Polsko: dobrý tip na dovolenou

  • 1
Čeští turisté dosud Polsko ve svých plánech na zahraniční cesty často přehlížejí. Mnohdy neprávem. Severní soused totiž může nabídnout nejen proslulá příhraniční tržiště, v zásobě má rovněž téměř nepřeberné množství příležitostí pro vydařenou dovolenou. Rekreace v Polsku se nemusí omezit pouze na pobyt na pobřeží Baltského moře nebo na prohlídku nejznámějšího historického města Krakova. V zemi se rychle rozvíjí například sektor agroturistiky, odpočívat je možné i při vodáckém sjezdu řady polských řek procházejících rozsáhlými oblastmi s téměř nedotčenou přírodou.

Mezi nejvyhledávanější turistické regiony patří vedle pobřeží polské Tatry a Mazurská jezera. Přestože v posledních deseti letech kvalita ubytovacích zařízení postupně vzrůstá, je dobré při výběru hotelu postupovat s obezřetností. Ceny stejně jako kvalita ubytování se v Polsku značně liší. Rozdíly jsou patrné i při porovnávání jednotlivých regionů. Například zatímco v Krakově hotel s dobrým přístupem do centra města stojí od 200 zlotých (zhruba 2000 korun) na osobu,
privátní bydlení u moře nebo v Tatrách je možné pořídit už od 25 zlotých (asi 250 korun) na den.

Riziko, že turista narazí na zanedbaný hotel, je poměrně vysoké v chudých místech Polska. Obecně jde především o východní části země, opatrnost při výběru se ale vyplatí rovněž při výjezdu do známých turistických oblastí.

Ceny v polských restauracích jsou vždy vyšší než v ČR, v případě Varšavy a dalších velkých měst pak i několikanásobně. Za pivo k obědu je nutné počítat s nejméně deseti zlotými, tedy asi 100 korunami. Ceny jídel se liší podle velikosti města a jednotlivých regionů. V metropoli, kde jsou ceny v restauracích nejvyšší, je ale obtížné snížit náklady na standardní oběd pro dva pod 150 zlotých (zhruba 1500 korun).


Čeští občané by podle doporučení českých diplomatů v zemi měli pamatovat, že například v ČR ještě tolerované množství narkotik je v Polsku důvodem k zadržení. Pozor by si měli turisté dávat rovněž v pohraničních oblastech, protože přechod státní hranice mimo oficiální přechod je v Polsku dosud trestným činem a nikoliv přestupkem. Polská policie pak upozorňuje na nebezpečí v podobě falešných policistů stavějících a okrádajících především nákladní vozy na odlehlých místech.

Polská hraniční stráž většinou nekontroluje, zda jsou turisté vybaveni odpovídající hotovostí. V případě kontroly by turista měl disponovat nejméně 100 zlotými (1000 korun) na osobu a den. Převážení větších částek se ale lze dobře vyhnout platebními kartami, s nimiž je možné v Polsku platit prakticky ve všech městech za všechny nákupy i služby.

Polsko výrazně omezuje především individuální dovoz alkoholických nápojů a cigaret. Turisté mohou na osobu přes polskou hranici převážet nejvýše litr lihoviny, dva litry vína, pět litrů piva a 250 kusů cigaret. Polské hraniční služby se právě na tyto výrobky při kontrolách zaměřují a překročení povoleného množství končí zabavením zboží, které stanovené limity překračuje.

Při cestování s vlastním vozem je nutné se připravit na nižší kvalitu silnic a větší temperament polských řidičů. Poláci rádi jezdí velmi rychle i po běžných cestách. Zvykem je, že pomalejší vůz umožní předjetí tím, že se přesune až na odstavný asfaltový pás. Pokuty za rychlou jízdu jsou ale vysoké a cizinci musejí platit na místě. Pokud nemají hotovost, musejí počítat s možností zadržení.

S policisty je ale možné podle zkušeností řady cizinců žijících na polském území v mezích slušnosti smlouvat. A to i přesto, že pokuty za jednotlivé prohřešky jsou předepsány ministerstvem vnitra.

Mezi zřejmě nejnebezpečnější patří průjezdy většími městy a především Varšavou. Řidiči běžně překračují maximální povolenou rychlost i o více než dvojnásobek. Předjíždění z pravé strany, a to i po odstavných pásech, je běžné. Úroveň zdravotní péče se v Polsku liší podle jednotlivých regionů a propastný rozdíl bývá rovněž mezi soukromými a státními zdravotnickými zařízeními.

Přestože Polsko a ČR mají už od padesátých let minulého století uzavřenu dohodu o vzájemném poskytování zdravotní péče, je vhodné do země vyjíždět s uzavřeným pojištěním pro cesty a pobyt. Při návštěvě lékaře je ale i s uzavřenou pojistkou nutné počítat s tím, že až na ošetření případů s přímým ohrožením života se platí hotově na místě. Cena za běžnou prohlídku u lékaře v soukromé i státní klinice bez využití služeb laboratoře nebo specializovaného zařízení přijde v průměru na zhruba 50 zlotých (asi 500 korun). K tomu je pak nutné připočítat ještě cenu předepsaných léků. Náklady za ošetření turisté po návratu předloží k vyrovnání pojišťovně, s níž sjednali své pojištění.

V případě potíží je dobré kontaktovat přímo české velvyslanectví ve Varšavě na telefonním čísle +48 22 6877221, nebo některý z českých konzulátů v jednotlivých oblastech Polska.

Věž hlavní katedrály na Wawelu, královském zámku. Wawel je podobný Pražskému hradu, stejně jako on prošel mnoha architektonickými proměnami a dominuje mu chrám, kde jsou pohřbeni polští králové a ostatní významní Poláci.