Po dvaceti letech světová turistika propadla

Dvacet let se křivka světové turistiky pomalu ale jistě neustále stoupala. Až letos došlo kvůli teroristikým útokům ve Spojených státech amerických a z důvodů ekonomického oslabení v hlavních zdrojových zemích k jejímu poklesla. Propad přitom Světová turistická organizace (WTO) odhaduje o 1,3 procenta na mezinárodních příjezdech.

Příjezdy v mezinárodním cestovním ruchu tak dosáhly loni 689 miliónů ve srovnání s 697 milióny v roce 2000. V průběhu prvních osmi měsíců roku 2001 vzrostly příjezdy v mezinárodním cestovním ruchu jen o tři procenta, což znamená pokles o víc jak jeden bod proti průměrnému ročnímu přírůstku 4,3 procenta za posledních deset let.

V posledních čtyřech měsících roku pak celosvětové příjezdy klesly o 11 procent, přičemž propad se projevil ve všech regionech. V Africe činil 3,5 procenta, v Americe dokonce 24 procent, stejně jako v jižní Asii, ve východní Asii a Pacifiku deset procent, v Evropě šest procent a na Středním Východě dokonce 30 procent.
   

Turisté volili cestování autem nebo po železnici místo letecké dopravy. Například ve Francii klesly v listopadu letecké cesty o 15 procent, ale cesty vlakem vzrostly o devět procent.

Září, říjen a listopad v minulém roce byly pro mezinárodní cestovní ruch pohromou, řekl ředitel analytické společnosti Mag Consulting Jaromír Beránek. Dodal však, že údaje za prosinec již nepotvrzují dramatické změny v cestovních zvyklostech, kdy mnoho turistů nahradilo zahraniční zájezdy domácími cestami.
   

Jediným rokem v minulosti, kdy světový cestovní ruch klesl, byl rok 1982, kdy příjezdy především v důsledku celosvětového ekonomického oslabení poklesly o 0,4 procenta. I v roce 1991, v roce válečného konfliktu v Perském zálivu, vykázaly mezinárodní příjezdy mírný přírůstek o 1,2 procenta.