Porto: město, které dalo jméno vínu

  • 1
Jmenuje se po něm slavné víno a nejen to. Dalo název vlastně celému Portugalsku. Římané kdysi dávno spojili dvě města Portus a Cale, ze kterého se vyvinul název Portucale. Ačkoli se nepyšní žádnou významnou památkou, je město Porto jedním z nejkrásnějších portugalských míst a tak trošku věčným soupeřem metropole Lisabonu.

Porto žije obchodem. A vždycky žilo. Právě proto se z něj stalo sebevědomé a bohaté město.

Duch obchodu je stále přítomný především na náměstí Svobody. Právě tam majestátně trůní řada bank, úřadů, firem i kaváren. Poblíž náměstí se nachází technická a umělecká atrakce města – železniční nádraží Sao Bento z roku 1916. Jeho budova připomíná krásný palác s prostornou vnitřní dvoranou, zdobenou tradičními azulejos (kachlíky).

Porto však zdaleka není jen ukázkou přepychu a bohatství, které Portugalsku, v dobách jeho největší slávy, přinesly zámořské výpravy. Moderní náměstí, bulváry a honosné budovy pulzující obchodem střídají úzké, klikaté a neobyčejně rozverné svými různobarevnými domy. Z jejich oken visí šňůry, na nichž se suší prádlo, a vám se náhle zdá, že se čas vrátil o sto let zpátky.

Atmosféru čtvrti, která se táhne až ke břehům řeky Douro, dokreslují četné restaurace, kavárničky a noční kluby.

Víno připlouvá po řece Douro
Sejdete­li dolů, čeká vás nezapomenutelný výhled na řeku Douro, která je od pradávna "chlebodárcem" Porta. Po jejím proudu totiž připlouvá ta největší cennost – sudy portského vína. A pak je najednou uvidíte. Dvoupatrový most Ponte de Dom Luís I., železná pýcha Porta. Že vám tak nějak připomíná pařížskou Eiffelovu věž? Jak by ne. Postavil jej totiž následovník Gustava Eiffela.

Pokud přejdete most na druhou stranu, ocitnete se na předměstí Vila Nova de Gaia. Tato čtvrť, domov portského vína, je zajímavá především tím, že zde stojí většina sklepů a skladů s portským vínem.

Jaké je tajemství tohoto lahodného moku, kterým Portugalsko "dobylo" svět a kterému málokdo odolá? Odhalíte je možná právě během prohlídky sklípku. Ta většinou končí příjemnou ochutnávkou všech druhů pravého portského. Navštívíte-­li však všechny zdejší sklípky, riskujete, že postup výroby portského zase nadobro zapomenete. Že by právě o to jeho výrobcům šlo? 

CO VIDĚT V PORTU - fotky najdete ve fotogalerii

ČTVRŤ RIBEIRA
Podél břehu řeky Douro se rozkládá romantická čtvrť plná klikatých a úzkých uliček a podloubí. Neodmyslitelnou součástí Ribeiry jsou její domy, které doslova hrají všemi barvami. Co nesmí chybět, to jsou šňůry plné vlajícího prádla. Nezapomenutelnou atmosféru "staré" čtvrti nekazí ani řada nově vznikajících kaváren či hospůdek, v nichž vám připraví speciality z mořských živočichů.

IGREJA DO CARMO
Porto stejně jako celé Portugalsko je plné kostelů. Karmelitský kostel Igreja do Carmo, vystavěný v polovině 18. století, je jedinečnou ukázkou zdejší barokní architektury. Nejcennějším prvkem kostela je vnější zeď pokrytá obrazem z azulejos. Znázorňuje legendu o založení karmelitského řádu na hoře Karmelu.

TORRE DOS CLÉRIGOS
Věž kostela Igreja dos Clérigos patří k nejvyšším v Portugalsku a stala se nepřehlédnutelnou dominantou Porta. Je 76 metrů vysoká, má šest pater a 240 schodů. Postavena byla v letech 1754–63. Je vhodným orientačním bodem při procházce městem a je z ní nádherný rozhled na starou i novější část Porta a na údolí řeky Douro.

VINNÉ SKLÍPKY
V úzkých uličkách předměstí Vila Nova de Gaia sídlí většina vinařských společností nabízejících portské víno. Až do roku 1987 platilo nařízení, že portské se smí vyrábět pouze ve Vila Nova de Gaia. Proto se o tomto místě říká, že je domovem portského. Několik desítek firem pořádá prohlídku svých sklípků spojenou s ochutnávkou a prodejem všech možných druhů portského.

NÁDRAŽÍ SAO BENTO
Železniční nádraží umístěné přímo v centru Porta je technickou i uměleckou chloubou města. Budova nádraží z roku 1916 přesně odráží dobu svého vzniku, kdy hlavním stavebním materiálem bylo železo a sklo. Vnitřní stěny jsou zdobeny množstvím azulejos, které znázorňují vesnické slavnosti či historické dopravní prostředky.

Monumentální most Ponte de Dom Luís I., jehož oblouk má rozpětí 172 metrů, je neodmyslitelnou dominantou Porta. Byl postaven roku 1886 následovníky Gustava Eiffela.

Věž kostela Igreja dos Clérigos patří k nejvyšším v Portugalsku a stala se nepřehlédnutelnou dominantou Porta. Je 76 metrů vysoká, má šest pater a 240 schodů. Postavena byla v letech 1754–63. Je vhodným orientačním bodem při procházce městem a je z ní nádherný rozhled na starou i novější část Porta a na údolí řeky Douro.

VINNÉ SKLÍPKY V úzkých uličkách předměstí Vila Nova de Gaia sídlí většina vinařských společností nabízejících portské víno. Až do roku 1987 platilo nařízení, že portské se smí vyrábět pouze ve Vila Nova de Gaia. Proto se o tomto místě říká, že je domovem portského. Několik desítek firem pořádá prohlídku svých sklípků spojenou s ochutnávkou a prodejem všech možných druhů portského.

Víkend - Porto

Porto - čtvrť Ribeira