Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Polské Karpaty: krásné hory kousek za humny

aktualizováno 
Polské Karpaty patří k nejméně probádaným terénům českých turistů. Potkat tady krajana je skutečně vzácnost. Tyhle hory kousek od Vysokých Tater přitom nabízejí zachovalou přírodu, tradiční folklór a překrásné liduprázdné kopce.

Tatry z Pásma Lubaně - Tatry z Pásma Lubaně | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Neobjevené Gorce

Mezi u nás nejméně známá karpatská pohoří v Polsku patří Gorce. V česky psaných průvodcích se o nich nedočtete žádné podrobné informace, pouze na netu v polštině.

Gorce vystupují přímo naproti Vysokým Tatrám nad Podhalskou kotlinou a dosahují vrcholem Turbacz výšky 1310 m. Je to oblast rozsáhlých lesů a nepřeberného množství hřebenových luk, které jsou pozůstatkem dříve velmi rozšířeného salašnictví.

Krajina v okolí Gorců patří díky dosud převažujícímu rolnickému způsobu života v podhorských obcích k nejmalebnějším nejen v Polsku, ale i v celých Karpatech. Obhospodařuje se tu každé políčko, seče se kdejaký úhor. Gorce byly roku 1981 vyhlášeny za národní park (Gorczański Park Narodowy).

Turisticky nejvyhledávanějším místem v pohoří je právě nejvyšší vrchol Turbacz, jenž tvoří jakýsi uzel horských hřebenů rozbíhajících se odtud hvězdicovitě do pěti směrů. Každý z nich nabízí nenáročné putování přes lesy a po loukách, značení cest je podobné jako u nás.

V blízkosti nejvyššího vrcholu na okraji velké polany stojí turistická chata, jejíž architektura podobně jako u většina ostatních chat v polských horách vychází z lidové stavební tradice a zapadá citlivě do okolní krajiny.

Gorce

Tatry z Gorců

Tatry jako na dlani

Vyrazit do Polských Karpat je vhodné na více dní s využitím chat či vlastního stanu. S noclehem na polských chatách většinou nebývá problém. Platí to i pro pohoří Gorce, které se za jeden den rozhodně nedá pěšky stihnout.

K vícedennímu přechodu pohoří Gorce se z mnoha dílčích hřebenovek jako ideální jeví ta, která je nejdelší a vybíhá směrem na jihovýchod. Nese název Pásmo Lubaně a pro milovníky horských panoramat nabízí za dobrého počasí opravdu úžasnou podívanou.

Pásmo Lubaně totiž vystupuje přímo naproti Vysokým Tatrám ve vzdušné vzdálenosti pouhých 30 km, což znamená, že panorama tatranských štítů z neobvyklé severní strany je odtud vidět jako na dlani. Celá červeně značená hřebenovka je bohatá na louky a polany, takže nouze o výhledy nejsou. Nejkrásnější panorama se odkrývá z holého vrchu Lubaň (1211 m), který je nejvyšší v této části Gorců.

Přechod Pásma Lubaně končí v Kroščenku nad Dunajcem v oblasti Pienin.

Tábořiště na hřebeni Lubaně

Tábořiště na hřebeni Lubaně

Sádecké Beskydy, hory pokryté jedlemi

Dalším dosud neobjeveným polským pohořím jsou Beskid Sadecki neboli Sádecké Beskydy. Jejich západní konec navazuje na Gorce, od kterých jsou odděleny údolím Dunajce. Odtud se táhnou podél slovenské hranice směrem na východ, zhruba v polovině jsou prolomeny napříč údolím řeky Poprad.

Jestliže symbolem Gorců byly horské louky, symbolem Sádeckých Beskyd jsou jedlové lesy. Jedle – stromy, které z naší vlasti prakticky vymizely – zde tvoří spolu s bukem zdánlivě nekonečné koberce lesních porostů v nižších a středních polohách. Pouze na nejvyšších vršcích je zastupují smrčiny s jeřábem.

Na několika místech se tu zachovaly zbytky divokých karpatských pralesů hostících typickou karpatskou faunu – medvěda, rysa, vlka a tetřeva.

Důvodem zachovalosti přírody v oblasti Sádeckých Beskyd je mimo jiné také citlivé hospodaření v lesích bez nadměrného využívaní těžké lesní mechanizace a z toho vyplývající výstavby lesních cest. Běžným pomocníkem v lese je zde stále k přírodě šetrný kůň.

Sádecké Beskydy

Práce v lese v Sádeckých Beskydech

Může se hodit


Jak se tam dostat

GORCE leží nedaleko Tater, takže většina pravděpodobně zvolí známou cestu přes Slovensko, i když asi bude delší. V Ružomberku je třeba odbočit vlevo na Krakov a přes hraniční přechod Trstená-Chyžne do Nowého Targu, který leží na jižním úpatí pohoří.
Další varianta vede Polskem přes Těšín, Bialsko-Bialu, ve městě Wadowice se odbočuje vpravo na Rabku a Nowy Targ.
Do Gorců si lze odskočit i z Vysokých Tater přes hraniční přechod Lysá Poľana.
Do Noweho Targu se lze dostat poměrně rychle vlakem z Krakova nebo autobusem z Popradu nebo Kežmarku.
SÁDECKÉ BESKYDY jsou nejlépe dostupné přes slovenské území. Pojedete do Popradu, zde odbočíte na Starou Ľubovňu, odtud vlevo směr Nowy Sacz. Za hraničním přechodem Mníšek nad Popradom zakrátko vjedete do obce Piwniczna uprostřed pohoří, odkud se dostanete do dalších turistických východisek – lázní Szczawnica a Krynica.


