Poznejte jedinečný umělecký styl barokních vojenských pevností

  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Není baroko jako baroko; znáte hrady a zámky, oslnivé paláce a nádherné zahrady, ale do mozaiky barokních památek patří i pevnosti. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na výlety do pevnostních měst Terezína a Josefova, do Olomouce, do Chebu, na pražský Vyšehrad a na brněnský Špilberk.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Josefínské slavnosti nabídnou návštěvníkům Terezína bojové ukázky, slavnostní průvod, jarmark i velkolepý ohňostroj. | foto: Kudy z nudy

Zemi k obraně, matce ke cti – to byla jedna z myšlenek, která vedla císaře Josefa II. ke stavbě dvou pevnostních měst. Josefov připomíná samotného zakladatele, Terezín nese jméno jeho matky, císařovny Marie Terezie. Přijeďte se sem podívat třeba v sobotu 1. října na Josefínské slavnosti.

Pevnosti Terezín a Josefov

Nejlépe zachovaná bastionová opevnění uvidíte v Josefově, sesterské pevnost Terezína.

Události druhé světové války, kdy se Terezín proměnil v židovské ghetto a věznici gestapa, daly městu pověst světoznámého symbolu utrpení, ale původní účel byl docela jiný. Pevnostní město s rozsáhlým a ve velké míře zachovalým bastionovým opevněním mělo sloužit jako obranný štít proti výpadům Pruského království. Na konci 18. století se navíc jednalo o jeden z nejdokonalejších výtvorů pevnostního stavitelství s řadou rozmanitých obranných prvků.

Přestože Terezín i Josefov vyrostly v místech, jimiž předtím nepřátelské armády procházely, ani jedna pevnost se nikdy se nemusela bránit obléhání. Z vojenského hlediska tak obě stavby představovaly debakl a vyhozené peníze, pro nás, běžné turisty, je to ale vzácná výhoda. Jistě, některé části jsou poškozené, jiné úplně zmizely, ale přesto v Terezíně i v Josefově dodnes můžete vidět nejenom množství zachovalých objektů a souvislých úseků opevnění, ale dokonce se dá nahlédnout i do atraktivních podzemních prostor.

Josefínské slavnosti v Terezíně

V zajímavém hvězdicovém tvaru pevnostního města Josefova se neskrývá žádná symbolika, jde o promyšlený a účelný systém navržený dle soudobých teorií pevnostního stavitelství.

Skvělou příležitostí pro seznámení s Terezínem jsou Josefínské slavnosti, tradiční oslavy založení královského pevnostního města a současně největší historické slavnosti 18. století v Čechách.

Program začíná v sobotu 1. října v 10 hodin otevřením tržiště a pouťových atrakcí, odpoledne ve 14 hodin projde městem slavnostní průvod a po něm vás čekají dvě bitevní ukázky. V 15 hodin se bude dobývat pevnost a v 19.30 začne noční útok, zakončený velkolepým ohňostrojem. Vše se bude odehrávat v objektu Retranchementu 5 na třídě Dukelských hrdinů, kde rovněž sídlí Muzeum města Terezína a začínají prohlídky podzemních chodeb.

S dobou vzniku pevnosti vás seznámí expozice Kasárna aneb zažij 18. století, novější historii, kdy se pro Židy z celé Evropy město stalo přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů, připomíná kostel Vzkříšení Páně v centru města či Památník Terezín a jeho jednotlivé části, například Muzeum ghetta v bývalé terezínské škole, Magdeburská kasárna, židovský hřbitov s krematoriem a Malá pevnost, která sloužila jako věznice pražského gestapa.

Zavírání pevnosti Josefov

Barokní pevnostní město Josefov vzniklo ve stejné době jako Terezín na návrší u soutoku tří řek, Labe, Metuje a Úpy. Vojsku však sloužilo mnohem déle než Terezín a armáda je vyklidila až po sametové revoluci. Také tady můžete navštívit atraktivní podzemí, ale jeden a půl kilometru dlouhé chodby jsou pouhým zlomkem z celého složitého systému, v podzemí byste mohli nachodit přibližně čtyřicet kilometrů.

Zatímco v Terezíně jsou chodby přístupné nepřetržitě po celý rok, Josefov své podzemí na zimu zavírá; na slavnostní zakončení sezony 2016 se můžete přijet podívat v pátek 28. října. Znovu se sem můžete vypravit až v dubnu 2017.

Vyšehrad a Špilberk

Mezi barokní pevnosti patří Vyšehrad v Praze, ohrazený masivními hradbami z červených neomítnutých cihel.

Josefovem ale přehlídka barokních pevností nekončí. Patří mezi ně i Vyšehrad v Praze, bájné místo ze starých pověstí českých, které se v barokní pevnost s vojenskou posádkou proměňovalo od poloviny 17. století. Dnes Vyšehrad až na pár drobností – například již neexistující vyhořelé zbrojnice v parku s Myslbekovými sochami – poznáte tak, jak jej vojenská posádka roku 1911 opustila. K celoročním prohlídkám lákají kasematy, skryté v masivních hradbách z červených neomítnutých cihel, podzemní sál Gorlice, kostel sv. Petra a Pavla i vyšehradský hřbitov, kde nalezlo místo posledního odpočinku téměř 600 osobností kultury a vzdělanosti.

Chcete poznat strohé vojenské baroko? Pak vzhůru na hrad Špilberk v Brně a do zdejších slavných kasemat! V roce 1742 je dal postavit plukovník Rochepin, necelých sto let sloužily jako vězení a první návštěvníci se sem podívali již v roce 1880. Kasematy jsou otevřené celoročně.

Kasematy v Chebu

Barokní kasematy najdete také na Chebském hradě v Chebu. Město se začalo v pohraniční pevnost měnit rozhodnutím císaře Ferdinanda III. již roku 1652, kdy měla statut pevnostního města v celém Českém království pouze Praha.

Původní středověký hrad se proměnil v barokní pevnostní citadelu s typickým červeným cihlovým zdivem, použitým právě na stavbu kasemat a obvodového pláště hradu. V západních kasematech si můžete prohlédnout expozici práva útrpného a trestu smrti a hradní zbrojnici s unikátní kolekcí chladných i palných zbraní. Otevřeno je tu celý rok, v pondělí 31. října hlavní hradní sezonu zakončí slavnostní ohňostroj.

Olomouc a její opevnění

Pro milovníky vojenské architektury je Olomouc ojedinělým příkladem fortového způsobu opevňování, některé pevnosti jsou otevřené pro veřejnost.

Zatímco ze středověkého opevnění města Olomouce zbylo pramálo – například v Bezručových sadech je k vidění jedna z vstupních bran do města zvaná Židovská – docela jiné je to s barokním opevněním. Po třicetileté válce byla Olomouc vyhlášena pevnostním městem a v polovině 18. století ji obkroužil límec takzvaných tereziánských hradeb.

Při prohlídce města tak můžete vidět třeba Terezskou bránu, jejíž architektura nese rysy antického triumfálního oblouku a která se jako jediná z pevnostních bran dochovala na svém původním místě, Korunní pevnůstku s barokní prachárnou nebo monumentální Tereziánskou zbrojnici. Bastionovou pevnost o sto let později doplnil věnec předsunutých tvrzí – fortů. Pro milovníky vojenské architektury je Olomouc ojedinělým příkladem fortového způsobu opevňování; navštívit můžete například fort Radíkov, fort č. XIII v Nové Ulici a fort č. XVII v Křelově.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipu a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ. Šťastnou cestu!

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 10:51

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 10:51

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...