Betlém v Třebechovicích pod Orebem

Betlém v Třebechovicích pod Orebem - Betlém v Třebechovicích pod Orebem | foto: Ondřej LitteraMF DNES

Pojďte s námi do Betléma...

  • 8
Betlém patří k českým Vánocům už téměř 450 let. V Čechách i na Moravě najdeme betlémy dřevěné, kamenné, skleněné, kovové a dokonce i máslové. Zapomeňte na předvánoční shon a materiální štvanici, a pojeďte se s námi na ty nejhezčí podívat. A začít můžeme třeba ve Třebechovicích pod Orebem, kde je betlémů na čtyři stovky.

Dnešní lidové betlémy jsou vlastně jakýmsi zobrazením narození Krista v Betlémě. Setkat se můžete s malými betlémy, kde je pouze několik hlavních postaviček (Ježíšek, Marie, Josef, tři králové, osel, kráva), ale i s betlémy, které mají několik stovek figurek. Mohou být vyrobeny z různých materiálů (papíru, dřeva, hlíny, skla, látky, perníku či těsta).

Třebechovice pod Orebem: město betlémů

Ve sbírkách místního Třebechovického muzea betlémů jich můžete spatřit více než 400 - starých i ze současnosti - zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlemářství rozvinulo.



Klikněte na mapku

Proboštův unikát

Zřejmě nejcennější a nejobdivovanější doma i ve světě je unikátní mechanický betlém - Třebechovický Proboštův betlém, vyhlášený v roce 1999 Národní kulturní památkou. Autory betlému jsou Josef Probošt, Josef Kapucián a autorem mechanismu pak Josef Frimla.

Přirozeným středem betlému jsou jesličky. Od nich se po obou stranách rozvíjí děj na sedmi terasách! Figurky jsou zhotoveny z lipového a hruškového dřeva. Stavby, stroje a stromy pak z buku, jasanu a ojediněle i z třešně.

Třebechovické muzeum najdete na Masarykově náměstí 24 v Třebechovicích pod Orebem. Otevřené je mimo pondělí vždy od devíti do šestnácti hodin (v letních měsících - květnu až září - dokonce ještě o hodinu déle). Na Štědrý den a na Silvestra se jeho brány zavírají v pravé poledne. Město Třebechovice leží třináct kilometrů na východ od Hradce Králové. Více na http://www.betlem.cz/cz/

Betlém, Třebechovice pod Orebem

Proboštův betlém v číslech a datech

  • betlém je více než sto let starý
  • jeho rozměry jsou: 7 x 3,2 x 1,8 metru
  •  tvoří jej okolo 2000 vyřezávaných dílů
  • figurky jsou 10-15 centimetrů vysoké, celý betlém jich obsahuje 180 bez pohybu, 120 figur je připevněno na řetězových pásech, 51 figurek napodobuje lidi při jejich každodenní práci
  • pohybový mechanismus betléma je celý ze dřeva
  • mechanismus tvoří více než 150 ozubených kol a koleček, dřevěných pák, řetězů a řemenic
  • v roce 1935 byl osazen malým elektrickým motorkem nahrazujícím kliku
  • v roce 1970 byl vystaven v Olympia Hall v Londýně


VYBRANÉ TIPY NA ORIGINÁLNÍ BETLÉMY V ČESKU

Betlém v Betlémě

Betlém, to není jen rodiště Ježíše v Izraeli, ale i urbanisticky a architektonicky hodnotný celek roubených a zděných domů, který se nachází v historickém centru města Hlinska na pravém břehu Chrudimky. Až do 31. prosince se tam koná výstava nazvaná Betlém vánoční.

Ve všech roubených objektech uvidíte lidové betlémy i unikátní Frintův mechanický betlém. Betlém je otevřený po celý rok každý den kromě pondělí od 9 do 16 hodin s hodinovou polední přestávkou. Telefon na průvodce: 469 311 429.

Lipový betlém

Skvostné řezbářské dílo Josefa Nedomlela - lipový betlém - najdete v Mohelnici v kapli svaté Anny kostela svatého Tomáše z Cantenburry. Autor na betlémě pracoval třicet let (1958-1988) a ještě před svou smrtí v roce 1990 měl další a další plány (postupně je dokončuje jeho syn). Všechny budovy a figurky jsou vyřezány z lipového dřeva. K vidění jsou zde například velice přesné kopie hradu Bouzova a Karlštejna.

Betlém je mechanický a je umístěn na ploše 6 x 7 metrů v plasticky členěné krajině pokryté mechem a pilinami. Široké veřejnosti je mohelnický betlém přístupný v době od štědrovečerní půlnoční mše až do svátku Hromnic. Více na: www.regionmohelnicko.cz

Mohelnický betlém

Zdroj: www.regionmohelnicko.cz

Kamenný betlém

Za podívanou určitě stojí i kamenný betlém pod Hraničním hřebenem nedaleko Erlebachovy boudy nad Špindlerovým Mlýnem. Betlém je přibližně sto deset centimetrů vysoký a sto padesát centimetrů široký. Spodní polovinu tvoří podstavec, zároveň představující kolébku pro Ježíška. Betlém v roce 1999 vytesal z pískovce sochař Roland Hantlem z Mladých Buků.

Skleněný betlém

Naprosto ojedinělý betlém - tentokrát skleněný - najdete na zámku Bezdružice, původně gotické tvrzi mezi Mariánskými a Konstantinovými lázněmi.

Betlém je dílem sklářského výtvarníka, akademického malíře Jaromíra Rybáka. Zámek Bezdružice najdete na náměstí K. Haranta 1, otevřený je vždy od středy do neděle mezi desátou a sedmnáctou hodinou. Více na: www.zamekbezdruzice.cz.

Skleněný betlém na zámku v Bezdružicích

Unikátní skleněný betlém v Bezdružicích.
FOTO: PAVEL KEPRTA.

Skleněný betlém v Bezdružicích 
Foto: Pavel Keprta

Skleněný betlém na zámku v BezdružicíchSkleněný betlém na zámku v BezdružicíchSkleněný betlém na zámku v Bezdružicích




Skleněný betlém na zámku v BezdružicíchSkleněný betlém na zámku v BezdružicíchSkleněný betlém na zámku v Bezdružicích









Největší betlém

Součástí kulturního dědictví Popovic ve Zlínském kraji je pohyblivý Betlém v kostele Panny Marie Růžencové. Desetiminutový děj se odehrává ve dne i v noci, vše doprovází zvonkohra. Svými rozměry tři krát čtyři a půl metru se řadí mezi největší lidové celky sakrálního umění v regionu. Betlém je možné navštívit od 25. prosince do 2. února, mimo bohoslužby. Více na: www.popovice.cz.

Betlém z másla

Kde jinde hledat betlém z másla než v Máslovicích, vesnici šestnáct kilometrů severně od Prahy. Betlém najdete do 28. ledna 2007 v místním Muzeu másla. Muzeum je otevřeno každou sobotu a neděli v časech 10-12 a 13-16 hodin. Na Štědrý den je otevřeno pouze do čtrnácti hodin a od 25. do 31. prosince denně opět v běžných časech. Více na: www.maslovice.cz.

Znáte jiné krásné betlémy v Čechách a na Moravě? Dejte na ně tip ostatním čtenářům v diskuzi

,