Polsko: dobrý tip na dovolenou

  11:10
Čeští turisté dosud Polsko ve svých plánech na zahraniční cesty často přehlížejí. Mnohdy neprávem. Severní soused totiž může nabídnout nejen proslulá příhraniční tržiště, v zásobě má rovněž téměř nepřeberné množství příležitostí pro vydařenou dovolenou. Rekreace v Polsku se nemusí omezit pouze na pobyt na pobřeží Baltského moře nebo na prohlídku nejznámějšího historického města Krakova. V zemi se rychle rozvíjí například sektor agroturistiky, odpočívat je možné i při vodáckém sjezdu řady polských řek procházejících rozsáhlými oblastmi s téměř nedotčenou přírodou.

Mezi nejvyhledávanější turistické regiony patří vedle pobřeží polské Tatry a Mazurská jezera. Přestože v posledních deseti letech kvalita ubytovacích zařízení postupně vzrůstá, je dobré při výběru hotelu postupovat s obezřetností. Ceny stejně jako kvalita ubytování se v Polsku značně liší. Rozdíly jsou patrné i při porovnávání jednotlivých regionů. Například zatímco v Krakově hotel s dobrým přístupem do centra města stojí od 200 zlotých (zhruba 2000 korun) na osobu,
privátní bydlení u moře nebo v Tatrách je možné pořídit už od 25 zlotých (asi 250 korun) na den.

Riziko, že turista narazí na zanedbaný hotel, je poměrně vysoké v chudých místech Polska. Obecně jde především o východní části země, opatrnost při výběru se ale vyplatí rovněž při výjezdu do známých turistických oblastí.

Ceny v polských restauracích jsou vždy vyšší než v ČR, v případě Varšavy a dalších velkých měst pak i několikanásobně. Za pivo k obědu je nutné počítat s nejméně deseti zlotými, tedy asi 100 korunami. Ceny jídel se liší podle velikosti města a jednotlivých regionů. V metropoli, kde jsou ceny v restauracích nejvyšší, je ale obtížné snížit náklady na standardní oběd pro dva pod 150 zlotých (zhruba 1500 korun).


Čeští občané by podle doporučení českých diplomatů v zemi měli pamatovat, že například v ČR ještě tolerované množství narkotik je v Polsku důvodem k zadržení. Pozor by si měli turisté dávat rovněž v pohraničních oblastech, protože přechod státní hranice mimo oficiální přechod je v Polsku dosud trestným činem a nikoliv přestupkem. Polská policie pak upozorňuje na nebezpečí v podobě falešných policistů stavějících a okrádajících především nákladní vozy na odlehlých místech.

Polská hraniční stráž většinou nekontroluje, zda jsou turisté vybaveni odpovídající hotovostí. V případě kontroly by turista měl disponovat nejméně 100 zlotými (1000 korun) na osobu a den. Převážení větších částek se ale lze dobře vyhnout platebními kartami, s nimiž je možné v Polsku platit prakticky ve všech městech za všechny nákupy i služby.

Polsko výrazně omezuje především individuální dovoz alkoholických nápojů a cigaret. Turisté mohou na osobu přes polskou hranici převážet nejvýše litr lihoviny, dva litry vína, pět litrů piva a 250 kusů cigaret. Polské hraniční služby se právě na tyto výrobky při kontrolách zaměřují a překročení povoleného množství končí zabavením zboží, které stanovené limity překračuje.

Při cestování s vlastním vozem je nutné se připravit na nižší kvalitu silnic a větší temperament polských řidičů. Poláci rádi jezdí velmi rychle i po běžných cestách. Zvykem je, že pomalejší vůz umožní předjetí tím, že se přesune až na odstavný asfaltový pás. Pokuty za rychlou jízdu jsou ale vysoké a cizinci musejí platit na místě. Pokud nemají hotovost, musejí počítat s možností zadržení.

S policisty je ale možné podle zkušeností řady cizinců žijících na polském území v mezích slušnosti smlouvat. A to i přesto, že pokuty za jednotlivé prohřešky jsou předepsány ministerstvem vnitra.

Mezi zřejmě nejnebezpečnější patří průjezdy většími městy a především Varšavou. Řidiči běžně překračují maximální povolenou rychlost i o více než dvojnásobek. Předjíždění z pravé strany, a to i po odstavných pásech, je běžné. Úroveň zdravotní péče se v Polsku liší podle jednotlivých regionů a propastný rozdíl bývá rovněž mezi soukromými a státními zdravotnickými zařízeními.

Přestože Polsko a ČR mají už od padesátých let minulého století uzavřenu dohodu o vzájemném poskytování zdravotní péče, je vhodné do země vyjíždět s uzavřeným pojištěním pro cesty a pobyt. Při návštěvě lékaře je ale i s uzavřenou pojistkou nutné počítat s tím, že až na ošetření případů s přímým ohrožením života se platí hotově na místě. Cena za běžnou prohlídku u lékaře v soukromé i státní klinice bez využití služeb laboratoře nebo specializovaného zařízení přijde v průměru na zhruba 50 zlotých (asi 500 korun). K tomu je pak nutné připočítat ještě cenu předepsaných léků. Náklady za ošetření turisté po návratu předloží k vyrovnání pojišťovně, s níž sjednali své pojištění.

V případě potíží je dobré kontaktovat přímo české velvyslanectví ve Varšavě na telefonním čísle +48 22 6877221, nebo některý z českých konzulátů v jednotlivých oblastech Polska.

Věž hlavní katedrály na Wawelu, královském zámku. Wawel je podobný Pražskému hradu, stejně jako on prošel mnoha architektonickými proměnami a dominuje mu chrám, kde jsou pohřbeni polští králové a ostatní významní Poláci.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

OBRAZEM: Na samotě V lomu. Podívejte se na nejnovější glamping v Česku

17. dubna 2024

Glamping, tedy luxusní kempování, nabírá v tuzemsku v posledních letech na popularitě. Nejnovější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Španělské Stonehenge zpřístupnily klimatické změny. Je vítanou atrakcí

19. dubna 2024

Epizody vražedného sucha se do dění v Evropě nezapisují jen negativy. Vlna veder v roce 2022...

To nejlepší z Itálie. Florencie ohromí nejen originály starých mistrů

19. dubna 2024

Ve zvlněné krajině Toskánska leží kolébka renesance, která kdysi bývala jedním z nejvýznamnějších...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...