Plovdiv – město na pahorcích

  • 1
Skoro každý se při pobytu v cizím evropském městě snaží podvědomě najít paralelu s městem, které zná z dřívějška. Otázka "co mi to jen připomíná" většinou najde spolehlivou odpověď. Přesto se občas najdou nezařaditelné "oříšky". Některá města jsou prostě svou architekturou a atmosférou jedinečná - druhé největší bulharské město Plovdiv patří mezi ne.

Pro rodilého Bulhara je těžké popsat několika slovy, čím je Plovdiv tak výjimečný.  Jisté je pouze to, že při líčení krás tohoto města budou padat zmínky o šesti pahorcích, na kterých se město rozprostírá a o jeho romantickém vzhledu a dynamickém kulturním životě.

Historickými znalostmi vybavení občané možná začnou u thráckých a keltských kmenů, které původně toto uzemí obývali, nebo u jmen Filipa Makedonského a římských císařů Trajána, Marka Aurelia a Hadriána. Měli totiž k Plovdivu, který se v této době  jmenoval Trimontium, blízky vztah a nešetřili prostředky na jeho zvelebování. I toto je jeden z důvodů, proč přímo v centru města naleznete  zbytky antických chrámů a lázní, které jsou urbanisticky velmi šikovně zakomponované do novodobých staveb.

Kouzelné Staré město
Romantičtější povahy ovšem začnou své vyprávění o Plovdivu ve Starém městě. Stále obytná čtvrť rozpoložená na jednom z pahorků představuje v Bulharsku nejrozsáhlejší komplex domů a městských budov, které jsou zachované v původní podobě a poskytují krásnou ukázku architektury z počátku 19. století, kdy Plovdiv díky své strategické poloze a hospodářskému růstu prožíval období rozkvětu.

Úzké kamenné uličky a bohatě zdobené měšťanské domy s vysunutými patry, malbami na stěnách a dřevořezbami se staly zdrojem inspirace pro mnoho bulharských malířů a básníků.

Jednou z dominant Starého města je ve své plné kráse zachovalý antický amfiteátr, ze kterého je nádherný  pohled na město, a který je v letní sezoně vyhledávanou scénou, kde se konají divadelní představení a koncerty.

Město umělců a studentů
Bez přehánění lze říct, že Plovdiv je město umělců a studentů. Magičnost prostředí a velký počet univerzit jsou příčinou toho, že město žije velmi intenzivním kulturním životem.

Diskuze o právě skončeném jazzovém, či filmovém festivalu se přenášejí a pokračují v útulných plovdivských hospůdkách, kde se žije dlouho do rána a jestli se tam občas objeví pánové v decentních oblecích a kravatách, věřte, že to je jen kvůli tomu, že nastal čas Mezinárodního průmyslového veletrhu, který se zde koná pravidelně od roku 1892.