Pravčická brána

Pravčická brána | foto: Profimedia.cz

Pravčická brána míří do semifinále ankety o sedm divů světa

  • 29
Česko má naději, že se jedna z jeho přírodních krás poprvé zúčastní "boje" o sedm nových divů světa. Pravčická brána, symbol Národního parku České Švýcarsko, má totiž šanci postoupit do semifinále hlasování prestižní ankety New7Wonders. Nyní je na 10. místě, hlasovat lze až do půlnoci.

Velká konkurence světových unikátů

Internetové hlasování, ve kterém světová veřejnost vybere přes 70 semifinalistů soutěže o budoucích sedm přírodních divů světa, končí v úterý o půlnoci. Seznam 77 semifinalistů zveřejní organizátor klání, nadace New7wonders se sídlem v Ženevě, ve čtvrtek 9. července na stránkách www.new7wonders.com.

Národní přírodní památka Pravčická brána je nyní na desátém místě v kategorii "Jeskyně, skalní formace, údolí". "Má tedy velkou šanci postoupit do semifinále. Kromě geologické hodnoty pískovcového útvaru se podařilo slušného umístění dosáhnout i oficiální podporou nominace Pravčické brány společností České Švýcarsko a správou Národního parku České Švýcarsko," uvedl ředitel obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Marek Mráz.

Čtvrtfinálové hlasování začalo před půl rokem. Lidé v něm vybírali z celkem 261 návrhů ze 222 zemí. V kategorii přírodních divů světa se sešla tvrdá konkurence. Kandidáty jsou například Grand Canyon, Niagarské vodopády, poušť Atacama v Chile, hora Kilimandžáro v Tanzanii, hora Sinaj v Egyptě, jezero Titicaca v Bolívii/Peru či Plitvická jezera v Chorvatsku. Ze sousedního Slovenska kandiduje Štrbské pleso.

Poslední fáze hlasování pak začne v červenci poté, co mezinárodní tým odborníků na přírodu v čele s bývalým šéfem UNESCO Federikem Mayorem 21. července zveřejní původní seznam zredukovaný na 28 finalistů. Lidé budou moci o vítězích hlasovat prostřednictvím internetu, telefonicky a textovými zprávami až do roku 2011. Tým expertů mezitím navštíví všech 21 finalistů, kteří budou moci představit přírodní bohatství místa celému světu.

Hlasujte ZDE

České Švýcarsko není na příliv turistů připraveno. Chybí infrastruktura

Dosavadní hodnocení Pravčické brány v soutěži Nadace New7Wonders označila manažerka společnosti České Švýcarsko Dana Štefáčková za obrovský úspěch.

Může podle ní znamenat větší reklamu a zvýšení povědomí o existenci Pravčické brány a Českého Švýcarska ve světě. Obává se ale možného přílivu turistů, protože v oblasti chybí kvalitní infrastruktura, hlavně dostatek hotelů a parkovišť. Proto se České Švýcarsko zatím snaží lákat návštěvníky i na ostatní místa národního parku. České Švýcarsko usiluje i o zapsání oblasti do seznamu přírodního dědictví UNESCO a správa parku chce posunout jeho hranice.

Národní park navštěvuje podle Štefáčkové každý rok na 750 tisíc lidí. "Čísla o návštěvnosti neradi uvádíme, jedná se o odhady. Každopádně ale služby pokulhávají za zájmem turistů o národní park. V celé oblasti je například jen do deseti hotelů na evropské úrovni," dodala.

Pravčická brána, České Švýcarsko

Pravčická brána, největší skalní most Evropy

New7wonders

Podle zakladatele a předsedy nadace New7wonders Bernarda Webera je soutěž o sedm přírodních divů odlišná od předchozího výběru. "Zjišťujeme, kolik neuvěřitelně nádherných míst na Zemi ještě mnoho lidí nezná," uvádí Weber na webu projektu, jehož hlavním mottem je slogan: "Chceme-li něco zachránit, musíme to nejdřív doopravdy ocenit."

Pravčická brána vznikla podle geoložky národního parku Zuzany Vařilové stejně jako většina zdejších skalních tvarů erozivními procesy z původně masivního pískovcového bloku. Svými rozměry (výška klenby je 16 metrů, vlastní oblouk měří 27 metrů) je největší pískovcovou skalní bránou v Evropě.

Díky vysoké návštěvnosti zde v roce 1881 vznikl hotel Sokolí hnízdo, který dodnes slouží jako restaurace. Dříve možný vstup na těleso brány byl počátkem 80. let minulého století zakázán kvůli nadměrné erozi pískovcového oblouku způsobené právě turistikou.

Organizátoři výběru přírodních skvostů počítají s tím, že internetového hlasování se zúčastní více než miliarda lidí. Vítězné lokality budou sdílet slávu se sedmi divy stvořenými člověkem, vybranými před dvěma lety.

,