Prát se opět bude na valše

Rožnov pod Radhoštěm - Den velkého prádla v Dřevěném městečku v Rožnově pod radhoštěm připomene v sobotu hospodyňkám všemožné způsoby péče o oblečení a textilie v domácnosti. Pro starší je zase vzpomínkou na jejich dětství, dětem osvětlí mnohé co znají jen z knížek, například obrat prala na potoce. Muži, jinak trpně doprovázející manželky, mohou mudrovat nad technickými vymoženostmi minulých časů.

Pro dlouholeté příznivce Valašského muzea v přírodě není tento pořad nový. Opakuje se vždy po dvou letech, střídán pořadem Kouzelná nitka. Podle organizátorů má svoje stálé příznivce, kteří jej v celoroční nabídce vyhledávají.

U potoka se prádlo vyvařuje v dřevěných nádobách s užitím v ohni rozpálených kamenů, máchá se a tluče pístem na potoce, bílí se na trávníku. Ve dvoře fojtství už mají ženy v neckách valchy. Mýdlo doma vařené dělá divy nejen s prádlem, ale i s rukama pradlen, které zůstávají po celodenním máčení obdivuhodně jemné.

Na šňůrách všude kolem vlaje prádlo, to bílé hambaté, z měšťanských domácností, s krajkami na košilkách i kalhotkách, ale i barevné z domácností chudobných s latou na latě. Všední prádlo se suší na plotě, někdy poslouží i košatý keř.

Usušené právě tak akorát se pak hladí. Krajky skleněnými hladítky, rovné kusy se válí na široké lavici, v síni se velké kusy mandlují.

"V tento den mohou návštěvníci skutečně vidět, k čemu slouží ta velká bedna plná kamení v Billově chalupě, kolem níž je vždy tolik dohadů. V Billově domě voní čerstvě žehlené prádlo a věřte, že prané mýdlem a v potoční vodě voní zcela jinak, než jsme dnes zvyklí," podotýká Marie Brandstettrová ze skanzenu.

Sváteční chvíle spojené s příchodem nového človíčka navozuje jizba fojtství plná krajek na peřinky, kde se právě kulmují volány na jednu z nich.

Velké praní doplňují ukázky drobné ruční práce, takže návštěvníci mohou vidět i háčkování, síťování a bílé vyšívání místního, zcela výjimečného stylu.

"Pro potěšení mužů vytáhneme z depozitáře různé typy pracích strojů a pro duše stižené romantickým viděním světa také kousek našeho fondu nástěnných kuchařek s nápisy, které i dnes jistě potěší, jako – Ruce pracovité, srdce čisté, to jest náš tatíček. Alespoň na šňůrách tak můžeme ukázat, oč se naše sbírka v posledním roce rozrostla," říká Marie Brandstettrová.

V Dřevěném městečku bude hrát hudeckou muziku J. Štrunce, na 10. hodin je u potůčku připravena scénka M. Kulišťáka Klebetnice. Po 15. hodině bude možné posedět na amfiteátru při pravidelném odpoledním programu – letos vystoupí soubor Iskerka s pořadem Děti u potoka.