Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poslední let ultralehkým letadlem. Pád mezi hyeny

aktualizováno 
Přírodovědec a ochránce zvířat se stal kořistí těch, které do Afriky přijel chránit.

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti uvidíte 19.6. na ČT1

Všechny díly seriálu Přežít najdete zde

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti

Greg Rasmussen spolu se svým kolegou Peterem Blinstonem mapovali výskyt vzácného psa hyenovitého, jednoho z druhů na pokraji vyhubení. Zimbabwská savana se na dlouhá léta stala jejich domovem, a byli tak schopni rozpoznat zvěř podle zvuku jejích kroků. "Vždycky jsem miloval přírodu, odmalička, už jako dítě jsem miloval buš a celou Afriku. Dodneška mě fascinuje, neustále se mění a člověk se z ní má stále co učit. Jako z knihy, která nikdy nekončí," vysvětluje svou lásku k africké divočině Greg. Brzy se mu znalosti získané životem v buši a studiem tamní zvěře budou velice hodit.

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti

Po stopách nosorožce

Spřátelená organizace požádala Grega, zkušeného pilota ultralehkých letadel, aby jim pomohl při lokalizaci zaběhlého nosorožce. Protože kdykoli šlo o záchranu zvířat, byl Greg ochoten pomoci, ani tentokrát neváhal a prosbě národního parku vyhověl. I přes nepříznivé větrné podmínky odstartoval nad neznámý terén, aby pomocí radiolokátoru nosorožce našel.

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti

Let v ultralightu ale může být za horkého počasí velice ošidný - vzduch je řídký a není snadné udržet stroj v klidném letu.

Právě ve chvíli, kdy Greg hledaného nosorožce spatřil a otáčel se, aby se mu přiblížil, se jeho letoun dostal do "vzdušné díry" - znenadání jedno křídlo přestalo nadnášet.

"Sevřel se mi žaludek. Vší silou jsem zatahal za směrovku, dělal jsem vše, jak bylo třeba, jenže to nezabíralo a letadlo začalo padat dolů ve spirále - a země se na mě řítila, proklatě rychle, a mně ve zlomku vteřiny došlo, že jsem překročil bod, z kterého není návratu, " vzpomíná Greg na moment těsně před havárií.

"Ani se mi nechtělo otevřít oči. Nevěděl jsem, co uvidím, co ucítím, co objevím... Byl jsem omráčený, omámený, ale viděl jsem, že žiju, já žiju! Jenže jsem cítil, že po mně začal stékat benzin." Pokusil se vylézt z letadla a dostihlo jej strašné zjištění - neposlouchají jej nohy.

Když se vyplazil z letadla, uvědomil si, že nikdo neví, kde je. I přesto, že se obával hrozícího výbuchu, s vypětím sil se dostal zpátky do letadla a sáhl po nouzové vysílačce. Vzápětí ji ale s výkřikem pustil - byla rozpálená. Došlo pravděpodobně k nějakému zkratu a jeho jediná naděje na rychlou záchranu se zhroutila.

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti
Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti

A pak přišel nával nesnesitelné bolesti, způsobený odezněním účinků adrenalinu. "Takovou bolest jsem v životě nezažil. Nic podobného, nic, co by se tomu vzdáleně přiblížilo. Měl jsem pocit, že mi nohy zevnitř explodujou."

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti

Greg se rozhlédl po okolní krajině a uvědomil si, že žádná pomoc nepřijde - bude muset přežít sám.

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti

Rozvázat tkaničku - dvě a půl hodiny

Přestože byl uprostřed savany a hrozilo mu nebezpečí ze strany jejích zvířecích obyvatel, jediné, na co se teď Greg mohl soustředit, byla palčivá bolest v nohou. Chodidla mu nesnesitelně natékala a on se rozhodl, že se musí zbavit bot.

Doplazil se k nedalekému stromu a opřel se o něj. Ke vší smůle se jednalo o trnovník. Původně se za použití jedné větvičky snažil jen uvolnit tkaničky. To ale nepomohlo, a natékajícím nohám tak musel uvolnit místo sundáním bot. Dírku po dírce.

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti

Ani vytažení tkaniček nepomohlo. Bylo třeba boty zcela sundat. "Uviděl jsem kus klacku. Nic jiného tam nebylo a mě napadlo, že je to jediná pomůcka, kromě šutrů. Tak jsem ho drapnul a jen co jsem se dotknul boty, ta bolest byla prostě příšerná, já si řek 'panebože!' - a teď musím zatlačit."

