V pondělí 6. července jste zván í na Benefici pro Dientzenhoferův poutní kostel...

V pondělí 6. července jste zván í na Benefici pro Dientzenhoferův poutní kostel Narození Panny Marie v Nicově u Plánice. | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Poznejte barokní krásu západních Čech na festivalu Devět týdnů baroka

Během letošního léta se Plzeňsko představí jako kraj barokní kultury. Festival vám představí kostely, kláštery, zámky a zapomenutá místa, projdete se barokní krajinou a poznáte i nejrůznější dobové chutě a vůně. Na festival Devět týdnů baroka vás zve portál Kudy z nudy.

Devět letních týdnů, devět oblastí Plzeňska a každodenní program po celých 63 dní v 63 lokalitách západních Čech – to je stručné shrnutí velkolepého letního festivalu Devět týdnů baroka. Záměr je jednoduchý: vytvořit ze západočeského baroka značku, za kterou se budou sjíždět hosté z celé Evropy.

Proč právě baroko?

Během posledního devátého týdne se festivalový program zastaví v barokním „kostele zázraků“ ve Strašíně.

Na Plzeňsku působili barokní architekti Santini a Dientzenhofer. Najdete tu dochované kousky barokní krajiny s neopakovatelnou atmosférou a vedle světoznámých památek i ty téměř zapomenuté, avšak o to zajímavější. Festival Devět týdnů baroka vám zkrátka od 29. června do 30. srpna nabídne spousty zajímavých setkání s barokní i současnou kulturou v rozmanitých barokních památkách.

Program, každý týden zaměřený na jinou oblast Plzeňska, hýří opulentní barokní nádherou – vedle koncertů, komentovaných a kostýmových prohlídek se můžete těšit třeba na dobové poutě, barokní noci s dobovými ohňostroji a dokonce i na několik operních představení.

Začátek patří rodišti sv. Jana Nepomuckého a Klatovsku

První festivalový týden patří Nepomuku, kde se narodil sv. Jan Nepomucký, a jeho okolí. Úvodním bodem programu je podvečer ve Spáleném Poříčí, a to v pondělí 29. června. V následujících dnech můžete navštívit třeba Žinkovy, kde si při prohlídce zámku užijete skutečnou barokní hostinu, či městečko Blovice a tamní Muzeum jižního Plzeňska. Komponovaný program barokních zábav nabídnou zámky Kozel a Zelená Hora; tam si navíc vychutnáte barokní loutkovou operu F. Cavalliho La Calisto. Poslední den nepomuckého týdne oslavte ve Vrčeni, kde vás v neděli 5. července čeká cesta z návsi ke kapli a studánce sv. Vojtěcha s programem inspirovaným lidovým barokním divadlem.

Druhý týden festival zamíří na Klatovsko, kde se v pondělí 6. července koná Benefice pro Dientzenhoferův poutní kostel Narození Panny Marie v Nicově, jedinečnou dominantu Plánicka, zasazenou v působivé barokní krajině. V dalších dnech vás například čekají Chudenice a barokní ohňostroj na Bolfánku, hrad Klenová, samotné město Klatovy s věhlasnými katakombami, Mariánskou poutí, mší v arciděkanském kostele a barokní nocí v jezuitské koleji či Loretánská kaple v blízkém Týnci s originálním výtvarným dílem Kapka.

Venkovské slavnosti a barokní opera

Třetí týden od 13. do 19. července patří krajině kolem Chotěšova a Přeštic. V poutním místě Křížový vrch u Stodu vás čeká celodenní program a setkání s geologem Václavem Cílkem a dalšími hosty, na zámku Rochlov si užijete prohlídky bylinkového panství a voňavý bohatý program na zámku i v zahradě. Prohlédnete si Dobřany i Přeštice s impozantním Dientzenhoferovým chrámem Nanebevzetí Panny Marie, užijete si barokní noc s unikátní zvonohrou, barokním ohňostrojem a pozorováním hvězdné oblohy v barokním klášteře v Chotěšově a v barokním dvoře Gigant v Záluží u Stodu si vychutnáte venkovskou slavnost Podej ruku baroku.

Venkovu patří i následující dva týdny, kdy se festival vydá na cesty k pramenům i na barokní pouť na Tachovsko a do okolí Stříbra, Kladrub a Bezdružic. Zažijete například barokní noc v klášteře v Kladrubech, jemuž dnešní podobu vtisknul architekt Santini a který právě slaví devítisté výročí založení. V jízdárně Světce se v pátek 31. července a v sobotu 1. srpna odehraje jeden z vrcholných bodů programu, obnovená světová premiéra barokní korunovační opery J. J. Fuxe Constanza e fortezza v historicky věrné replice barokního divadla.

Pouť na Vavřineček a ke Kozinovi

Šestý festivalový týden patří Domažlicku; ve stopách barokních poutníků můžete v pondělí 3. srpna vystoupat k poutnímu kostelu sv. Anny na Tanaberku, o den později si prohlédnete rozvaliny kláštera v Pivoni, navštívíte také barokní kostel sv. Anny v Horšovském Týně a město Domažlice. V sobotu 8. srpna se festival zastaví u poutního kostela sv. Vavřince na vrchu Vavřineček, kde se odehraje komponovaný program barokních zábav s tancem, hudbou, barokním občerstvením a dobovým ohňostrojem. Následující den, neděli 9. srpna, můžete strávit v Újezdě na Kozinově statku, kde je nachystán barokní jarmark s muzikou, kováři, dráteníky a keramikou z Kolovče.

Santiniho hvězda a barokní krajina

Sedmý týden patří městům Plasy, Mariánská Týnice a Radnice, kde jasně září Santiniho hvězdy a kde navštívíte například klášter Plasy a v poutním kostele Zvěstování Panny Marie v Mariánské Týnici uslyšíte koncert Čtvero ročních dob A. Vivaldiho v podání Gabriely Demeterové a souboru Ensemble 18+. Čeká na vás také barokní statek Býkov a Radnické barokní variace v Radnici.

Osmý týden festival zavítá do krajiny barokních soch kolem Manětína.

Osmý týden festival zavítá do krajiny barokních soch kolem Manětína, Rabštejna a Nečtin. V Nečtinách si na pondělí 17. srpna nachystali celodenní program spojený se slavnostním otevřením Mlýnské stezky, o den později vás přivítá výstava Věřící v zaniklém kostele sv. Jiří v Lukové a ještě o den později koncert v kostele Panny Marie Sedmibolestné v Rabštejně. Dalším z vrcholů festivalu bude oratorium Mesiáš G. F. Händela, které se koná v pátek 21. srpna v kostele sv. Barbory v Manětíně. O den později je připravena další barokní noc s ohňostrojem a dobovou hostinou a zábavou na zámku Manětín.

Závěr festivalu patří Sušici

Festival Devět týdnů baroka končí barokní slavností v Sušici, a to jak v centru města, tak nad městem u kaple Anděla Strážce.

Festival završí devátý týden na Sušicku, v oblasti pod křídly Anděla Strážce. V pondělí 24. srpna vás čeká Svatoborské putování, odpolední zážitková cesta z vrchu Svatobor pro celou rodinu spojená s večerním programem u kaple Panny Marie Pomocné a pramene Odolenka. Navštívit můžete také sušické muzeum, barokní „kostel zázraků“ ve Strašíně anebo poutní kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic.

Festival Devět týdnů baroka se uzavře v pátek 28. srpna poslední barokní nocí v Horažďovicích a v neděli 30. srpna poslední barokní slavností v Sušici, a to jak v centru města, tak nad městem u kaple Anděla Strážce.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz