Deset hodin v Podněstří. Státě, který neexistuje a kde vám změní jméno

Srpy, kladiva a přísný výraz soudruha Lenina, kam se podíváte. Sovětská symbolika tady vytrvala i dvacet let po pádu velkého svazu, zato bolševická ideologie se někam vytratila. Co je to za podivný stát uvnitř východní Evropy? Říká si Podněsterská moldavská republika.
Tank T-34 vystavený na čestném místě v Tiraspolu.

Tank T-34 vystavený na čestném místě v Tiraspolu. | foto: Michal Slavíkpro iDNES.cz

"Tak vystupovat. Jsme na hranicích," oznámí šofér a všichni se z rozpálené maršrutky vysoukají ven. Místní si na trávníku zapálí cigaretu, my cizinci se tak trochu bojácně rozhlížíme kolem. Tiraspol, cíl naší cesty, už je blízko.

Podle politických map tu žádná hranice být nemá. Vždyť jsme pořád v Moldavsku! Jenže ona tu je. Má bránu vyvedenou v červeno-zelených barvách s rudou hvězdou nahoře. A ti vojáci, jimž se v rukou houpají kalašnikovy, jsou rozhodně také skuteční.

Tak nás vítá Podněsterská republika, svévolně vyhlášená v roce 1990 a mezinárodním společenstvím svorně přehlížená. Stát, který vlastně neexistuje.

Na druhou stranu Dněstru

Postupně se řadíme do fronty, abychom si vyřídili propustku. Vyplnit migrační kartu není těžké, chtějí jen základní údaje. I když...

"Tomaš? Da?" ptá se úřednice za sklem. "Otčestva?"
"Já jsem z Čech. U nás prostřední jméno nepoužíváme," vysvětluji rusky.
Žena očividně příliš nechápe. "Jméno po otci. Jak se jmenoval váš otec?" nechce se vzdát. "Tomaš? Tak tedy Tomaš Tomaševič..."

Byrokratický moloch funguje spolehlivě. Kolonky jsou holt kolonky a ani jedna nesmí zůstat prázdná. Ale co, razítko mám.

A taky lejstro, kde je propiskou připsaný čas očekávaného návratu 18:31. Údaj značí, že se na deset hodin mohu vydat na opačnou stranu řeky Dněstr. Ani o minutu déle. Jinak se možná také už zpátky dlouho nepodívám.

Hranice samozvané Podněsterské republiky

Na území půlmilionového Podněstří, zcela nezávislého na kišiněvské vládě, platí trochu jiná pravidla než ve zbytku Moldavska či sousední Ukrajině. Pomoci v nouzi se tu nikdo nedovolá. Sami čelní představitelé místního režimu mají zapovězený vstup do Evropské unie nebo je dokonce stíhá Interpol.

Turisté se musí řídit jednoduchou zásadou: vytvoříš si problém, vyřešíš si problém.

Leninovi následovníci

Soukáme se zpátky do maršrutky (šťastní jsou ti, kdo v letním parnu vyhráli sedadlo u otevřeného okénka) a kvapíme po dálnici z tuhých sovětských časů na Tiraspol, hlavní město samozvaného státu. Silnice je víceméně prázdná, všechny tři široké pruhy.

Jo, opravdu jsou tři. Ten prostřední slouží k předjíždění z obou stran za jednoduchých podmínek. Kdo předjíždí, má přednost. Kdo narazí, je vinen. Nezbývá než doufat, že tento podle stavu dálnice desítkami let prověřený systém opravdu funguje.

Kolem cesty se pomalu vynořují první nápisy v azbuce. Pochopitelně. Však také míříme do oblasti, kde dvě třetiny obyvatel tvoří etničtí Rusové a Ukrajinci. Úřední řečí je kromě dvou východoslovanských jazyků také moldavština, ale psaná cyrilicí. Stejně jako v dobách před rozpadem SSSR.

Budova podněsterského parlamentu, před níž se tyčí majestátní socha V. I. Lenina.

A čím více se blížíme městu, tím více sílí pocit, že se opravdu vracíme do šedi minulosti. Do období nadvlády Rusů nad Besarábií, dnešním Moldavskem, a rozkazů Leonida Brežněva.

Velký podíl na tom má Boris Smirnov, jenž dvacet let autoritářsky vládl Podněstří. Statný muž, přezdívaný "Velké obočí", nepřipomínal svůj sovětský vzor jen výrazným rysem v obličeji, ale také lpěním na socialistické tradici.

Tu stojí gigantická socha Vladimira Iljiče Lenina, tu zaparkoval na kamenném piedestalu tank T-34. Billboardy místo reklamy korporátních výrobků zabraly slogany státní propagandy. V pozadí vyčnívají omšelá paneláková sídliště, podél silnice otevírají dveře ty samé obchody.