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti

Dal si do pusy klacek, aby lépe snášel bolest, a taky proto, že to kdysi viděl v nějakém filmu. Zatlačil... a bolestí prokousl klacek. "Byl zpráchnivělej a plnej termitů. V ústech jsem teď měl ještě víc sucho. Ale tlačil jsem ze všech sil, až jsem botu zul... a pak jsem shodil i tu druhou a pak jsem tam ležel. Pak jsem kouknul na hodinky - zabralo mi to dvě a půl hodiny!"

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti

Byl také dehydrovaný. "Celý den jsem nepil, poněvadž nám slon zničil vodní trubky v místě, odkud jsem odletěl. S normální žízní to nemělo co dělat, bylo to, jako by vás mučili. Všecko bylo vyprahlý a kůži jsem měl jak vyschlý pergamen. Snažil jsem se dotknout jazykem patra, ale jako bych ho ani neměl."

Pátrání na nesprávném místě

Mezitím se stovky kilometrů odsud rozběhlo pátrání. Petera napadlo, že by jeho přítele mohli najít podle nosorožců, které sledoval. Kdyby je lokalizovali, najdou nejspíše i Grega. "Jenže Greg s sebou vzal náš jediný přístroj na lokalizaci."

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti

"Říkal jsem si, že ho musíme najít, že i když přežije havárii, může ho zabít dravá zvěř, šelmy, šance na jeho přežití se stále zmenšují," vysvětluje Peter.

Predátoři na lovu

Greg velice dobře věděl, že spalující žár slunečních paprsků není to nejhorší, co mu hrozí.

"Když v buši strávíte tolik let co já, v mžiku poznáte absolutně každý zvuk, rozeznáte každý krok, po zvuku poznáte chůzi každého zvířete. Trnul jsem, aby se ke mně něco nepřiplížilo. Nic bych s tím nenadělal, neutekl bych. Vtom jsem zaslechl slony – celé stádo," splnily se Gregovy obavy. Celé sloní stádo se hnalo přímo na něj.

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti


"Patrně vycítili, že jsem tady. Když vás slon zaregistruje v pravou chvíli, nic se neděje; když vás objeví pozdě, tak se třeste. Poněvadž pak na vás zaútočí. A já si pomyslel: jestli fouká z blbý strany a oni mě ucítí až na poslední chvíli, pak je to můj konec." Když zaslechl řev, mohl se jenom skrčit a třást. Měl ale štěstí - stádo zamířilo jinam.

Aby získal alespoň částečnou ochranu, vydal se na dlouhou cestu zpátky ke kostře letadla. Jeho žízeň se ještě stupňovala: "Ze rtů jsem měl gumu. Něco mezi voskem a gumou. Upadl mi kousek rtu. Měl jsem ho v hrdle... a najednou jsem si s hrůzou uvědomil, že jsem spolknul svůj ret."

Noc plná strachu

Greg měl ale brzy starosti ne o to, co spolkl, ale o to, co by chtělo spolknout jeho - zaslechl zvířecí kroky. Podle chůze to byl lev a podle zvuků posléze poznal, že jde o samici s mláďaty, tedy o nejnebezpečnější kombinaci.

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti

Přírodovědec věděl, že jeho jedinou nadějí je vydat hlasitý zvuk v ten pravý čas. Kdyby byla šelma příliš blízko, zaútočila by. Kdyby byla daleko, upozornil by na sebe. Když zahlédl siluetu, rozhodl se jednat. Randálem se mu povedlo lvici odehnat. Bez jeho znalostí a zkušeností mohl zpanikařit, takto ale věděl, jak reagovat, to bylo zřejmě rozhodující.

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti

Bolest byla stravující. Při návratu k vraku letadla si ještě jednou zlomil pánev, nohy nemohl vůbec ovládat, nemohl se téměř hnout. "Ke své hrůze jsem zjistil, že ze mě moc nezbylo, byl jsem na maděru. Vlastně v tu chvíli mě napadlo, jestli to má vůbec cenu, jestli chci žít, nebo umřít. Přemýšlel jsem o životě a říkal jsem si, měl jsem dobrý život, hodně jsem toho dosáhl.“ Která vzpomínka dala biologovi sílu pokračovat?
"A pak jsem si vzpomněl na ty psy hyenové, jaká jsou to úžasná zvířata a jak se pro mě stali smyslem života, a napadlo mě, že toho pro ně můžu ještě spoustu udělat. Od toho okamžiku jsem dostal chuť se s tím porvat, v tu chvíli mě to doslova nakoplo."
Ráno - nová naděje
Peter se snažil přesvědčit více lidí, aby mu pomohli s hledáním: "Čekání na to, až se rozední, mě rozčilovalo. Kontaktoval jsem naši kancelář. Mohlo přijet patnáct lidí a pomoct nám, mohli jsme rozšířit pátrání na větší oblast."
Také Greg vyhlížel východ slunce: "Koukal jsem na obzor a čekal, až vyjde slunce. Když konečně vyšlo, cítil jsem, jak mě zalévají první paprsky. Byl to neskutečný zážitek, najednou mi bylo blaze na duši, koupal jsem se ve světle a teple. Na chvíli jsem byl plný sebejistoty... ale pak mě zdrtilo poznání, že právě to slunce začne žhnout a pálit, až mě sežehne."

