Povodňová vlna se valila Itálií

Takové povodně a sesuvy půdy Itálie dlouho nezažila. Rekordní srážky na počátku týdne rozvodnily řeky především v Alpách, na hranicích se Švýcarskem. Vodní živel se řítil úzkými údolími. Strhával vše, co mu přišlo do cesty. Velká voda se včera také valila Pádskou nížinou na východ Itálie. Rekordní přívaly si už vyžádaly třicet obětí na životech a na mnoha místech na severu Itálie zcela zastavily normální život.

Záchranáři evakuovali třicet tisíc obyvatel z ohrožených oblastí. Italský kabinet vyhlásil na těchto místech stav ohrožení. Ve Švýcarsku mezitím na jihu země pátrali po dalších nezvěstných lidech na místech, která zcela zaplavila a pohřbila mohutná lavina bahna a kamení. Zatímco v Turínu na západě Itálie se včera vzpamatovávali obyvatelé z nebývalého šoku, dole po proudu se pečivě chystali na příchod mohutné povodňové vlny.

Hladina řeky Pád tam stoupala každou hodinu přibližně o deset centimetrů. Podle odborníků přinesly rekordní srážky nejhorší přívaly vod za posledních třicet let. Místa postižená živelní katastrofou navštívili prezident Carlo Azeglio Ciampi a ministr vnitra Enzo Bianco. Vyjádřili soustrast rodinám obětí a přislíbili brzkou pomoc. Upozornili současně, že dobře zorganizované záchranné práce přitom zabránily ještě větším obětem.

"Duch solidarity a dobré spolupráce pomohl při záchraně mnoha lidských životů," uvedli. V jiných místech na východ po řece Pád byly úřady v nejvyšší pohotovosti. Obyvatelé měst Mantova a Ferrara byli včera připraveni k okamžité evakuaci, pokud by to bylo zapotřebí. "Děláme jediné. Sedíme, čekáme a jsme připraveni na všechno," sdělil zpravodaji stanice BBC Mario Gravina z městského zastupitelstva ve městě Mantova. Kalné povodňové vlny útočily na středověké klenoty, města Cremona a Piacenza.

"Existuje naše jediná naděje, že voda zakrátko opadne a podaří se zachránit vzácné památky," doufal Roberto Persegani, obyvatel Cremony. Proto sledovali Italové pozorně předpovědi počasí, které však nevyznívaly příliš nadějně. Na severu země se zlepšily podmínky natolik, že pokračuje úspěšné odstraňování škod v alpském podhůří, které zasáhla povodeň jako první. Pro Pádskou nížinu však meteorologové předpovídali další dešťové srážky, takže nebyla velká naděje na zlepšení situace. V mnoha dalších městech proto úřady zastavovaly dopravu a připravovaly se na nejhorší. V Pavii, padesát kilometrů jižně od Milána, zastavily dopravu na historických mostech a pokračovala evakuace obyvatel. Uprchlíci před velkou vodou nacházeli ubytování ve vojenských objektech a ve školách.

Zprávy z minulých dní: 
Oběti a vážné škody přinesly rozbouřené vodní toky i v Lombardii a Ligurii. Přestože tam vyhlásili poplach včas, úřady hlásily již osm obětí. Údolí Aosta bylo zcela izolováno od ostatních částí Itálie, protože jak dálnice, tak železnice z Turína zůstaly přerušeny. Rozbouřené horské potoky a řeky úplně smetly z povrchu několik vesnic a měst.

Sesuvy půdy a povodně na švýcarsko-italském pomezí si podle dosavadních informací nevyžádaly oběti mezi českými občany.
"Velvyslanectví České republiky nemá žádné informace o českých státních příslušnících, kteří by byli postiženi současnou kritickou situací v severozápadní Itálii," prohlásili pracovníci zastupitelského úřadu. "Obrátili se na nás pouze s dotazy týkajícími se sjízdnosti silnic a dálnic," uvedla konzulka Bradáčová. Kdo má tedy namířeno do Benátek, Terstu, Bologne, Florencie, Říma či jižní Itálie, nemá žádné problémy. Nejistější je situace pro ty, kteří jedou do Milána, zvláště přes Švýcarsko. Zde by se situace mohla zhoršit, a proto při přechodu přes hranici je lépe požádat o informace. Cestující do Francie si musí zvolit přímořskou dálnici z Janova do Nice, která funguje normálně. Je lépe se vyhnout Milánu a najet na tuto dálnici přes Parmu.

Obyvatelstvo se evakuovalo do školních budov a také do kasáren. Pomoc poskytovaly vrtulníky. Italským kolegům přitom vydatně pomáhali záchranáři z Francie. Neméně vážná zůstávala situace v oblasti Piemonte, která je velká asi jako Morava. Jednomilionový Turín, hlavní město italského automobilového průmyslu, byl do pondělního dopoledne prakticky odříznut od okolí, protože řeky, které vystoupily z břehů, přerušily všechny komunikace.

V pondělí dopoledne však byla opět uvedena do provozu železniční trať do Milána. V početných čtvrtích města chyběla pitná voda a elektrický proud. Obavy vyvolávala především řeka Pád, jejíž hladina dopoledne stoupala každou hodinu o čtyřicet centimetrů a dosáhla už výše deseti metrů. Automobilka Fiat přerušila práci, tak jako všechny školy a veřejné instituce.

Na středním toku Pádu se dnes očekává kritická situace především v Pavii na soutoku s řekou Ticino. Hladina zde prozatím stoupá každou hodinu o pět centimetrů. Na příval vody se připravují i v deltě Pádu u Jaderského moře. Severoitalská jezera Maggiore a Como vystoupila na některých místech výrazně z břehů. V městě Como byla přerušena městská doprava.

Naopak v přímořské Ligurii se situace zlepšila. Neprší a všechny komunikační cesty byly opět v provozu. Pohřešovali se však dva pákistánští námořníci kyperské lodi, kteří byli smeteni do vody vysokými vlnami. Včera bylo svoláno naléhavé zasedání italské vlády, kvůli vyhlášení nouzového stavu v oblastech Ligurie, údolí Aosta a Piemonte a možná i v některých provinciích oblasti Lombardie.

Ministr financí Ottaviano del Turco oznámil, že kromě naléhavé nouzové pomoci navrhne automatický odklad daňovým poplatníkům z poškozených oblastí. Na rozdíl od minulosti tentokrát civi lní ochrana reagovala pohotově. Přestože katastrofa je mnohem horší než záplavy v roce 1994, počet obětí na životech je mnohem menší. "Rekonstrukce si především v horských oblastech vyžádá mnoha let," varoval šéf civilní ochrany Franco Barberi.
 

Záchranáři projíždějí v gumových člunech ulice severoitalského Turína.