Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podještědské muzeum ukrývá pestré sbírky

  10:35aktualizováno  10:35
Rozsáhlé sbírky se podařilo za více než osmdesát let shromáždit v Podještědském muzeu v Českém Dubu. Je možné zde přehlédnout široké historické období od úsvitu novodobých dějin ve 12. století až po období po druhé světové válce. Podještědské muzeum Karolíny Světlé založila skupina nadšenců v čele s mladým učitelem Václavem Havlem v roce 1919.

Během následujících čtyřiceti let vznikly v POdještědském muzeu obsáhlé národopisné a historické sbírky. Václav Havel získal dokonce i rozsáhlou literární pozůstalost spisovatelky Karolíny Světlé.

Od roku 1945 muzeum sídlí v Blaschkeho vile. Tento novorenesanční objekt nechal v roce 1881 pro svou dceru a jejího manžela Konráda Blaschkeho postavit významný severočeský textilní podnikatel Franz Schmidt.

Současná stálá expozice muzea se dělí na čtyři části.

Podještědí a Karolína Světlá
První expozice seznamuje s historií Českodubska. Návštěvníci si prohlédnou vzácně dochované zařízení českodubské židovské modlitebny z 18. století, podještědskou rychtu i se selskou světnicí z počátku 19. století, tehdejší vesnickou jednotřídku a také interiéry z dob původního majitele vily Blaschkeho.

V Českém Dubu pobýval u své matky také hudební skladatel Bedřich Smetana. Právě v Podještědí se odehrává děj jeho opery Hubička Tuto skutečnost připomíná další část expozice, jež znázorňuje divadelní scénou Hubičky v nastudování Národního divadla z roku 1892.

Další část se věnuje spisovatelce Karolíně Světlé. Ta do Podještědí, kde se narodil její manžel, jezdila v polovině předminulého století pravidelně na prázdniny. Zdejší krajinu zachytila v pěti románech a třiceti povídkách. Návštěvníci muzea mohou navštívit věrnou kopii spisovatelčina bytu včetně její pracovny s původním nábytkem, knihovnou, psacím stolem, obrazy a dalším vybavením.

Gotická šablona v Čechách
V této části prohlídky návštěvníci uvidí sbírku gotického a gotizujícího nábytku severních Čech. Expozice vrcholí napodobeninou dřevěné, šablonou malované světnice z konce 15. století, kterou doplňuje unikátní pozdně gotická skříň se šablonovou malbou z věže českodubského kostela.

Výstava přibližuje techniku šablonové malby, která se poprvé ve střední Evropě objevila u dvorního malíře císaře Karla IV., mistra Theodorika. V 15. století šablonová technologie zlidověla, což dokazují právě četné exempláře této expozice.

Johanitský klášter
Na počátku 12. století vznikl z popudu Vladislava I. v místě dnešního Českého Dubu na cestě z Prahy do Žitavy hrad Vladislavice s raně románským kostelem. Po roce 1237 založil u tohoto kostela Havel z Lemberka se svou manželkou sv. Zdislavou johanitský klášter a přilehlé město. O významu tohoto kláštera svědčí fakt, že jej v roce 1357 navštívil císař Karel IV.

Dlouhá léta se zdálo, že klášter zanikl v husitských válkách. Až teprve průzkum, který provádělo Podještědské muzeum od roku 1991 ve zdejším zámku, vedl ke znovuobjevení a zpřístupnění prostor kláštera. V současné době je přístupná románská kaple sv. Jana Křtitele z doby kolem roku 1240, románsko-gotická velká síň a menší sál ze 40. let 13. století. V kryptě pod kaplí se nacházejí ostatky johanitských řeholníků.

Součástí kláštera jsou i pozdně gotické podzemní prostory s únikovou chodbou. V současnosti se provádí archeologický průzkum v dalších částech bývalého zámeckého areálu.

Kabinet Petra Dillingera
Podještědské muzeum připomíná také dílo zdejšího rodáka, malíře Petra Dillingera. Tento význačný grafik a ilustrátor meziválečné éry, který žil v letech 1899 - 1954, studoval v Praze na umělecko-průmyslové škole a na akademii výtvarných umění.

Byl žákem profesorů Maxe Pirnera, Maxe Švabinského a Františka Kupky. Vyučoval na grafickém oddělení na škole uměleckých řemesel v Brně. Po druhé světové válce přešel do Prahy na Vyšší umělecko-průmyslovou školu, kde vedl oddělení užité a knižní grafiky. Během kariéry obdržel Dillinger významná ocenění z mezinárodních výstav v Los Angeles a v Chicagu. Ilustroval knihy Jiráska, Nerudy, Němcové, Dostojevského, Dickense či Goetheho.

Může se hodit


Podještědské muzeum v Českém Dubu

Ul. Svobody 32/IV
463 43 Český Dub
Tel. 048 / 514 70 90
e-mail:muzeumceskydub@volny.cz
Více na: www.hyperlink.cz/muzeumceskydub

Otevřeno: denně mimo pondělí 9-12, 1316 hodin

Vstupné: Základní: 50 Kč, snížené 25 Kč

Podještědské muzeum Karolíny Světlé

Autoři: ,
Nejčtenější

Šílený přístav v Bangladéši
VIDEO: Nás nedostanou. Kurz přežití v šíleném přístavu v Bangladéši

Bangladéšský přístav v Dháce je stejný jako celá země. Přelidněný, přeplněný, plný odpadků a boje o přežití. Míchají se zde staré bárky s moderními loděmi,...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

V Sieře Leone přišlo po masivním sesuvu půdy o život až tisíc lidí. (14. srpna...
Jak bahno utopí tisíc lidí. V přelidněném Freetownu katastrofě sami pomohli

Při masivních sesuvech půdy v metropoli západoafrické Sierry Leone Freetownu zemřelo více než 400 lidí, z toho zhruba sto dětí. Dalších 600 se stále pohřešuje,...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Další z rubriky

Sbaleno a jedeme na prázdniny k příbuzným a známým na venkov.
Konečně volno. Kam pojedeme? Romantické začátky turismu v Československu

Letovisko. To slovo voní sluncem, lesy, vodou a svobodou prázdnin. První republika je milovala, chlubily se jimi obce od Krušných hor po Beskydy.   celý článek

Vodáci mají šanci zajistit si splutí nejkrásnější části Vltavy.
O splutí Teplé Vltavy za 500 korun je zájem, zdražení vodáky neodradilo

Zájem o splouvání Teplé Vltavy, která vede šumavským národním parkem, neklesl ani poté, co letos musí zájemci za plavbu zaplatit více než loni. Úsek mezi...  celý článek

Podle odhadů to vypadá, že plavat ve skutečnosti neumí polovina populace, tedy...
Proč Češi neumějí plavat aneb Jak neutopit doktora Mráčka

V Česku se každý rok utopí asi 200 lidí. A právě teď, během tropických letních týdnů, jich utone v rybnících, řekách a lomech nejvíc. Příliš často podceňujeme...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.