Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pláže bez davů a obří bazény? Srovnejte reklamu s drsnou realitou

aktualizováno 
Je to běžná praxe hotelů i některých cestovek. Zatímco na oficiálních snímcích hotelu se brodí bazénem svalovec se surfovacím prknem, v reálu si tam můžete pouštět leda tak žlutou plastovou kachničku. Triky hotelů, lákající klienty na lživé a nakašírované fotky, odhaluje cestovatelský server oyster.com.

Jamaica, Riu Negril Club. Vlevo oficiální snímek poloprázdného letoviska se sexy turistkou, vpravo nafocená realita. | foto: Oyster.com

Miami, South Beach, Aqua Hotel: surfař v pidibazénku

Hotel Aqua, stojící hned přes silnici u Jižní pláže v Miami, není žádným hrůzným místem na dovolenou. Rozhodně ale nevypadá tak, jak ho prezentují webové stránky hotelu, zjistili reportéři serveru oyster.com.

Zatímco hotel do svých reklamních materiálů nafotil ve venkovním bazénu sexy surfaře, bazén ve skutečnosti není o moc větší než luxusní vana a ve srovnání s oficiálním snímkem působí až směšným dojmem.

Miami, South Beach, Aqua Hotel. Oficiální je snímek vlevo, vpravo odhalená realita.

Miami, South Beach, Aqua Hotel. Oficiální je snímek se surfařem vlevo. Vpravo odhalená realita, kdy je vidět, o jaký minibazének se jedná.

Jamajka, Riu Negril Club: lákadlem je sexy žena

V reklamních brožurách málokdy najdete skutečné hosty. Marketingoví pracovníci vždy raději do záběru naaranžují jednu svůdnou, atraktivní ženu v bikinách. Její výraz přitom zpravidla ručí za to, že dané místo je malým rájem na Zemi.

Na tom, že hotely na svých oficiálních snímcích nezveřejňují běžné hosty, ještě není nic podvodného. Ale nad snímkem z bazénu Riu Negril Club na Jamajce (hlavní foto článku) si aspoň můžete udělat jasnou představu, jaké to je v klidu se opalovat mezi cákajícími hloučky.

Dominikánská republika, Don Juan Beach Resort: zmizelý hotel

Jaká idyla, Dominikánská republika. Slunce pálí, větřík pofukuje, a palmy se lehce pohupují. A dokonce - alespoň v hotelovém komplexu Don Juan Beach Resort - mizí i budovy. Zatímco reklamní snímek láká na bazén s ničím nerušeným výhledem na pláž, snímek vpravo odhaluje skutečnost. Ačkoli bazén leží v těsné blízkosti písečné pláže, téměř z každého úhlu kazí výhled nepříliš vzhledná budova hotelu.

Dominikánská republika, hotel Don Juan Beach Resort. Oficiální je snímek vlevo, vpravo odhalená realita.

Dominikánská republika, hotel Don Juan Beach Resort. Oficiální je snímek vlevo se "zmizelou" budovou hotelu, vpravo stejný bazén v realitě.

Washington, hotel Hyatt Regency: "ve stínu" Kapitolu

Z oficiálního webu to vypadá, že hotel Hyatt Regency na Capitol Hill ve Washingtonu stojí v podstatě ve stínu samotného Kapitolu.

Skutečný snímek dokazuje, že hotel je opravdu situovaný poblíž Kapitolu, ale přece jen ne zase tak blízko. Vzdálenost můžeme odhadnout na zhruba 480 metrů.

Faktem je, že marketingový snímek hotelu je spíše než výsledkem nekalé digitální manipulace dílem zručného fotografa s teleobjektivem. Věci ve Washingtonu prostě nejsou vždy takovými, jakými se mohou jevit, poznamenal oyster.com.

Washington, hotel Hyatt Regency. Oficiální je snímek vlevo, vpravo odhalená realita.

Washington, hotel Hyatt Regency. Oficiální je snímek vlevo, vpravo odhalená realita.

Dominikánská republika, Riu Palace Punta Cana: svatba s čumily

Představte si, že se rozhodnete pro exotickou, romantickou svatbu v Dominikánské republice. Inspiruje vás k tomu fotka rozzářených novomanželů v bílém altánku mezi palmami z katalogu hotelu Riu Palace Punta Cana. Váš vyvolený den D vás bude stát slušné jmění, ale co by člověk nedal za slavnostní událost na celý život.

Jaké pak nastane zklamání, když se místo hrstky pozvaných nejbližších ke svatebnímu oltáři nahrne dav nevkusných čumilů v plavkách. Nemluvě o eleganci dámy v leopardím sarongu, rýpla si reportérka oyster.com.

Dominikánská republika, Riu Palace Punta Cana. Oficiální je snímek vlevo, vpravo odhalená realita.

Dominikánská republika, Riu Palace Punta Cana. Oficiální je snímek vlevo, vpravo odhalená realita.

Los Angeles, hotel Ayres: nakašírovaný pokoj

Tak tady je evidentní, že 'někdo' se na snímek dne pěkně vyparádil. Foto vlevo prezentuje na svých stránkách hotel Ayres v Los Angeles jako ukázku pokoje typu Deluxe King. Vpravo pak vidíte ten samý pokoj v reálu.

