Vihorlat: přírodní skvost Slovenska, kam donedávna mohli jen vojáci

Hezký dárek připravilo turistům na Slovensku před nedávnem tamní ministerstvo obrany. Od 1. července 2012 začal platit nový zákon, podle kterého není třeba mít ke vstupu do vojenského prostoru speciální povolenku. Tato pozitivní změna se nejvíc dotýká východoslovenského pohoří Vihorlat.
Vihorlat, Morské oko ze Sninského kamene

Vihorlat, Morské oko ze Sninského kamene | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Tip na dovolenou

Vyberte si z pestré nabídky zájezdů na Slovensko na dovolena.iDNES.cz

Zákon upravující pohyb občanů ve vojenských obvodech schválil parlament Slovenské republiky na konci ledna 2012 a v terénu začal platit od 1. července. Běžný občan může bez speciálního povolení vstoupit na území vojenských prostorů Valaškovce (Vihorlat) a Záhorie, pokud tam právě neprobíhá vojenské cvičení a nebude se tam zdržovat déle než 24 hodin.

Výjimkou jsou pouze některé ohrazené nebo uzavřené části, kam není vstup povolený za žádných okolností. Tato místa lze zjistit na webových stránkách ministerstva obrany stejně tak jako časový plán s daty vojenských cvičení. Dále nesmí návštěvník například fotografovat vojenské objekty, pohybovat se motorovým vozidlem, rozdělávat oheň a manipulovat s nalezenou municí. Trvale nepřístupný zůstává na Slovensku pouze vojenský obvod Léšť jihovýchodně od Zvolena.

Podle slov dnes již exministra obrany Ľubomíra Galka, hlavního iniciátora nových změn v zákoně, mají bezpečné části vojenských prostorů sloužit všem občanům a nikoli jenom hrstce vyvolených, privilegovaným lovcům a myslivcům. V českých vojenských újezdech, mimochodem s neobvykle hustou koncentrací mysliveckých posedů, se prozatím nic podobného nechystá.

Rozhled z Vihorlatu jako z letadla

Největší radost udělal exministr Galko turistům z nejvýchodnějšího slovenského regionu Zemplín, jemuž vévodí sopečný masiv pohoří Vihorlat. Protáhlý dvojvrcholový hřbet, který je se svými 1 076 metry zároveň nejvyšším bodem pohoří, se totiž nachází asi kilometr za hranicí vojenského obvodu.

Turisté sem měli až do 1. července 2012 vstup zakázán, jak je však vidět z dobře prošlapaného chodníku, o víkendech se tudy ubíral nejeden ilegální návštěvník. Není se ani čemu divit, vyhlídka z vrcholu je dokonalá. Jako z letadla lze odtud přehlédnout celou Východoslovenskou nížinu, ležící o téměř 1 000 m níže, po níž se rozlévá "východoslovenské more" Zemplínská Šírava. Na severu a východě se překrývají vlny hřebenů Východních Karpat s nejvyššími Biszczadami v Polsku, vidět je i na Užhorod a do Maďarska. Za hradbou Slánských vrchů lze tušit města Košice a Prešov. A v zimě lze dohlédnout až na zasněžené rumunské hory!

Nejkrásnější a zároveň nejvyšší vrchol Zemplína zvýrazňuje betonový pylon s několika pamětními deskami. Ta nejmladší z letošního roku má podobu děkovné tabule a patří slovenskému exministru obrany Ľubomíru Galkovi: za bezproblémový vstup do vojenských lesů a na nejkrásnější kopec Zemplína.

Výhled ze Sninského kamene na vrch Nežabec (1 023 m) a Bieszczady

Stále nelegální výstup

Zcela vyhráno však turisté na Vihorlatu nemají. Vrcholový hřbet a jeho bezprostřední okolí je totiž od roku 1986 chráněným územím. Na ploše 50,9 ha se vyskytuje cenná teplomilná flóra vázaná na výživný sopečný substrát. Území je chráněné v kategorii národní přírodní rezervace, což znamená, že na základě platné legislativy je do něj vstup povolený pouze po turisticky značených cestách. Cesta by byla, ale značky zatím chybí...

