Prázdniny u Chiemského jezera

Chiemské jezero (Chiemsee) v Bavorsku je téměř ideálním místem pro dovolenou, kde můžete velmi lehce spojit koupání, cyklistiku, horskou turistiku i návštěvu památek. Tato oblíbená rekreační oblast není od nás moc daleko – dvě hodiny jízdy od hranic, ať už jedete přes Strážný, nebo přes Dvořiště a pak po dálnici z Lince na Salzburg. Leží asi 10km od hranic s Rakouskem u dálnice Salzburg – Mnichov.

Kolem jezera je spousta veřejných i soukromých pláží a plážiček, přístavišť pro jachty a loďky, hospůdek nebo jen laviček, kde si můžete sednout a pozorovat modrou hladinu jezera, ve které se odráží majestátní hradba Alp. Blízké okolí jezera je protkáno množstvím cest a cyklostezek.

Některé vedou po méně frekventovaných silnicích, ale většinou po samostatných asfaltových či šotolinových cestách. Kolem jezera je značená okružní cyklostezka. Vede krásnými borovými lesy, kolem hnízdišť vodního ptactva, pláží, měst a restaurací, kde se dá velmi příjemně odpočívat při jednom z mnoha místních druhů piva. Hladovec si může třeba dát oblíbenou opečenou klobásu s kari a hranolky. Celý okruh měří 65 km, jen po rovině a mimo auta.

Co by si nikdo neměl nechat ujít, je výlet na ostrovy. Na jezeře jsou dva – menší Fraueninsel (Ženský ostrov) a větší Herreninsel (Mužský ostrov). Z každého městečka na břehu k nim jezdí lodě, z Chiemingu pětkrát za den, ale třeba z Prienu každou půlhodinu. Dominantou Ženského ostrova je komplex kláštera. Samozřejmě, že ženského. Je stále v provozu, takže navštívit se nedá. Procházka kolem ostrova zabere jen 20 minut a k vidění jsou staré, pěkně udržované domy se záplavou květin, zaparkované loďky a jachty a soukromé miniplážičky, tak akorát pro jednu opálenou krasavici.

Mužský ostrov je mnohem větší a ukrývá dva paláce. Starý palác, bývalý klášter,  je vidět už z lodě a v současnosti hostí muzeum věnované vzniku Spolkové Republiky Německa. Nový palác, Herrenchiemsee, dal postavit král Ludvík II. Bavorský v 70tých letech minulého století. Nechal se inspirovat svým vzorem, francouzským králem Ludvíkem XIV., a palác dal postavit ve stylu Versailles. Výzdoba paláce je velmi bombastická – spousta zlata, křišťálových lustrů a zrcadel. Ale ani královská pokladna není bezedná a tak palác zůstal díky nedostatku financí nedokončen. I tyto holé prostory jsou součástí prohlídky. Sám Ludvík strávil na zámku pouhých deset dní.

Asi 15 km na jih leží městečko Ruhpolding, známé především fanouškům biatlonu. Pojedete-li ještě dál po horské silnici, můžete zaparkovat třeba ve vesničce Seehaus a odtud se vydat po značené cestě do hor. Asi tak po půl hodině cesty vzhůru se dostanete k horské chatě, kde se můžete občerstvit. V kamenném žlabu, kterým protéká ledový horský potok, se chladí bandasky s čerstvým mlékem. Pro některé je právě mléko cílem výletu, ale byla by škoda nevydat se vzhůru až na hřeben hor.

Panorama, které se před vámi po výstupu do sedla otevře, je úžasné – na severu za nižšími kopci prosvítá hladina Chiemského jezera a na jih se táhnou jednotlivé hřebeny Alp. Na obzoru ční třítisícová hradba Zillertalských Alp na hranici Rakouska a Itálie a masiv Grossglockneru. A hluboko v údolí se pasou krávy.

Krajina v okolí Chiemsee je ideální k procházkách a výletům na kole

Výletní parník brázdí jezero Chiemsee v Bavorsku

Jezero Chiemsee v Bavorsku je ideální i pro jachting

Alpy, které se tyčí nedaleko jezera Chiemsee lákají k procházkám a cyklistickým výletům