Plzeň vystavuje svědectví holocaustu

Osudy zmizelých - tak se jmenuje výstava, která v plzeňské synagoze vypráví životní příběhy tamních Židů za války. Základ výstavy tvoří osobní dokumenty o obětech holocaustu a deportací. Na třech desítkách panelů jsou k vidění například materiály ze skladu zabaveného židovského majetku, záběry z koncentračních táborů, dopisy či fotografie z alb příbuzných obětí.

Autor projektu, fotograf Radovan Kodera strávil poslední dva roky hledáním v archívech a rozhovory s pamětníky holocaustu. Výsledkem je projekt Rok 2002 - rok vzpomínek, který připomíná letošní 60. výročí tří hromadných transportů plzeňských Židů do Terezína.

Součástí projektu bylo například lednové odhalení pamětní desky na místě, kde se plzeňští Židé před deportací shromažďovali.

Úspěch akce s oblázky
S velkým ohlasem se setkala i další akce, při které v dubnu vytvořili obyvatelé Plzně ojedinělý památník obětí holocaustu.

V lednu 1942 nacisté z Plzně a okolí vypravili do Terezína tři transporty, v nichž bylo 2600 židovských obyvatel. Deportace přežilo kolem 200 Židů.

Jmény místních Židů, kteří zahynuli za druhé světové války v koncentračních táborech, popsali během čtyř dnů studenti i pamětníci válečných událostí 2600 oblázků.

Osudy plzeňských Židů bude výstava přibližovat až do září, každý den kromě soboty.

,