Cílem snímku vlevo je vytvořit z už z tak hezkého pokoje naprosto skvostné apartmá s iluzí všeoplývajícího luxusu. Stačí přidat pár polštářků, květin, ovoce a dobrůtek.

Los Angeles, hotel Ayres. Oficiální je snímek vlevo, vpravo realita.

Los Angeles, hotel Ayres. Oficiální je snímek vlevo, s načinčaným pokojem plným květin a ovoce, vpravo střízlivá realita.

Jamajka, hotel Breezes Montego Bay: neexistující jacuzzi

Nádherný západ slunce, bohatá vegetace, polstrované lenošky a ozdobné dlaždičky v obřím jacuzzi vypadají v oficiálních prezentacích hotelu Breezes Montego Bay úžasně romanticky. Reportér oyster.com však odhalil, že jejich reálná podoba je tak odlišná, že objekt vlastně neexistuje. Kombinací retušovacích nástrojů ve photoshopu můžete proměnit kterýkoli hotel v Tádž Mahál.

Jamaica, hotel Breezes Montego Bay. Oficiální je snímek vlevo, vpravo odhalená realita.

Jamaica, hotel Breezes Montego Bay. Oficiální je snímek vlevo, s luxusním jacuzzi při západu slunce, vpravo realita...

Los Angeles, hotel Sofitel: bazén vedle obchoďáku

Nechali jste se napálit reklamou?

Také jste se nachytali na nakašírované snímky hotelů z katalogu cestovek či webů hotelů? Pokud jste si vyfotili i realitu, která byla totálně jiná, pošlete nám vaši dvojici snímků. Na cestovani@idnes.cz.

Opět manipulace se skutečností. Hotel Sofitel v Los Angeles nechal vyfotit svůj bazén tak, aby se v záběru neobjevilo bezprostředně sousedící nákupní centrum Macy's.

Jen jestli to nebyl chybný krok, mnohé klienty by možná spíše nalákalo slavné nákupní centrum než malý, nudný bazén uprostřed rušné zóny plné administrativních šedobetonových budov...

Los Angeles, hotel Sofitel. Oficiální je snímek vlevo, vpravo odhalená realita.

Los Angeles, hotel Sofitel. Oficiální je snímek vlevo, vpravo odhalená realita.

Dominikánská republika, Gran Bahia Principe Punta Cana: pláž pro všechny

Velká turistická letoviska často líčí své pláže jako klidné a nedotčené. Skutečnost je ale často pravý opak. Pláž hotelu Gran Bahia Principe Punta Cana rozhodně nevypadá, že byste na ní strávili romantickou dovolenou s pocitem, že ji máte téměř sami pro sebe.

Dominikánská republika, Gran Bahia Principe Punta Cana. Oficiální je snímek vlevo, vpravo odhalená realita.

Dominikánská republika, Gran Bahia Principe Punta Cana. Oficiální snímek vlevo vzbuzuje falešnou iluzi romantické liduprázdné pláže, vpravo odhalujeme realitu.

Las Vegas, Mandalay Bay: opuštěná pláž "tělo na tělo"

Podobně "klidná" je umělá pláž  v Las Vegas, v letovisku Mandalay Bay Resort & Casino. Zatímco marketingový snímek hotelu vábí klienty na oázu, kde není živáčka, ve skutečnosti vám dýchají na záda desítky plážechtivých rekreantů.

Las Vegas, Mandalay Bay. Oficiální je snímek vlevo, vpravo odhalená realita.

Las Vegas, Mandalay Bay. Oficiální snímek vlevo evokuje romantickou plážičku přímo před hotelem, vpravo vidíte místo v reálu, s tísnícími se davy jako na promenádě.

     

Miami, hotel Blue Moon: příliš žluté koktejly

Příliš modrá voda, příliš zelené stromy a příliš žluté koktejly. Přibarvit se dá ve photoshopu cokoli. Reklamní snímek hotelu Blue Moon v Miami navíc zachycuje zvětšený detailní výřez bazénu, takže zákazník vůbec netuší, jak je bazén skutečně velký, respektive jaký pidibazének to je.

Miami, hotel Blue Moon. Oficiální je snímek vlevo, vpravo odhalená realita.

Miami, hotel Blue Moon. Reklamní snímek vlevo má v divákovi vzbudit iluzi luxusního bazénu karibských barev, na snímku vpravo je vidět střízlivá realita.

Autoři:
Nejčtenější

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

Specialized Turbo Vado 4.0
Jak se přilepit hobíkovi na záda. Test elektrokola do města i na výlet

I největší skeptici už vidí, že expanzi elektrokol nic nezastaví. Po velkém průlomu v Německu, Rakousku a Švýcarsku v uplynulých letech definitivně zasahují i...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

Další z rubriky

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Výhled na pobřeží ostrova Gran Canaria
U Kanárských ostrovů je hnědé moře, zamořují jej sinice

Návštěvníky Kanárských ostrovů může v těchto dnech na vyhlášených plážích překvapit odpudivá barva moře. Kvůli vysokým teplotám vody se zde rozbujely sinice,...  celý článek

Cestou necestou
Puchýře jako dvacka a klopýtání v dešti, to je slavný dánský pochod

Tři dny intenzivní chůze napříč dánským ostrovem Fyn spolu s dalšími 850 nadšenci pěší turistiky, tak vypadá akce nazvaná Fjällräven Classic Denmark. Treku...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.