Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přeneste se o staletí zpátky

  12:00aktualizováno  12:00
V Hlinsku a jeho okolí je rozptýlena spousta starodávných staveb lidové architektury. Většina těchto skanzenů zahajuje sezonu o víkendu. Veselý Kopec otevírá svoje brány tzv. Medovou sobotou. Návštěvníci zde uvidí ukázky výroby perníku, včelařství, zpracování včelího medu a vosku. Skanzen na Betlémě zase připravil víkend velikonočních zvyků a obyčejů. Programy skanzenů i vstupné uvnitř článku.

Projděte se Betlémem
Skanzen Betlém leží takřka uprostřed Hlinska, mezi moderními domy, uprostřed moderního života. Stačí udělat pár kroků a rázem se ocitnete o tři století nazpátek, v prostředí našich praprababiček a prapradědečků.

Čtvrť roubených domků drobných městských řemeslníků byla postavena ve druhé polovině 18. století. Domy jsou ekonstruované a uvnitř to vypadá, jako by si původní obyvatelé jen někam na chvilku odskočili: pečlivě ustlaná postel, vedle ní kamna a pec, dřevěná malovaná skříň, tkalcovský stav...

Jednou z nejstarších staveb je domek číslo 159, který je kulturní památkou. Ještě v osmdesátých letech 20. století byl domek obýván. Na štítě stavení je nápis: Tento domek jest wyzdwižen z nakladu Jana Beneše roku 1765."

Osvěžení u Huberta
Budete-li z chození po Betlémě unaveni, můžete si zajít do tamního stylového hostince U svatého Huberta anebo do čajovny. Hostinec však není původní, byl postaven v roce 1994, ale podle plánů z roku 1839. V 19. století zde žily hlavně rodiny hrnčířů. Dochovalo se pouze menší křídlo původního stavení, které je dnes součástí obnoveného objektu.

Hrnčířská tradice sahá do 12. století
Historie Hlinska však sahá až do 12. století. Podle pověsti je založili hrnčíři, odtud má i jméno. Až do 19. století bylo hlavní obživou tamních obyvatel hrnčířství a tkalcovství. Městem procházela stará obchodní cesta z Chrudimska na Moravu, dochovala se i písemná zmínka o tvrzi z roku 1413, která sloužila také jako celnice.

Na Veselém Kopci se čas vrátil o staletí zpět
Z Hlinska se můžeme vydat na Veselý Kopec, největší skanzen v této oblasti. Jedete-li autem, nemůžete zabloudit, od Betléma vás až k cíli dovedou směrové tabule.

Veselý Kopec je osada zemědělských usedlostí volně rozptýlených na svahu nad řekou Chrudimkou. První lidé se zde usídlili patrně už ve 14. století, první podrobnější zpráva o obci je až z roku 1653.

Zcela unikátní je čtrnáctiboká stodola, jediná dochovaná stavba svého druhu v Česku. Byla postavena ve druhé polovině 17. století. Uvnitř jsou staré venkovské vozy a saně.

Zachovaly se tady ukázky typických zemědělských staveb a staveb na zpracování všemožných zemědělských produktů, ale také klasické vodní mlýny anebo vodní pila z poloviny 19. století. K vidění jsou také ukázky tradičních řemesel, jako je hrnčířství, tkalcovství nebo plátenictví.

Ve Veselém Kopci jsou také dvě stylové hospody, kde je možné se za velmi příznivé ceny najíst a napít.

Další tipy: Svobodné Hamry a Možděnice
Osada Svobodné Hamry vznikla v 15. století kolem železného hamru, kde se do konce 17. století vyrábělo železo. Původní název byl Hamr nad Kamenicí. Po zániku hamru bylo vodní dílo využíváno k pohonu kovacího hamru nebo pily. Posledním pozůstatkem původně rozsáhlého zařízení železářské výroby je vodní kovací hamr a vodní mlýn, který zde vznikl v polovině 18. století.

