Potěšte se Nebeskou růží

Tam, kde řeka Jihlava definitivně opouští těsné údolí, které si vyhloubila napříč jižním okrajem Bobravské vrchoviny (jihozápadně od Brna), vyrostlo na jejích březích město Dolní Kounice. Původně bylo částí obrovského majetku zdejšího kláštera vznosného jména Rosa Coeli - Nebeská růže. Tento architektonický klenot pochází z 12. století.

Počátky kláštera

Klášter založil Vilém z Pavlova už okolo roku 1181 pro ženskou řeholi premonstrátského řádu. První klášterní osazenstvo, včetně převora Petra, přišlo z mateřského kláštera v Louňovicích. Klášter se rozrůstal na pravém břehu řeky při úpatí kopce, na kterém byl asi ve druhé polovině 13. století založen k jeho ochraně hrad. Do hradu si klášter dosazoval svoje purkrabí.

O prvotní podobě románského kláštera nevíme nic. Zato o založení a výstavbě klášterního kostela a konventu v gotickém slohu (od 30. let do třetí čtvrtiny 14. století) jsme už informováni. Řadu částí této stavby si zde můžeme prohlédnout v podobě velkolepě a romanticky vyhlížejících zbytků obvodového zdiva kostela, více dochovaného rajského dvora s křížovou chodbou, kapitulní síně a další přilehlé klášterní budovy.

Už vstupní průčelí s vysokým trojbokým štítem a prázdnými okny navozuje zvláštní atmosféru. A což teprve bohatě kamenicky vypracovaný hrotitý oblouk portálu, který stoupá výše do čelní stěny s převýšeným trojúhelníkovým štítem s vkomponovaným trojlistem. Štít vrcholí velkou kamennou kyticí.

Kamenická tradice

To už začínáte tušit, že v Dolních Kounicích pracovala ve své době špičková kamenická huť, dobře znající dokonalé zpracování kamene běžné v parléřovské huti Karla IV. Podle kamenických značek zde pracovalo postupně na 80 kameníků. Nabízí se i úvaha, zda část z nich nebyla přímo z huti Petra Parléře.

Ve středu hrotitého portálu je vysoký reliéf žehnajícího Krista s knihou v ruce a vedle jeho loktů jsou hlava muže a ženy. Za vstupními dveřmi zůstanete překvapením stát. Hledíte do nitra jednolodního kostela beze stropu a střechy.

Vysoké kamenné zdi ohraničují dlouhou loď, přerušenou asi uprostřed lodí příčnou. V zadní části hledíte třemi vysokými okny presbyteria ven. Žádná dlažba, jen zelená tráva a vysoko nade zdmi modrá obloha s mráčky. Mimořádný zážitek! Když jej vychutnáte, rozhlížíte se i po dochovaných kamenických detailech.

Nejdříve si asi všimnete na stěnách dlouhé podokenní římsy, k níž se sbíhají přípory - podpůrné články již zřícených klenebních žeber. Pozoruhodně krásně je vypracováno několik figurálních konzol shlížejících až z horního okraje obvodové zdi lodi.

Ke kostelu přiléhá ze severní strany křížová chodba s 20 poli křížové klenby, uprostřed níž je nevelká rajská zahrada. Z východní strany je v sousedství křížové chodby nejzachovalejší klášterní prostor - vysoká kapitulní síň. Lze pak vystoupit do patra nad křížovou chodbu do prostor, kde žily řeholnice.

Těžký život v klášteře

Život v klášteře neprobíhal vůbec idylicky, jak by se mohlo zdát. Velkým otřesem bylo přepadení husitskými bojovníky někdy okolo roku 1420, kdy byl klášter popleněn a vypálen. Pak na začátku 16. století přestoupil probošt Göschl k luterskému vyznání a jednu z řeholnic si vzal za manželku.

Inspekce olomouckého biskupa S. Pavlovského označila život zdejších řádových sester za neřestný a krajně pohoršlivý. Za dalšího probošta Jana byl roku 1527 klášter přepaden a celé osazenstvo vyvražděno. Tím klášter v Dolních Kounicích zaniká.

O deset let později koupil celý areál kláštera místokancléř Království českého Jiří Žabka z Limberka. Opravil klášterní kostel a nechal si v něm zřídit rodinnou hrobku. Vážný pokus o obnovu kláštera započal v roce 1696. Ovšem už v roce 1703 zničil započaté dílo požár a klášterní areál od té doby chátrá. Načas se stal i výhodným zdrojem stavebního kamene. Rozhodně je štěstím pro všechny obdivovatele našich historických památek, že se alespoň části pozoruhodné stavby kláštera Rosa Coeli zachovaly.

KDY MŮŽEME TUTO PAMÁTKU NAVŠTÍVIT?

Je otevřena od dubna do září. V dubnu v sobotu a neděli 13.30-16.00. V květnu a září v sobotu 10.00-12.00 a 13.3017.00, v neděli 13.30-17.00. V červnu, červenci a srpnu v sobotu i neděli 10.00-12.00 a 13.30-17.30. Kromě toho je možno objednat prohlídku i mimo otevírací dobu. Ochotně vám v tom poradí na Městském úřadu v Dolních Kounicích. Dolní Kounice jsou nejlépe dostupné z dálnice D 1. Železniční spojení nemají. Nejbližší stanice ČD je v obci Moravské Bránice.



 

Celkový pohled na klášter Nebeská růže v Dolních Kounicích

Křížová chodba kláštera Nebeská růže v Dolních Kounicích

Vstupní průčelí kláštera Nebeská růže v Dolních Kounicích

Rajská zahrada kláštera Nebeská růže v Dolních Kounicích