Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pohodová Vídeň láká nejen hokejové fandy

  9:41aktualizováno  9:41
Hokejové mistrovství světa v Rakousku je pro tisíce Čechů příležitostí vyrazit do Vídně na výlet, třeba jen na jediný den. Co vás čeká? Spousta památek, architektonických zajímavostí, dobré jídlo a pití, ale i zábavní podniky, parky a skvělé výstavy. A také příjemní lidé. Spousta tipů - v článku.

I krátký výlet stojí za to

Navíc máme Vídeň skutečně na dosah. Za pár hodin jste tam z jakéhokoli místa Česka. Je to také určitě nejatraktivnější město v našem nejbližším okolí.

Právě začínající mistrovství světa v hokeji, kam chce na každý zápas našeho týmu zamířit v příštích dvou týdnech až několik tisíc Čechů, je proto skvělou "záminkou" na krátký, ale zajímavý výlet do Vídně.

Stačí přitom pouhého půl dne, abyste viděli několik největších místních památek a zajímavostí, stihli si dát proslavený originální Sachertorte (v kavárně hotelu Sacher na Kärtner Strasse za něj dáte 4,50 eura) a ještě dojeli do hokejové haly na zápas českých hokejistů v čele s Jaromírem Jágrem. To je kombinace, která se nenaskytne každý rok a tak blízko. Snad jenom kdyby naši fotbalisté hráli příští rok na světovém šampionátu v bavorském Mnichově.

České stopy

Vše vám bude i jaksi povědomé. Až o třetině Vídeňáků se říká, že jejich jména byla kdysi dávno česká. Dnes už česky pouze zní, ale v každém případě mají s našimi dějinami něco společného.

Třeba známá kožešnická firma (je na mnoha místech) se jmenuje Liska. Proslavená kavárna (na Dorotheergasse číslo 6) Hawelka. Muzeum otce psychoanalýzy a rodáka z Moravy (na Berggasse 19) Sigmunda Freuda, který zde prožil většinu svého života. No a habsburští vladaři byli i králi českých zemí, kterým vládli z kdysi impozantního paláce (najdete ho na Judenplatz 11), v němž do roku 1918 sídlila Česká dvorní kancelář.

V současnosti je to budova soudu a před ní je dobrá restaurace, jejíž okolí je nesmírně klidné. Ideální pro posezení dopoledne, na oběd, odpoledne i večer.

Vše do sebe zapadá

Na náměstí Judenplatz byl v listopadu 1999 odhalen i architektonicky kontroverzní památník obětem holokaustu, jehož autorkou je Britka Rachel Whitereadová. I tento památník je však typickým příkladem toho, že Vídeň prošpikovaná historickými památkami je živoucím (a přitom velmi kompaktním) městem, které se neustále vyvíjí a mění. Pozoruhodné je, že to staré i moderní jakýmsi nevysvětlitelným způsobem do sebe dobře zapadá.

Výhodou Vídně je i slušně vyřešená doprava. I když nepočítejte s tím, že zde neexistují dopravní zácpy. Místní řidiči jsou také občas hodně agresivní, to však žádného našince nemůže po nezvladatelném cirkusu na našich ulicích překvapit.

Pamatovat musíte na to, že zdejší obchody nemají otevřeno "donekonečna" jako ty naše, ale že večer se zde lidé spíše věnují sobě, návštěvě restaurací či kultuře. Prostě větší pohodička.

Menší pohodička je, když se podíváte na některé ceny. Jsou samozřejmě o dost vyšší než doma, slabou útěchou vám pak může být, že jsou nižší ve srovnání s Londýnem či Paříží.

I v rakouském hlavním městě občas řádí zloději a lupiči, přesto máte ve Vídni pocit daleko většího bezpečí než v některých částech českých měst. To je věc nezanedbatelná a zde zcela nepřehlédnutelná. Na věci si přesto dávejte pozor.

