Podzimní toulky v Berchtesgadenských Alpách

  • 3
Letošní podzim je v Bavorských Alpách neobvykle dlouhý. Ještě teď, na začátku listopadu se dají uskutečnit túry, které bývají vyhrazené na červenec či srpen. Využijme tedy výjimečně prodlouženého babího léta a vyražme na dva či tři dny do Berchtesgadenských Alp, biosférické rezervace UNESCO.

"Sněhová čára severně od hlavního alpského hřebene je ve výšce 2700 m," opakuje už několik týdnů předpověď počasí rakouského horského spolku OEAV.

"V tuhle dobu už obvykle leží sníh od dvanácti set metrů nadmořské výšky," komentoval tato hlášení Johan, příslušník elitní jednotky Bundeswehru, který slouží u horských myslivců. Seděli jsme večer ve společné noclehárně chaty Watzmannhaus ve výšce 1930 m n.m. "Právě bychom se měli topit v závějích sněhu." Přitom jsme se odpoledne vyhřívali na sluníčku v tričkách s krátkým rukávem.

TIPY NA NEJHEZČÍ TÚRY

Nejkrásnější túry začínají u jezera Königssee nad Berchtesgadenem.

Po osm kilometrů dlouhé jezerní hladině jezdí lodě rozměrů a vzhledu vodních tramvají. Uprostřed jezera mezi vápencovými skálami kapitán vypne elektrický motor, průvodce otevře futrál a vyjme z něho křídlovku. Zahraje pár tónů lidové písničky. Z dálky se ozve odpověď také na trubku. Každý z trumpetistů vždy zahraje krátkou pasáž a druhý neviditelný někde na břehu mu odpoví. I když je to sehrané divadlo pro návštěvníky, vždy chytne za srdce.


Kostelík St.Bartholomä z lodi

Potom následuje další okouzlující zážitek. Z mlhy se vynoří rudé báně a bílé zdi kostelíka St. Bartholomä. Jeho základy jsou staré přesně 870 let, protože byl založen 24. srpna 1134 jako basilika svatého Bartoloměje na břehu tehdejšího Chunigesee. Dnešní podoba je z konce 17. století. Z lodě vystoupíme v přístavišti u jeho paty, ještě si tady v restauraci bývalého lesního zámečku můžeme dát něco na posilněnou, a vyrazíme do hor, které se tu vypínají všude okolo.

Ledová kaple

Klasická procházka vede ze St. Bartholomä okolo kaple St. Johann und Paul k Eiskapelle a nazpět. Ta první je opravdu lesní kaplí, ale Ledová kaplička je název pro velké firnovisko pod nejvyšší rakouskou skalní stěnou Watzmannu. V místě, kde ze sněhu vytéká potok, se tvoří jeskyně připomínající kapli.

V okolí najdeme porůznu na kamenech připevněné pamětní cedule horolezců, jejichž životy si vzala hora nad námi. Za sto let jich tu zemřela více než stovka. Výlet zabere dvě až tři hodiny po značce č. 446.


Svítání nad Hagengebirge

Arnoweg

Horská túra pro zdatné turisty míří ze St. Bartholomä dále podél jezera (603 m n.m.) k vodopádům potoka Schrainbach, kde se prudce zvedne a v mnoha serpentinách vystoupá o tisíc metrů výš až k plesu Funtensee (1601).

Krátkou odbočkou si odskočíme na překrásný vyhlídkový vrch Viehkogel (2158) už za německo-rakouskými hranicemi, poté obejdeme skalní masív Schneibel do sedla Trischhübel. Odtud sestoupíme údolím Gamssack zpět k jezeru. Údolí se jmenuje podle několika kamzičích stád, které tu lze zahlédnout. Pozor ovšem na případné lovce, protože právě probíhá lovná sezona.

Túra je celodenním pochodem s velkým převýšením pro zdatné turisty. Jde se po značkách č. 412, 420, 411, 421 a 419.

MŮŽE SE HODIT

Autem
Autem po dálnici na Salzburg a dále směrem na Villach. Po několika kilometrech odbočit na Berchtesgaden a skrze něj do Königssee. Pět minut od přístaviště lodí je velké placené parkoviště. Z Prahy do Brechtesgadenu je necelých 400 kilometrů, projedete je za pět až šest hodin.

Lodí
Mimo letní sezonu odráží první loď z přístaviště v Königssee v 9:50 h, poslední se vrací ze St. Bartholomä v 16:20 h. Jedna jízda přijde na 6,50 euro, zpáteční jízdenka stojí 11 euro, rodinná jízdenka 28 euro.

Pěšky
Všechny značené trasy vyžadují mapu, busolu a je vhodný i výškoměr. Značení totiž není tak husté a udržované jako v Česku, na rozcestích je mnohdy uvedeno jen číslo trasy shodné s mapou. V mlze nebo za bouře je snadné zabloudit. Doporučit lze pevné pohorky, náhradní teplé oblečení, nepromokavé kalhoty a bundu, čepici, rukavice a tmavé brýle. Na delší túry je nutná lékárnička, bivakovací pytel a čelová svítilna. 

Hagengebirge

Máte-li k dispozici prodloužený víkend, vezměte teplý spací pytel a karimatku, protože téměř všechny chaty v okolí Königssee jsou po sezoně zavřené.

Zajímavý vícedenní přechod Hagenskými horami začíná stejně jako Arnoweg, ale místo k plesu Funtensee odbočíme k jeho bratříčkovi Grünsee (1474). Přes vyhlídku Halsköpfl, odkud je překrásně vidět jezero, dojdeme k chatce na pastvině Wasser- Alm. Je sice zavřená, ale dá se u ní přespat pod širákem, v údolíčku najdeme pramen pitné vody.

Druhý den dlouho stoupáme zprvu lesem a potom mezi skálami do sedla Windscharte na německo-rakouské hranici. Po ní dojdeme skalnatým hřebenem až k celoročně otevřené chatě Carl-von-Stahl-Haus.

Třetí den pokračujeme náročnou stezkou, která se místy mění na lanem zajištěnou ferátu, k nejvyššímu vrcholku Hoher Göll (2522). Z něho sestoupíme dalším neméně náročným hřebenem na panoramatický vrcholek Kehlstein (1820). Na něm dodnes stojí proslulé Hitlerovo Orlí hnízdo, ve kterém je dnes muzeum.

Dolů do Berchtesgadenu se svezeme autobusem.

Třídenní přechod je vhodný pro samostatné skupinky zkušených turistů s patřičným vybavením. Jde se po značkách 412, 416, 451 a 452.

Pokud se chystáte na Watzmann, inspirujte se ZDE.

 

Watzmannhaus

Kostelík St. Bartholomä ve stejnojmenné vesničce

Kostelík St. Bartholomä ve stejnojmenné vesničce pod masivem Watzmannu

Hocheck, první kroky na ferátě

Stoupání na Hocheck

Mitterspitze

Vrchol Südspitze

Stoupání na Hocheck

Hřeben mezi Mitterspitze a Südspitze

Berchtesgaden

Eiskapelle, svah nad firnoviskem

Hoher Göll

Kehlstein

Königssee, bobová dráha

Königssee, trumpetista na lodi

Königssee - garáže pro lodě

Königssee - pohled z hor

St.Bartholomäa - Königssee

Schönau - trh s kameny