Ale počkat, něco přece tu utopii komunismu kazí.

Projíždíme kolem benzinové stanice s názvem Sheriff, hypermarketu Sheriff, fotbalového stadionu Sheriff.

Kdo, nebo co je vlastně ten šerif?

Podněsterská elita

Je to prostě vládce. Zlatá hvězda ve znaku není náhodná. Soukromá společnost, vlastněná mocnými Rusy napojenými na vládu, ovládá v úzké nudli na levé strany řeky Dněstr skoro vše. Od televize přes pekárny a lihovary až po úspěšný fotbalový tým, jenž před třemi lety v předkole Ligy mistrů zdolal pražskou Slavii.

Region Podněstří, zdroj: Wikimedia commons - Serhio

"Mně se tu líbí. Jsem ráda, že máme nezávislost," povídá mi Nataša, když si za pár podněsterských rublů s obrázkem podmračeného generála Suvorova kupuju kelímek kvasu, čili zkvašeného chleba. "Jsem Ruska a narodila jsem v Moskvě. Nepatřím k Moldavanům," dodává postarší žena podobnou větu jako většina místních. Aspoň těch dvou třetin nemoldavského původu.

Ti mnohem radši žijí ve státě se sovětskou slupkou a mafiánským systémem, kde se perou špinavé peníze a bují obchod se zbraněmi, než v legálním Moldavsku, jednom z nejchudších států Evropy. Životní úroveň v Tiraspolu a okolí je o něco vyšší díky ruské podpoře. Nejen vojenské, ale i ekonomické.

Přesto všechno Nataša vytrvale prosí o kontakt. Přece jenom západní turista sem nejezdí každý týden. "Co e-mail? Můj syn má internet!" a v azbuce zkouší zapsat cizincovo jméno. Zároveň vytahuje mobil a chce si přidat číslo.

Že by se tu život zasekl v době stalinismu, se opravdu nezdá. Moderní technologie používá skoro každý, obchoďák Sheriff nabízí rolexky i tenisky adidas a v kině zrovna běží Madagaskar 3. Hranice je poměrně propustná. Na trasu mezi Kišiněvem a Tiraspolem vyráží kolem patnácti spojů denně.

"Cestovat můžeme," tvrdí mi Andrej a vytahuje svůj podněsterský pas, jenž má všude na světě stejně nulovou hodnotu jako bizarní papírový rubl. Teď se však prý chystá vyzvednout ruské doklady. "Ale všude po nás chtějí víza a ta jsou ohromně drahá. Nemůžeme cestovat kvůli penězům," říká.

Hlavní třída v Tiraspolu

Řeka Dněstr

Lihovar na bankovce

Stejně jako z Podněstří ven, tak ani do tohoto separatistického regionu příliš turistů nejezdí. Není divu. Nejslavnější památkou je pevnost u města Bendery, která nyní slouží jako vojenská základna ruských jednotek. Středověkému opevnění může co do věhlasu konkurovat asi jenom tiraspolská palírna alkoholu Kvint, která dokonce zdobí místní bankovky.

Budova parlamentu nebo památník obětí občanské války už potěší jenom zaryté obdivovatele socialistického realismu. Když se k ponurému okolí přičte nelidské červencové horko, je skoro nemožné na hlavním bulváru vydržet déle než pár minut. I proto bývá liduprázdný a sochy Lenina a zakladatele novodobého Tiraspolu Suvorova působí ještě majestátnějším dojmem.

Nehybná, možná dokonce nudná atmosféra trochu ožívá cestou na písečnou pláž. Pod mostem se koupe pár odvážných a mnohem víc se jich jenom válí na břehu. Proč ale neskočit do temného Dněstru? Aha, trochu to páchne. Proud navíc táhne plavce mezi pilíře. Bójky jsou natřeny nějakou lepkavou barvou.

Domorodci se baví, když vidí, jak cizinci skotačí v jejich špinavé řece. Stejně jako na ulici se však nezapojují a nepřibližují. Jsou přátelští, ale trochu rezervovanější než v Moldavsku. A podle toho, co říkají, se tu jakžtakž dá žít.

Jenže na povídání není dost času, vymezená doba už skoro vypršela a bez registrace na úřadě nikdo déle zůstat nemůže.

Deset hodin není moc, přesto i tak krátký úsek stačí, aby některé mýty o Podněstří vymazal. Tohle není poslední komunistická diktatura v Evropě. Bizarní divadlo jenom nabízí všední podívanou v zaprášených kulisách, které někdo zapomněl dvacet let vyměnit.

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...