Pod hanáckým Mont Blankem

- Mluví-li se v "placaté" krajině uprostřed Moravy o Mont Blanku, není vždy řeč jen o nejvyšším štítu Evropy. Jako "hanácký Mont Blanc" se tu totiž někdy označuje, byť s trochou ironické nadsázky, kopec Velký Kosíř, dominující západním okrajům Hané. Název kopce je odvozen od podobnosti s kohoutím perem (tzv. kosířem), jaké nosí krojovaní moravští šohajové za kloboukem.

Zeměpisci kopec sice řadí už k výběžkům Zábřežské vrchoviny, ovšem historické souvislosti, lidové tradice - a koneckonců i nadmořská výška 442 metry pasují Kosíř na nekorunovaného krále Hané.

Na vrchol kopce stoupají značené cesty ze všech stran, k nejpůvabnějším výchozím místům nepochybně patří Čechy pod Kosířem při jihozápadním úpatí.

Vísku Čechy si oblíbil Mánes
Tuto moravskou obec nejvíce proslavil malíř Josef Mánes, který býval v hloubi minulého století častým hostem na zdejším zámku. Inspiraci ke svým obrazům nacházel nejen v malebných zákoutích Kosíře, ale také v okolních hanáckých vískách. Některá jeho díla jsou vystavena i v Mánesově pamětní síni, zřízené v hlavním zámeckém sále.

Přilehlý park s rázem arboreta je považován za jeden z nejhodnotnějších na Moravě. Vidět zde můžeme na 260 druhů převážně cizokrajných listnáčů i jehličnanů. Loučky se tu střídají s rybníky, romantickou kulisu dotváří i pseudogotická vyhlídková věž a zachovalý altán, který sloužil Mánesovi jako ateliér.

Zajímavá místa mineme i mimo zámecký areál. Dominantou obce je barokní kostel sv. Jana Křtitele se sochami svatých Petra a Pavla u vchodu, působivá je i nedaleká obnovená kaplička sv. Josefa.

Může se hodit

Na mapku vísky Čechy pod Kosířem se podívejte ZDE.

Historické srdce Moravy buší v Olomouci

Na hanáckém 'Mont Blanku'
Z Čech vede na vršek Kosíře nejkratší výstupová trasa. Je součástí okružní žlutě značené cesty, zvané - jak jinak - Mánesova, a také naučné stezky provázené souborem informačních tabulí. Vršek je skryt v lese a kromě turistického rozcestníku tu najdeme dřevěný stůl s lavičkami a ohništěm.

Žluté značky pak sestupují severním svahem k lázeňské obci Slatinice, trasa naučné stezky však pokračuje klesajícím hřbetem k jihovýchodu.

Naleziště zkamenělin
V blízkosti Čelechovic na Hané se dotýká opuštěných vápencových lomů. Dva z nich - Růžičkův a Státní - patří k nejvýznamnějším paleontologickým lokalitám na střední Moravě a jako unikátní naleziště prvohorních (devonských) zkamenělin, např. korálů, trilobitů, lilijic, měkkýšů atd., byly vyhlášeny za národní přírodní památky.

Od nedaleké křižovatky cest Buničky se lze po žlutě značené Mánesově cestě vrátit zpět do Čech pod Kosířem. Sestupovat budeme po úbočí Kosíře s přírodní rezervací Andělova zmola, chránící hodnotnou lesní dubinu. Ta se díky zbarveným listnáčům na podzim mění, stejně tak jako zámecký park v Čechách, v nádhernou paletu barev.

Jak na hanácký 'Mont Blanc'

Autem se do Čech pod Kosířem dostaneme odbočkami ze silnice č. 366 vedoucí z Prostějova do Konice. Vlakem dojedeme do Čelechovic nebo Kostelce na Hané, a to po trati č. 275 mezi Olomoucí a Prostějovem.

Zámek a kostel v Čechách pod Kosířem - letecký pohled