Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poslední dalajlamovo království

  0:06aktualizováno  0:06
Sedí na poduškách na terase pavilonu se zlacenou střechou, která se vzpíná k obloze stejně jako zasněžené himálajské štíty na obzoru. Známá oválná tvář se zlatými brejličkami promlouvá v několika jazycích k tisícihlavému davu. Jeho Svatost čtrnáctý dalajlama ve svém sídle poblíž Lehu, centra severoindického Ladakhu, zvaného též Malý Tibet.

V Malém Tibetu na severu Indie může duchovní a světský vůdce tibetských buddhistů svobodně žít, myslet a meditovat spolu s věřícími.

Několika branami proudí na shromaždiště davy hostů, přicházejí v tradičních oděvech a kůží podšitých čepicích s podhrnutými okraji - muži v kaštanových či šedých chalátech, ženy v tmavých šatech s tyrkysovými šperky. A také spousty lamů ve fialových kutnách. "Zpátky k osobní prohlídce," vyštěkne policista na cizince, který ho právě minul.

Ladakh v Kašmírském Himálaji byl ještě na počátku 70. let minulého století pro cizince zakázanou oblastí. Území o málo větší než Česko s pouhými 130.000 obyvateli si vysloužilo označení Malý Tibet hlavně proto, že sedm století je s Tibetem spojovaly dynastie panovníků a lamaistický buddhismus. Dnes nabízí mnohem dokonalejší seznámení s tibetskou kulturou, náboženstvím či architekturou než vlastní Tibet, zdevastovaný čínskou nadvládou.

Tradice versus igelit
"Pane, kupte si růženec," nedá se odbýt malá dívenka. Na ukázku několikrát zadrmolí buddhistickou modlitbu "Óm, mani padme húm" a při každém opakování posune kuličku navlečenou na šňůrce. Zná jen pár anglických slovíček, ale dovede si říci o "ten rupies" v hodnotě asi šesti korun, a když dostane dvojnásobek požadované částky, s nevěřícným úsměvem odběhne, aby ji vyměnila za lahev koly nebo dva balíčky sušenek.

Neboť je svátek a v klášteře Tongde jsou dnes k mání podobné zázraky.


Klášter vysoko v horách

Klášter, v domácím jazyce gompa, připomíná orlí hnízdo na vysoké skále v údolí řeky Zanskár a horské štíty nad ním se zvedají bezmála šest tisíc metrů vysoko. Tvoří jej několik hranatých staveb z kamenů, hlíny a křivých topolových klád, které nesou stropy místností i ploché střechy. Právě prodělávají zatěžkávací zkoušku, protože kromě pěti desítek zdejších lamů musí unést ještě dvě či tři stovky diváků klášterního festivalu.

Jako by se tu čas vrátil o staletí zpátky. Tibetský lamaismus se zrodil v zápasech se šamanskými praktikami původních obyvatel himálajských údolí a pronikla do něho víra v mytické síly a mnoho magických obřadů.

Od chrámového vchodu sestupují tanečníci, bizarní tváře démonů a oděvy s magickými obrazci pomalu, jakoby váhavě víří nádvořím. "Když si lidé nakloní magické síly, získají jejich ochranu," vysvětluje jeden z domácích diváků. Nemusí šeptat, protože klášterem duní bubny a mečí píšťaly podobné hobojům.

Začne přestávka, kdy jsou podle staré tradice obdarováni čestní hosté z okolních vesnic - muži v chalátech, ženy v tmavých čepcích s našitými tyrkysy. Dostanou čaj s mlékem a bílou stuhu.


Lama na slavnosti

Pak nastane rozruch a lamové přinášejí objemné papírové krabice, jejichž obsah rozdělují venkovanům, dar zahraničního sponzora, desítky igelitových sáčků. V každém sešit, pero, kalamář, toaletní papír a dóza s mýdlem. "Takhle si Západ představuje pomoc Ladakhu!" povzdechne si francouzský turista. "Kdyby raději zaplatili učitele pro místní školu!"

"Rump, rump, rump..." Znovu se ozvou hudebníci. Těžký a pomalý rytmus bubnů a táhlé troubení klášterních rohů utichnou až pozdě odpoledne. Slunce spěchá za horské hřebeny, do údolí rychle padne stín a chlad a lidé odcházejí do svých domovů. Mezi skromnou vegetací, která lemuje sráznou stezku do vesnice, zůstávají ležet prázdné mikrotenové sáčky a hranaté krabičky od limonády.

Buddhisté ztracení v horách
Náplní života lamů jsou meditace a modlitby, v nichž nacházejí cestu k Buddhovi, a jen občas je okolnosti přimějí přiložit ruku ke skutečné práci. Třeba když poryv větru shodí stožár, na němž se třepetají tradiční lungty, praporce s obrazem větrného koně štěstí.

Klášter Rangdum připomíná historické opevnění v hluboce zaříznutém údolí a je vstupní branou Zanskáru, nejodlehlejší oblasti Ladakhu. Podle názoru zdejších lámů se bez přízně božských sil neobjede.