Stále ještě "nelegální" výstupový chodník

Nová výstražná tabule

Klub slovenských turistů chystá na území vojenského obvodu Valaškovce vyznačení osmi nových tras o celkové délce zhruba 90 km. Správci vojenských lesů ale tyto snahy odmítají. Podle nich mají vojenské lesy zvláštní určení a využívání veřejností se na ně prý nevztahuje. Argumentují také ochranou přírody, což je však absurdní, protože turistické značky vedou na Slovensku přes mnohé podstatně ohroženější a cennější lokality. Spíše jde o uhájení pozic na Slovensku mimořádně silné myslivecké lobby. Potulující se turisté nejsou v loveckých revírech zkrátka příliš žádaní.

Případnému značení nových turistických chodníků na Vihorlatu bude tedy zřejmě předcházet ještě hodně složitý legislativní proces, jehož konečný výsledek je zatím nejasný. Výstup na Vihorlat tak zůstává až do namalování turistických značek stále ještě zákony nerespektujícím počinem.

Na vrcholu Vihorlatu

Kudy na Vihorlat

Vihorlat zatím rozhodně není a asi ani nebude místem, které by braly davy turistů útokem. Důvodem je především značná vzdálenost od míst, kam se dá dojet autem. V současnosti se lze vypravit na Vihorlat ze dvou míst. Prvním je vesnice Poruba pod Vihorlatem ve výšce 200 m nad mořem, odkud vede zelená značka zdlouhavým výstupem v délce téměř čtyři hodiny na místo zvané Poľana pod Vihorlatem (942 m). Zde je malá loučka, přístřešek a pramen vody a začíná odtud "nelegální" výstupová trasa na nejvyšší vrchol v délce asi jeden kilometr. Do téhož místa je možné také dojít zhruba za tři až čtyři hodiny převážně hřebenovou cestou z parkoviště pod Morským okem, střídavě po žluté, červené a zelené značce.

Sestupovat můžete po stejných trasách nebo do obce Remetské Hámre po červených značkách. V obou případech počítejte s celodenní dlouhou túrou.

Může se hodit

Pohoří Vihorlat přitahuje návštěvníky hlavně krásným jezerem Morské oko, ukrytým v lůnu zalesněných hor, které vzniklo sesuvem a přehrazením údolí potoka. Téměř až k Morskému oku vede silnice a od parkoviště se obvykle podniká tradiční výlet kolem jezera a pak na vyhlídkový Sninský kameň, zpřístupněný vzdušným žebříkem.

Do světa však věhlas Vihorlatu pronikl něčím úplně jiným: 28. června roku 2007 přibyla v novozélandském městě Christchurch na Seznam světového dědictví UNESCO slovensko-ukrajinská přírodní památka Karpatské bukové pralesy, v níž tvoří vihorlatské lesy o rozloze 2 578 ha jednu z deseti lokalit. Jedná se především o mimořádně zachovalé a životaschopné porosty v hřebenových částech pohoří. Výše popsaný výlet od Morského oka na nejvyšší vrchol vede právě těmito lesy.

Další zajímavostí Vihorlatu jsou starobylé dřevěné řecko-katolické kostelíky rozseté pod východními svahy hor. K nejcennějším patří kostel sv. Mikuláše v Ruské Bystré, pocházející z počátku 18. století. Roku 2008 byl v kanadském Quebecu spolu se sedmi dalšími dřevěnými kostely zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO pod názvem Dřevěné kostely v slovenské části Karpatského oblouku.

DOPORUČENÁ MAPA
VKÚ Harmanec 1 : 50 000 č. 126 – Vihorlatské vrchy, Zemplínska šírava

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...