Vizualizace plujícího oblaku, jednoho z druhů dopravy v budoucnosti | foto: Tiago Barros

Plující oblak, doprava budoucnosti z dílny novodobého Julese Verna

  • 48
Vypadá to jako z Marsu a popírá současný trend cestování – dostat se co nejrychleji z bodu A do bodu B. Podle originálního návrhu newyorského architekta totiž lidé budou moci v budoucnu cestovat na speciálním mraku, který bude řídit vítr. Ten také určí, kde se bude přistávat.

Vizionář Tiago Barros, který nazval svůj nezvyklý dopravní prostředek budoucnosti Plující oblak (Passing cloud), se inspiroval vzducholoděmi. Vznášedlo tvoří několik propojených sférických balonů pokrytých vysoce odolnou nylonovou látkou, jeho základnu pak konstrukce z nerezové oceli.

Pasažéři vyšplhají na balony po žebřících. Během cesty na nich budou sedět a přistanou tam, kam vznášedlo vítr zavane.

Plující oblak

Vizionář Tiago Barros je stoupencem hnutí zvaného slow design nebo také slow movement, které se v architektuře a designu začalo objevovat v posledních letech. Ideově stojí toto hnutí v opozici proti překotnému tempu současné civilizace.

"Proč máme cestovat co nejrychleji? Proč máme mít vždy jasnou destinaci? A proč bychom měli vždy odjíždět a přijíždět podle pevného časového plánu?" To jsou otázky, které na svých webových stránkách klade Tiago Barros s cílem zdůraznit, že "nyní nastal čas přehodnotit smysl cestování a začít si ho užívat".

Plující oblak se bude pohybovat podle převládajících větrů. A protože se podle Tiago Barrose bude pohybovat ve směru větru, lidé ho nebudou cítit, budou mít pouze pocit vznášení se. Vznášedlo budoucnosti navíc za sebou nebude oproti moderním letadlům zanechávat žádnou uhlíkovou stopu.

Ač se vize Tiago Barrose může zdát jakkoli nesmyslná nebo šílená, pokud by se realizovala, doslova by se naplnilo rčení "Když cesta je cíl".


Témata: Cloud, Jules Verne, Mars