Fenomén Albertina

A jeden letitý fenomén na závěr - palác Albertina (na Augustinerstrasse 1). Kdysi patřil Marii Kristině, dceři Marie Terezie, a dnes je to báječné místo s výstavami výtvarného umění. Když na výstavy, tak sem určitě. Do března zde měli Marka Chagalla, teď výstavu od Goyi k Picassovi a Pieta Mondriana. To kromě stálých expozic. Pokud někdo bude ve Vídni a nezajímá ho hokej, tak zde stoprocentně najde něco, co bude originální, ojedinělé a přinese vám zážitek.

Vídeň je prostě takové pohodové město...

*** Může se hodit

RADY A TIPY

Jedete do Vídně? V tom případě se vám budou hodit informace, kolik co stojí, jak se ve Vídni nakupuje, jak funguje metro, kde kupovat jízdenky, důležitá telefonní čísla, ale třeba i vysvětlení, co je to Vídeňská karta. Čtěte ZDE.

 

HOKEJOVÁ STADTHALLE PŘIVÍTÁ TISÍCE ČESKÝCH FANOUŠKŮ

Jak se dostat do vídeňské Stadthalle? Jak se tam parkuje? Dá se někde poblíž dobře najíst? Čtěte ZDE.

 

PĚT TIPŮ NA NEJVĚTŠÍ ATRAKCE MĚSTA

Vídeň hýří stovkami historických památek, vybrat si je proto lehké i těžké zároveň. Co byste neměli minout - Stephansdom, Hofburg, Schönbrunn, Belveder a Karlskirche. Čtěte ZDE.

 

VÍDEŇ: KULINÁŘSKÝ RÁJ

Ve Vídni zapomeňte na diety a počítání kalorií. Jaké jsou místní speciliaty? Co určitě musíte ochutnat? Jaké je typické menu? Oblíbená vína, pivo, pálenky, moučníky.... Čtěte ZDE.

 

NEBYLI JSTE V KAVÁRNĚ? NEBYLI JSTE VE VÍDNI!

První kavárna ve Vídni vznikla podle legendy už v roce 1683. V současnosti jich jsou stovky, těch nejoblíbenějších desítky. Naše tipy včetně slovníčku "kavárenského povaleče"! Čtěte ZDE.

 

JEDETE DO VÍDNĚ NA VÝLET S DĚTMI?

Co jsou největší lákadla pro děti? Prátr se spoustou atrakcí, vídeňská ZOO, projížďky na kole, plavba po Dunaji... Kde zaplatí děti menší vstupné? A na jaké sladkosti je rozhodně nalákáte? Čtěte ZDE.

 

NABÍDKA MUZEÍ A GALERIÍ JE OBROVSKÁ

Kde najdete nejvzácnější sbírky? Jaká jsou ta NEJ muzea ve Vídni? Kde se projdete po kulatých schodech? Spousty tipů na zajímavé výstavy. Čtěte ZDE.

 

MS v hokeji sledujeme on-line ZDE

 

Nová budova pavilonu deštného pralesa v Schönbrunnské ZOO

V Schönbrunnské ZOO ve Vídni je k vidění 96 druhů tropických zvířat a 300 druhů exotických rostlin.

Vyhlídková věž ve Vídni

Typická vídeňská kavárna Central se po rekonstrukci rovněž těší velké oblibě

Manželé Leopold a Josefine Hawelkovi již několik desetiletí vítají hosty z celého světa ve své kavárně, kterou založili v roce 1939. Pracují zde tři generace Hawelkových a každý večer tady voní domácí buchty s marmeládou.

U Hawelkových můžete u kávy, ke které samozřejmě dostanete sklenici vody, pohodlně prosedět i celé hodiny

U hlavního vchodu do kavárny Central sedí papírová socha básníka Petra Altenberga, který zde trávil mnoho času

Slavný dort Sachertorte vymyslel v roce 1832 cukrář knížete Metternicha Franz Sacher. Ochutnat jej můžete v hotelu Sacher nedaleko Opery, kde je cukrárna i prodejna. Čokoládový dort s vrstvou meruňkové marmelády se servíruje samozřejmě se šlehačkou.

