Plzeňská zoo bude mít největší výběh pro tygry

Nejrozsáhlejší výběh pro tygry ussurijské v České republice chce leště letos začít budovat plzeňská zoologická zahrada. "Půjde o přírodě co nejvíce podobný chov tygrů v areálu se stromy, keři, hustým podrostem a velkou vodní nádrží, protože tygři patří mezi milovníky vody," řekl mluvčí zahrady Martin Vobruba. Po několikaleté přestávce se tak do plzeňské zoo vrátí šelma, která patří k nejoblíbenějším zvířatům. Návštěvníci budou mít podle Vobruby zaručen pohled na pár tygrů z různých perspektiv. Expozici o rozloze tři čtvrtě hektaru doplní totiž několik vyhlídek včetně průhledu přes tvrzené sklo.

Plzeňští zoologové by v budoucnosti chtěli přispět k záchraně této největší kočkovité šelmy, která zároveň patří k ohroženým druhům. V přírodě a v zajetí dohromady nežije více než 800 tygrů ussurijských. "Z 15 českých zoo potkáte nyní tygra ussurijského pouze v šesti, většinou v klecích nebo větších či menších expozicích za tvrzeným sklem.

V dalších zahradách je hlavně tygr sumaterský, pět zoo a přechodně i Plzeň je zcela bez tygra. Poslední plzeňský tygr, samice Mája se totiž před rokem vrátila do své mateřské zoo v Praze," uvedl Vobruba. Stavbu jednoho z nejrozsáhlejších tygřích výběhů v Evropě zahájí zoo během několika týdnů díky sponzorovi, který zatím věnoval půl milionu korun. Krom tygrů obnoví letos zahrada také chov lvů, rovněž v přírodním výběhu, který bude od návštěvníků dělit vodní příkop. Plzeňská zoo má v současnosti nejrozsáhlejší výběhy v ČR i pro medvědy a vlky.

KOČKOVITÉ ŠELMY V PLZEŇSKÉ ZOO

Lev pustinný: od 40. let minulého století a jeho chov zoo zřejmě ještě letos po výstavbě nového výběhu obnoví
Tygr: v 70. letech tygr sumaterský, poté tygr indočínský, indický a sibiřský. Zoo letos chov obnoví.
Jaguár americký: od 60. let, od loňského roku zrušený
Levhart: chov zrušený
Puma americká: prakticky od založení zoo v roce 1926
Ocelot velký: od poloviny 70. let