V Možděnicích, připomínaných už v 15. století, stojí za prohlídku kovárna a objekty představující drobná řemesla. V kovárně je dochováno původní zařízení.

Skanzeny ve Veselém Kopci a ve Svobodných Hamrech otevírají v sobotu 20. dubna. Ve Veselém Kopci je vstupné 30 Kč pro dospělé a 15 Kč pro děti (během kulturních akcí je příplatek), ve Svobodných Hamrech zaplatí dospělí 5 Kč a děti 3 Kč. V Možděnicích se otevírá na požádání v červnu až srpnu. Vstupné je 5 Kč pro dospělé a 3 Kč pro děti.
 

Skanzeny Betlém a Veselý Kopec

Skanzen Betlém v Hlinsku je otevřen po celý rok, od dubna do prosince je zavřeno pouze v pondělí. Vstupné je 20 Kč pro dospělé a 10 Kč pro děti.

Skanzeny ve Veselém Kopci a ve Svobodných Hamrech otevírají v sobotu 20. dubna. Ve Veselém Kopci je vstupné 30 Kč pro dospělé a 15 Kč pro děti (během kulturních akcí je příplatek), ve Svobodných Hamrech zaplatí dospělí 5 Kč a děti 3 Kč. V Možděnicích se otevírá na požádání v červnu až srpnu. Vstupné je 5 Kč pro dospělé a 3 Kč pro děti.

PŘESNÝ PROGRAM SKANZENŮ NA CELÝ ROK - NAJDETE ZDE

Bližší informace: Soubor lidových staveb Vysočina, Příčná 350, 539 01 Hlinsko, tel. a fax: 0454/326415, e-mail: sls.vysocina@atlas.cz.
Internetové adresy: www.pupce.cz, welcome.to/vysocina, www.zdarskevrchy.cz 


 

 

Skanzen na Veselém Kopci u Hlinska nabízí ukázky lidové architektury východních Čech.

Starobylé stavení ve skanzenu Betlém v Hlinsku

Uvnitř domů ve skanzenu Betlém v Hlinsku to vypadá, jako by si původní obyvatelé pouze odskočili.

Autoři:
Nejčtenější

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Specialized Turbo Vado 4.0
Jak se přilepit hobíkovi na záda. Test elektrokola do města i na výlet

I největší skeptici už vidí, že expanzi elektrokol nic nezastaví. Po velkém průlomu v Německu, Rakousku a Švýcarsku v uplynulých letech definitivně zasahují i...  celý článek

Některé turistické stezky a cyklotrasy v Národním parku Šumava jsou po...
Šumavský park chce zakázat vstup do lesů. Na stezky padají stromy

Nevyrážejte do lesů kolem Nové Pece a Stožce, mnoho turistických tras je stejně neprůchodných. Takové varování vydal ráno Národní park Šumava. Silný vítr o...  celý článek

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

Panorama Nepomuku s neodmyslitelnou kulisou Zelené hory.
Krajinou Černých baronů a milované historie. Cyklotoulky okolím Nepomuku

Zvlněná a přátelská krajina luk, polí a remízků v okolí Nepomuku byla osídlená generacemi předků, jejichž dávné působení můžeme pocítit v drobných i...  celý článek

Další z rubriky

Chalupská slať. V okolí jednoho z nejznámějších míst Šumavy se převaděči často...
Výlet za Králem Šumavy. Projděte si trasu slavného převaděče

Lesem, přes potoky i močály vodil Král Šumavy lidi z Československa do Německa, ještě než se spustila železná opona. Vydejte se s námi po stopách této...  celý článek

Podle odhadů to vypadá, že plavat ve skutečnosti neumí polovina populace, tedy...
Proč Češi neumějí plavat aneb Jak neutopit doktora Mráčka

V Česku se každý rok utopí asi 200 lidí. A právě teď, během tropických letních týdnů, jich utone v rybnících, řekách a lomech nejvíc. Příliš často podceňujeme...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.