Polské pobřeží zachvátila "jantarová horečka"

Polské pobřeží Baltického moře zachvátila "jantarová horečka". Na pláže se denně vydávají desítky lidí: ve zmrzlém zasněženém písku - a řada z nich rovněž v ledové vodě - hledají jantary, které moře vyvrhlo po posledních bouřích. Nejlepší nálezy přitom mohou mít až 2,5 kilogramu. "Není to ale to, co bývalo," postěžoval si nad údajně hubeným úlovkem třicetiletý Andrzej, který si zimním sbíráním jantarů přivydělává každoročně. Bouře jsou podle něj nejspíš rok od roku slabší a na břeh už nenaplavují tolik jantarů jako dříve. I tak se ale dá natrefit i na velmi dobře prodejné kusy.

Za kilogram nalezeného jantaru je možné u klenotníka dostat od 50 do 800 zlotých, tedy až 7300 korun. Přesně to je důvodem, který každoročně láká na zimní pláže desítky a v některých sezónách i stovky lidí denně. Ti nejlepší si za den přijdou i na
několik set zlotých.

Hledají nejen "profesionální" sběrači. Jsou tu rovněž turisté, kteří zimní dovolené u moře dali přednost před lyžováním v Krkonoších nebo Tatrách. S trochou štěstí se jim vynaložené peníze za dovolenou nejen vrátí, ale mohou navíc slušně vydělat.
Shodně s příslovím i při hledání jantarů štěstí přeje připraveným. A to jsou místní, kteří vyzbrojeni zkušenostmi pátrají po cenných kamenech přímo v ledové vodě.

Turisté na zasněžených plážích pak většinou pouze paběrkují. "Něco jsem našel, ale ve sněhu se hledá opravdu těžko," popsal obtíže jeden z turistů. Hledání ve vodě ztěžují vedle chladu rovněž vlny, kterými Baltické moře v tomto ročním období rozhodně nešetří.

"Profesionální" sběrači jantarů proto do moře vcházejí celí odění do teplých gumových kombinéz. Kameny, které mají vesměs tvar valounu obroušeného o dno, pak zkoušejí hledat pomocí velkých podběráků. Jejich nejlepší úlovky přitom mohou mít kolem 2,5 kilogramu, i když tak velký jantar je už opravdovou vzácností.

"Před lety jsem našel kámen, který vážil přes kilogram," pochlubil se v hospůdce v severopolském Slupsku zhruba padesátiletý Leszek. Jantary prý chodí sbírat, co pamatuje. Jeho kolegové přitom žertují, že u hledačů platí o velikosti úlovků zhruba stejné pravidlo jako u rybářů; čím více času od nálezu uplynulo, o to více přibývá na váze...