Pohádkový výlet za permoníky do Hornického muzea v Příbrami

  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Výlet do podzemí vždy slibuje nečekané zážitky a spousty překvapení, zvlášť když je spojený s projížďkou pravým důlním vláčkem a cestou navíc můžete potkat permoníky. Právě na takové pohádkové putování do Hornického muzea v Příbrami vás zve portál Kudy z nudy.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Hornické muzeum v Příbrami je rozlohou areálu a počtem expozic největším muzeem svého druhu v Česku. | foto: kudyznudy.cz

Rozsáhlé podzemní štoly Hornického muzea v Příbrami ožijí o víkendu 23. a 24. května docela jinak než jako při běžných prohlídkách anebo kdysi, když tu ještě pracovali havíři. Při Dnech s permoníky aneb Permonickém hašteření totiž v chodbách narazíte na nejrůznější skřítky a jiná důlní strašidla!

Příbramští permoníci v akci

Hluboko v podzemních štolách dodnes můžete potkat všetečné příbramské permoníky.

Horníci to nikdy neměli jednoduché; při nebezpečné práci hluboko pod zemí jim každý den hrozily závaly, záplavy, výbuchy a úrazy. Není divu, že kdejaké podezřelé zvuky, šramocení, klepání a ťukání z opuštěných tmavých koutů si havíři vysvětlovali jako rošťárny permoníků a důlních duchů. V chodbách horníci pro permoníky často nechávali něco na zub – snad na usmířenou, snad proto, aby jim pomáhali v tvrdé práci. Právě tak na den svaté Barbory, tradiční patronky všech havířů v českých zemích, ve štolách přes noc hořívaly kahany, takzvaná Barbořina světla, která měla horníky ochránit před smrtí a úrazy.

V Příbrami to horníci zřejmě s Barbořinými světly uměli, a tak patronka ochránila nejenom je, ale i permoníky. Ti se tu dodnes objevují dvakrát do roka – a nejbližší příležitost k setkání s podivuhodnými důlními skřítky i jejich vládcem Permonem máte právě v květnu.

Představení pro školky, školy i rodiny

Zábavné i naučné interaktivní programy pro děti v Hornickém muzeu začínají už v pondělí 18. května, ale ve všedních dnech až do pátku 22. května si je užijí především hromadné výpravy ze škol a školek a je nutná rezervace předem.

Pro rodiny s dětmi je ideální dobou k návštěvě víkend 23. a 24. května. Čeká vás jízda důlním vláčkem Prokopskou štolou hluboko do podzemí, které bude tak jako kdysi osvětlené jen plamínky kahanů a luceren. V pohádkovém světě, kde se z chodeb bude ozývat ťukání a klepání, se vám zjeví tajemní permoníci a užijete si i oblíbenou „hornickou štreku“ – zábavné putování po stopách starých horníků a vyprávění pohádkového příběhu moudrého Velkého Permona. Program doplní pásmo písniček, říkadel a her.

Prohlídky a pohádky - v kolik a za kolik

V sobotu i v neděli program startuje v 9.00 a končí v 18.00 hodin, permonická představení začínají každou čtvrthodinu, poslední v 17.00 hodin. V sobotu si kromě toho děti užijí pohádku Panáčkov, která začíná ve 14.00 hodin, v neděli pak tradiční hru českých loutkářů Posvícení v Hudlicích; představení se konají v 11.00 a 14.00 hodin.

Za setkání s permoníky zaplatíte jednotné vstupné 40 Kč za osobu. Objednávat se nemusíte, snad jen v případě, že by vás bylo opravdu hodně a chtěli jste jít na prohlídky pohromadě. Pokud přece jenom chcete mít jistotu, rezervujte si lístky telefonicky na čísle 318 630 149, na e-mailové adrese pruvodci-ad@muzeum-pribram.cz nebo osobně v pokladně areálu B na dole Anna.

Důl Prokop slaví významné výročí

Skanzen ve Vysokém Chlumci zve v květnu a červnu na program nazvaný Šikulové, kde si vyzkoušíte rozmanité rukodělné techniky.

Hornické muzeum v Příbrami má několik poboček a jednou z nich je Muzeum vesnických staveb středního Povltaví – skanzen Vysoký Chlumec. Právě sem se v sobotu 23. května a v sobotu 13. června můžete vypravit na pořad Šikulové, tedy seriál předváděcích dnů tradičních řemeslných činností a rukodělných technik a postupů.

V rámci prohlídek skanzenu od 9.00 do 17.00 hodin budete například svědky toho, jak se na kolovrátku přede příze z ovčí vlny, uvidíte práci včelaře, drátování keramiky a takzvanou dekupáž – zdobení povrchu předmětů ubrouskovou technikou. Zřejmě není třeba dodávat, že se nemusíte jen dívat, ale všechno si můžete vyzkoušet na vlastní pěst.

Slavná Prokopská pouť se koná v areálu Hornického muzea na Březových Horách začátkem července.

Portál Kudy z nudy vás rovněž zve na 26. historickou hornickou Prokopskou pouť, která se koná v pátek 5. července v areálu Hornického muzea na Březových Horách, městské části Příbrami. Kromě krojovaného průvodu horníků a hutníků se můžete těšit na bohatý doprovodný program o dějinách hornictví na Příbramsku, který mimo jiné připomene významné výročí: Přesně před 140 lety, v roce 1875, dosáhl důl Vojtěch hloubky 1 000 metrů a stal se tak prvním dolem na světě, který překonal tuto hranici.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...