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti

Letecké pátrání pokračuje

Ráno opět odstartovalo letadlo a pátralo po Gregovi. Konečně se dostalo i nad oblast, kde ležel v troskách letadla. "Zdálo se mi, že hluk letadla sílí, a napadlo mě, 'našli mě, našli mě!' A zaplavil mě pocit obrovského štěstí. Jenže já to jen chtěl slyšet. Věděl jsem, že si to nalhávám. Ale nesmělo mě to zlomit, když totiž upadnete do deprese, je konec, konec všeho."

Greg netušil, zda se mu hluk letadla jen zdál, nebo jestli po něm skutečně pátrají. Vzal do rukou kus vraku, doufal, že se mu povede odrazit světlo tak, aby si ho nahoře lidé v letadle všimli.

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti

Posádka letadla skutečně záblesk zahlédla a na místo, kde nemohl letoun bezpečně přistát, okamžitě vyrazily džípy. Vydal se tam samozřejmě i Peter, a to i přes to, že se obával toho, co uvidí. Bude Greg naživu i po více než dni v divočině?

Zachráněn

Celých 27 hodin po ztroskotání byl Greg na pokraji fyzického kolapsu. "A pak jsem zaslechl kroky, neumím to popsat. Samo sebou jsem věděl, čí jsou to kroky. A mezi nimi byl Peter. Díval jsem se – a nevěřil, že to je on. Nevydal jsem ze sebe hlásku. Všichni se mě ptali, co se stalo, a já se zmohl na 'vzduchovou díru', víc jsem ze sebe nevypravil," vzpomíná s dojetím na okamžik, kdy unikl ze spárů smrti. "Vědomí, že neumřu, bylo nepopsatelné, porval jsem se s tím a vyhrál."

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrtiGrega čekalo více než sto operací, než se mohl zase postavit na nohy. Naučit se znovu chodit jej stálo nezměrné úsilí a mnoho trpělivosti.

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti


"To víte, když prožijete něco takového, nutně vás to musí změnit. Vždycky jsem si vážil každého dne, ale teď je o to vzácnější.  Stále sním o tom, kdy se vrátím do Afriky, k jejím vůním, zpátky k východům a západům slunce, a hlavně ke svým psům hyenovým a k záchraně ohrožených druhů."

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti


Greg se ke svému projektu skutečně vrátil. S Peterem nadále pokračují v jejich práci. Ultralehkým letadlem už ale nikdy neletěl.

Přežít! Díl 6. - Ve spárech smrti


Spolupráce s Českou televizí

Další díl seriálu dokumentárních rekonstrukcí Přežít! uvidíte v úterý 3. července ve 20:00 na ČT1. Články pro vás připravujeme ve spolupráci s ČT.


Autor:
Nejčtenější

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Šílený přístav v Bangladéši
VIDEO: Nás nedostanou. Kurz přežití v šíleném přístavu v Bangladéši

Bangladéšský přístav v Dháce je stejný jako celá země. Přelidněný, přeplněný, plný odpadků a boje o přežití. Míchají se zde staré bárky s moderními loděmi,...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

V Sieře Leone přišlo po masivním sesuvu půdy o život až tisíc lidí. (14. srpna...
Jak bahno utopí tisíc lidí. V přelidněném Freetownu katastrofě sami pomohli

Při masivních sesuvech půdy v metropoli západoafrické Sierry Leone Freetownu zemřelo více než 400 lidí, z toho zhruba sto dětí. Dalších 600 se stále pohřešuje,...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Další z rubriky

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Jak létají Češi. Letenka za 300 tisíc a cesty kolem světa

Kolik jste ochotni zaplatit za letenku na vysněnou dovolenou či pracovní cestu? Český rekord za poslední půlrok drží letenka za bezmála tři sta tisíc korun....  celý článek

Výhled na pobřeží ostrova Gran Canaria
U Kanárských ostrovů je hnědé moře, zamořují jej sinice

Návštěvníky Kanárských ostrovů může v těchto dnech na vyhlášených plážích překvapit odpudivá barva moře. Kvůli vysokým teplotám vody se zde rozbujely sinice,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.