HOFBURG. Rozlehlý komplex s deseti budovami tvoří bývalé císařské komnaty a klenotnice, několik muzeí (například nové Muzeum císařovny Sissi), kaple, kostel, Zimní jezdecká škola (obdivovat můžete drezuru lipicánů - tu si nenechte ujít!) i Rakouská národní knihovna.

Café Hawelka patří po dlouhá desetiletí mezi nejvyhledávanější vídeňské kavárny, je tam všechno tak jako kdysi

Skvělé výstavy jsou ve Vídni na denním pořádku, ale vyniká v nich v posledních letech zejména palác Albertina.

BELVEDER VE VÍDNI. Dva obrovské paláce s galerií a překrásné, rozlehlé, mírně se svažující zahrady ve třech úrovních ve francouzském stylu s živým plotem a sochami.

Dort Dobos patří mezi vídeňské pochoutky, je s karamelovou polevou

KARLSKIRCHE. Zcela jistě jeden z nejkrásnějších vídeňských kostelů.

V proslavené vídeňské kavárně Prückel se dá nejnom dobře najíst, ale hraje se zde také oblíbený bridž

SCHÖNBRUNN. Synonymum pro tři "Z". Zámek, zahrady a zoo. Bývalé velkolepé letní sídlo císařské rodiny v typické "císařské žluté".

STEPHANSDOM. Je to obrovská dominanta centra města s gotickou věží vysokou 137 metrů (Steffl), která zdobí rakouskou metropoli již 800 let.

Vídeňská specialita. Tafelspitz jsou populární plátky hovězího s bramborami.

Jízdy fiakrem patří mezi vyhledávané a oblíbené turistické atrakce ve Vídni. Ovšem jejich cena není nijak malá: už za dvacet minut dáte čtyřicet eur. A popravdě - mnoho zážitků to nepřináší.

V samotném centru Vídně, jenom pár kroků od chrámu svatého Štěpána, prodávají "náhončí" vstupenky na různé kulturní akce. Například i u tohoto plakátu, který je reklamou na proslavenou sladkost - Mozartovy koule.

Autoři: ,
Nejčtenější

Šílený přístav v Bangladéši
VIDEO: Nás nedostanou. Kurz přežití v šíleném přístavu v Bangladéši

Bangladéšský přístav v Dháce je stejný jako celá země. Přelidněný, přeplněný, plný odpadků a boje o přežití. Míchají se zde staré bárky s moderními loděmi,...  celý článek

V Sieře Leone přišlo po masivním sesuvu půdy o život až tisíc lidí. (14. srpna...
Jak bahno utopí tisíc lidí. V přelidněném Freetownu katastrofě sami pomohli

Při masivních sesuvech půdy v metropoli západoafrické Sierry Leone Freetownu zemřelo více než 400 lidí, z toho zhruba sto dětí. Dalších 600 se stále pohřešuje,...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Další z rubriky

Cestou necestou
Puchýře jako dvacka a klopýtání v dešti, to je slavný dánský pochod

Tři dny intenzivní chůze napříč dánským ostrovem Fyn spolu s dalšími 850 nadšenci pěší turistiky, tak vypadá akce nazvaná Fjällräven Classic Denmark. Treku...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Romantická skaliska na jižním okraji vrcholové plošiny Brostschbergu
Stezkami čarodějnic v Alsasku. Magický svět ve francouzských Vogézách

Do Alsaska se jezdí hlavně kvůli znamenitým vínům. Dalším tamním oblíbeným lákadlem jsou samozřejmě divukrásné Vogézy s holými hřebeny i vodopády. Kromě nich...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.