v žulovém řečišti.

Mumlavský vodopád

Doporučujeme okolí prozkoumat pěšky a vydat se na krátkou procházku po proudu Mumlavy. V blízkosti vodopádu totiž najdeme takzvaná čertova oka neboli obří hrnce o průměru až šest metrů. Vodopád zastihnete nejmohutnější právě při jarním tání. V zimě naopak velmi často zamrzá a stává se z něj ledopád, uchvacující dílo vytvořené vodou a mrazem.

V nedaleké chatě se můžete také občerstvit nebo se dojít podívat k blízkému hornickému muzeu. Poslední úsek na kole vede od vodopádu po modré turistické značce zpět k informačnímu centru v Harrachově, kde se okruh uzavírá.

Trasa výletu

Soubory s trasou pro GPS zařízení stahujte zde.


Zobrazit místo Jarní Krkonoše na kole na větší mapě

Může se hodit

Start a cíl: Harrachov, informační centrum. Centrální parkoviště je umístěno za nádražím ČSAD.
Délka trasy: 34 km, možnost prodloužení nebo zkrácení
Náročnost: Trasa vede převážně po kvalitních zpevněných lesních cestách, na trase nastoupáte 1 325 metrů.
Vhodné kolo: trekking nebo MTB
Doprava: Harrachov je dobře dostupný autem i autobusem, cesta z Prahy měří 136 km a trasu přes Turnov a Železný Brod ujedete za 1 hodinu 40 minut.
Občerstvení na trase: Studenov, Dvoračky (odbočka), Vosecká bouda, Mumlavské vodopády.

UŽITEČNÉ WEBY
www.harrachov.cz – informace o Harrachovu, včetně ubytování a dalších turistických informací.

www.skiareal.com  provoz lanovky na Čertův vrch