Hřebenovky

Přechod Gorců – červená magistrála, 2 dny:
Rabka – Gronik, chata: 3h – Turbacz, chata: 5h – Lubaň, tábořiště: 11h – Kroscienko n. Dunajcom: 13h.

Přechod Sádeckých Beskyd – 2 dny
Krynica – Jaworzyna Krynicka: 2h – Piwniczna: 7h – Radziejowa: 10h – Szczawnica: 14h

Mapy

* 1 : 50 000 Gorce – PPWK, Topkart. Poland
* 1 : 50 000 Gorce, Kotlina Nowotargska – VKÚ Harmanec. Slovensko.
* 1 : 50 000 Beskid Sadecki – PPWK, Topkart. Poland
* 1 : 50 000 Beskid Sadecki, Pieniny – VKÚ Harmanec. Slovensko.
* 1 : 50 000 Beskid Sadecki, Beskid Niski – VKÚ Harmanec. Slovensko.


Toulky Gorcemi a Sádeskými Beskydami

Sádecké BeskydyGorceTatry z pásma Lubaně
Sádecké BeskydyTábořiště na hřebeni LubaněSádecké Beskydy

Další informace
Krásná panoramata z pohoří Gorce - ZDE

Výstup na Radziejowou

Zatímco ve většině hor bývá hlavní turistický ruch soustředěn do okolí nejvyšších vrcholů, v Sadeckých Beskydech jsou turistická centra rozmístěná spíše při okrajích pohoří a nejvyšší hora Radziejowa (1262 m) naopak leží uprostřed oblasti člověkem nejméně dotčené.

Z nejvyšší kóty Sádeckých Beskyd Radziejowé nebylo ještě donedávna vzhledem k vysokým smrkům nic vidět. Roku 2006 tu však byla předána do užívání 20 m vysoká, čtyřpodlažní dřevěná rozhledna převyšující koruny okolních stromů. Staršího data je betonový pylon pod rozhlednou – Pomník Tisíciletí Polska.

Husté lesy, pokrývající protáhlý a nepříliš výrazný masív Radziejowé, jsou pozoruhodné zvláště na severním úbočí, kde byla vyhlášena přírodní rezervace Dziewiczy Las-Baniska. V kotli vzniklém sesutím skalní stěny rostou jedle až 400 let staré a smrky o výšce 56 m a obvodu kmene 3,5 m.

Na Radziejowou je nejsnadnější vyrazit z turistického letoviska a lázní Szczawnica po modré a červené značce (cca 4 hodiny) anebo po žluté a červené z obce Piwniczna (cca 3 hodiny), poblíž slovenského hraničního přechodu Mníšek nad Popradem.

Sádecké Beskydy

Sádecké Beskydy v okolí Radzieowej

Text a foto: MARTIN JANOŠKA

Autoři: ,
Nejčtenější

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

(Ilustrační snímek)
Karambol v Chorvatsku? Nehodu nechte zapsat a pokutám se nebraňte

Zkazila vám dovolenou v Chorvatsku bouračka? Zkuste nepanikařit a nezapomeňte na záznam o dopravní nehodě. A hlavně zavolejte tamní policii - stačí vyťukat...  celý článek

Italský ostrov Ischia zasáhlo zemětřesení (21.8.2017)
Italský ostrov Ischia zasáhlo zemětřesení, zemřeli nejméně dva lidé

Jihoitalský ostrov Ischia v pondělí večer zasáhlo zemětřesení o síle 4. Agentura Reuters uvedla, že se zřítilo několik budov. Italský list Corriere della Sera...  celý článek

Zdevastovaná zastávka Medzilaborce-město
Dobre tu už bolo. Bizarní svět kolem Lupkovského tunelu na Slovensku

Pokud máte dojem, že tunely souvisí s politikou, pak pro Lupkovský tunel na severovýchodním Slovensku to sedí stoprocentně. Po několikaleté pauze přes něj...  celý článek

Specialized Turbo Vado 4.0
Jak se přilepit hobíkovi na záda. Test elektrokola do města i na výlet

I největší skeptici už vidí, že expanzi elektrokol nic nezastaví. Po velkém průlomu v Německu, Rakousku a Švýcarsku v uplynulých letech definitivně zasahují i...  celý článek

Další z rubriky

Zdevastovaná zastávka Medzilaborce-město
Dobre tu už bolo. Bizarní svět kolem Lupkovského tunelu na Slovensku

Pokud máte dojem, že tunely souvisí s politikou, pak pro Lupkovský tunel na severovýchodním Slovensku to sedí stoprocentně. Po několikaleté pauze přes něj...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Lidé procházejí kolem protituristického graffiti v historickém centru...
V Evropě se zvedá odpor proti turistům. Je jich moc, zlobí se místní

Protesty v Benátkách a Barceloně, zvláštní opatření v Římě a Dubrovníku. V nejpopulárnějších turistických destinacích Evropy se šíří protituristické nálady....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.