Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pozor na doutníky nebo kinder vejce aneb co do USA raději nevozit

  • 122
Co má společného ovoce, tlačenka a kinder-vajíčka třeba s kubánskými doutníky, želvovinou nebo historickými artefakty? Odpověď je jednoduchá: všechno vás může dostat do maléru, pokud to celníci v USA najdou ve vašem kufru.

Jednou z nepopiratelných radostí cestování jsou suvenýry, které si člověk veze domů. Ale některé z nich mohou vzbudit nežádoucí pozornost celníků. Kromě věcí, které se samy nabízejí, jako jsou politicky problematické suvenýry v podobě kubánských doutníků, kousky historických artefaktů, jež by měly zůstat v zemi svého původu, či želvovinové šperky z krunýřů chráněných druhů, mohou cestovatele dostat do problémů i zjevně neškodné předměty.

Seznam nejkurióznějších suvenýrů, jejichž dovoz je do Spojených států zakázán, v tomto týdnu sestavil server MSNBC.

Kubánec s tradičním produktem své země - doutníkem

Kubánec s tradičním produktem své země - doutníkem

Nebezpečný škůdce

Běžným strůjcem potíží jsou potraviny a nápoje, které často představují zdravotní a ekologická rizika, kvůli nimž jsou nezbytná přísná pravidla. Proč je jejich dodržování tak důležité, je možné ukázat na boji se středozemní octomilkou, který už americký stát Kalifornie stál 100 milionů dolarů.

A předpokládá se, že octomilky na jih USA zavlekl jediný turista, který si dovezl jediný kousek octomilkou napadeného ovoce. Ale ne všechna omezení dovozu ovoce vycházejí z obavy ze zavlečení hmyzu.

Některé druhy jsou samy o sobě jednoduše nebezpečné. Patří mezi ně například jamajské národní ovoce aki (Blighia sapida), které je jak chutné, tak výživné. Pokud je ovšem správně připraveno. Jinak ale slupka aki obsahuje jed, který může způsobit zvracení, záchvaty a dokonce i smrt.

Cestovatelé, kterým celníci aki při příletu do USA zabaví, mohou být naštvaní, aniž by si uvědomili, že je to uchránilo od možných pozdějších následků.

Srdce a plíce nebrat

Podobně je zakázané skotské národní jídlo haggis. A to nejen proto, že tento masný produkt podobný české tlačence pozornost celníků neodolatelně přitahuje. Haggis vznikne nacpáním ovčího srdce, jater a plic do ovčího žaludku, který se pak vaří, dokud nezačne připomínat jídlo, napsal MSNBC.

Američtí celníci proti tomuto pokrmu zakročují nejen z kulinárních důvodů, ale především proto, že obsahuje plíce, jejichž dovoz je ze zdravotních důvodů zakázán od roku 1971. Omezení týkající se aki a haggisu jsou dobře známá, přinejmenším v zemích jejich původu. Ale o jiných mnoho lidí vůbec neví.

Ilustrační foto

Nejpřekvapivějším zakázaným předmětem jsou zřejmě vajíčka Kinder s překvapením, slavná italská čokoláda s malou hračkou uvnitř. Věřte nebo ne, ale Kinder Surprise je zakázáno na základě zákona o bezpečnosti potravin z roku 1938, který do ilegální pozice staví prodej jakýchkoli cukrovinek obsahujících "nevýživné" předměty.

Od 1. listopadu tohoto roku zavedly Spojené státy přísnější kontroly a cestující mohou mít problémy i se zdánlivě nekonfliktními předměty. Přečtěte si o tom v článku Ženu nepustila kontrola do letadla. Kvůli láhvi mateřského mléka.