Ekologický plovoucí hotel (Solar Floating Resort ) na solární ekologii navrhl...

Ekologický plovoucí hotel (Solar Floating Resort ) na solární ekologii navrhl průmyslový designér Michele Puzzolante. | foto: Profimedia.cz

Doupě za tři miliardy jako z bondovky. Jachta i ponorka v jednom

  • 17
Je to jakýsi hybrid mezi hotelem, jachtou a ponorkou s proskleným dnem. Unikátní plavidlo na solární energii navrhl italský průmyslový designér Michele Puzzolante jako prototyp luxusního plovoucího hotýlku, které by v budoucnu mohly běžně kotvit v letoviscích po celém světě.

Ekologické plavidlo, které evokuje říši Atlantis z bondovky "Špion, který mě miloval", je zhruba 20 metrů dlouhé a na kryté palubě nabízí pohodlné bydlení pro šest lidí. K dispozici jsou dvě jednolůžkové a dvě dvoulůžkové ložnice s vlastní koupelnou, velká kuchyň s jídelní částí, odpočinková zóna a kabina pro kapitána. Vše je zařízeno v ryzím italském stylu.

Na venkovní palubě z teakového dřeva pak mohou hosté využívat jídelní a odpočinkovou část, šest denních lůžek a šestimístné jacuzzi.

Největší 'vychytávku' představuje podvodní pozorovatelna, která je koncipována jako turistická ponorka. Kruhová kabina, kam se vejde šest křesel, je vyrobena ze speciálního tvrzeného skla, zaručujícího výjimečné 360stupňové výhledy na podmořský život.

Unikátnost rekreačního plavidla budoucnosti, jež nese název Solar Floating Resort (SFR), spočívá v modulárním systému, který umožňuje vyrobit veškeré části v továrně. Ty se pak dopraví v bednách buď po souši, po vodě nebo letecky na místo určení a během několika týdnů se smontují v jeden celek podobně jako lego.

Boční pohled na plovoucí hotel Solar Floating Resort s podvodní prosklenou pozorovatelnou

SFR využívá nejnovějších technologií a kompozitových materiálů z automobilového a lodního průmyslu. Skládá se z centrální řídící věže, paluby se 32 moduly a obývací části, kterou tvoří celkem 20 modulů. Moduly jsou sendvičové dvouplášťové, z kompozitu balzového dřeva a laminátu. Pro představu - tento materiál je odolnější než 20 centimetrů silná kamenná zeď, píše se na webu firmy mpd-designs.com.

Futuristický plovoucí hotel budoucnosti pohání solární energie z fotovoltaických panelů, které pokrývají téměř celý povrch plavidla.

SFR zatím nemá stanovenou pevnou cenu, znalci ale odhadují, že by se mohla blížit 150 milionům dolarů, což je v přepočtu téměř tři miliardy korun.