"Žijeme sto padesát kilometrů od pákistánské hranice, ale přesto se necítíme bezpečně," říká jeden z nich, když si oddechne od neobvyklé činnosti a nad rovnou střechou gompy znovu vlají praporce pěti barev. "Před třemi lety pákistánská bojůvka pronikla až ke klášteru, zabila tři mnichy, dva muslimské obchodníky a německého turistu," vzpomíná na dramatickou událost, která stále žije v paměti čtyřiceti mnichů.


Jako koupelna slouží stružka s vodou z ledovce

Život tu jde kupředu jen pomalými krůčky - první auto lamové spatřili až v roce 1979 a teprve v roce 2001 se otevřela klášterní škola pro děti z okolních vesnic. Dvě a půl hodiny ráno, dvě a půl hodiny navečer trvá jejich každodenní cesta z domova a zpátky.

"Až přijde čas pro mé děti, snad se problémy vyřeší," doufá Tundup Tsewang z osady Rangdum pod klášterem, který má dvě malé dcerky a novorozeného syna. Zájemce o nocleh Tundup odvádí do svého domu z hlíny a kamenů s obílenými stěnami a se stropy z křivolakých kmenů propletených proutím, které v komoře pro hosty zakrývá závěs. Černá kuchyně má hliněnou podlahu a plameny z páleného dobytčího trusu olizují plechovou misku, v níž se pečou placky čapatí.

Proměny ještě nezasáhly podstatu jeho života, a tak když je potřeba, odloží Tundup mužskou hrdost a s manželkou Rikzen jde natahovat osnovu z ručně předené ovčí nebo kravské vlny. Budou z ní tradiční zimní pláště.

Jsou to pohostinní a vyrovnaní lidé, kteří jsou zvyklí na tvrdý život v odlehlých horách. Často opakují, že tady na konci světa je zbytečné mít špatnou náladu. V tom ostatně tkví jednoduchá ladacká životní filozofie: proč být nešťastný?

Čtrnáctý dalajlama Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho promlouvá ke svým věrným

Kláštery vznikaly na odlehlých výšinách hor, kam zalétají jen ptáci

Lamové si v klášteře Tongde rozdělují před obědem společný nákup

Do kláštera dříve odcházel nejmladší syn z každé rodiny

Lama s vonnými tyčinkami v ruce dohlíží na průběh tanečních slavností v klášteře Tongde

Modlitba za úrodu připomíná šamanský rituál pod otevřeným nebem

Jako koupelna slouží v horské osadě stružka s vodou z ledovce

Autoři: ,
Nejčtenější

Čeští turisté se koupou na Makarské. K moři do Chorvatska jich ročně míří skoro...
A zase to Chorvatsko. I letos bude pro Čechy nejoblíbenější destinací

Chorvatsko bude letos podle Asociace cestovních kanceláří opět nejoblíbenější destinací českých turistů - stejně jako loni a spoustu předchozích let. Asociace...  celý článek

Dlouhý vlak do Rumunska
VIDEO: Půlkilometrový vlak RegioJetu se vydal na cestu do Rumunska

Soukromý dopravce RegioJet vypravil v úterý v podvečer svůj nejdelší vlak v historii. Souprava míří do rumunského Eibentálu, kam veze více než tisíc hudebních...  celý článek

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného...
Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických atrakcí světa. A jak to vypadá, kolaps této nádherné skalní stěny...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

V Sieře Leone přišlo po masivním sesuvu půdy o život až tisíc lidí. (14. srpna...
Jak bahno utopí tisíc lidí. V přelidněném Freetownu katastrofě sami pomohli

Při masivních sesuvech půdy v metropoli západoafrické Sierry Leone Freetownu zemřelo více než 400 lidí, z toho zhruba sto dětí. Dalších 600 se stále pohřešuje,...  celý článek

Další z rubriky

Romantická skaliska na jižním okraji vrcholové plošiny Brostschbergu
Stezkami čarodějnic v Alsasku. Magický svět ve francouzských Vogézách

Do Alsaska se jezdí hlavně kvůli znamenitým vínům. Dalším tamním oblíbeným lákadlem jsou samozřejmě divukrásné Vogézy s holými hřebeny i vodopády. Kromě nich...  celý článek

Cestou necestou
Puchýře jako dvacka a klopýtání v dešti, to je slavný dánský pochod

Tři dny intenzivní chůze napříč dánským ostrovem Fyn spolu s dalšími 850 nadšenci pěší turistiky, tak vypadá akce nazvaná Fjällräven Classic Denmark. Treku...  celý článek

Dubajský Rám bude od října další atrakcí pro turisty a dominantou města....
Dubaj nemá dost. Nová zoo a 150 metrů vysoký rám mají přilákat turisty

Jedna z nejrychleji se rozvíjejících metropolí na světě, která už teď nabízí nespočet ohromujících i kuriózních atrakcí, chystá další taháky na turisty. Tím...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.