Plátěná střecha jako za starých časů

Gigantický římský amfiteátr Koloseum, který byl poprvé otevřen v roce 80 našeho letopočtu, se opět dočká diváků. Téměř v původním rozsahu bude znovu zpřístupněn po rozsáhlých restaurátorských pracích. Stejně jako za časů římských císařů bude Koloseum zastřešeno tzv. velariem, tedy mohutnou plátěnou střechou. Tu bude možné stahovat a bude zakrývat velkou plochu Kolosea. Ne však tak velkou část jako za časů římských císařů.

Koloseum sice bylo po opravách částečně uvedeno do provozu již minulý rok, když se zde pořádalo deset mimořádných kulturních akcí, zúčastnit se jich ale mohlo jen několik stovek vyvolených.

Projekt Koloseum, který byl schválen již v roce 1992, má být ukončen v roce 2003; zpřístupněno bude 85 procent amfiteátru - proti nynějším 15 procentům. Největší práce ale monument teprve čekají. Objekt musí být totiž zpevněn a musí být i nahrazen mramor, který odsud po celá staletí směřoval na stavby kostelů a paláců v celém Římě. Během staletí bylo Koloseum vážně poškozeno nejenom řadou zemětřesení, ale také římskými obyvateli, kteří zde těžili tento kámen.

Podlaha amfiteátru bude zcela zrekonstruovaná a téměř celé Koloseum zakryje rozměrná stahovací plátěná střecha - velarium. Podobná střecha chránila diváky již za dob císařského Říma před slunečními paprsky i před deštěm. Plocha původního velaria ale dosahovala čtyř tisíc metrů čtverečních, zatímco její moderní obdoba bude mít jen čtvrtinu.

Tyto práce ale začnou až v příštím roce, až bude ukončeno nabídkové řízení v rámci Evropské unie.

Koloseum, které bylo největším amfiteátrem na území římské říše, dal vybudovat císař Vespasián. Ve své době se zde mohlo shromáždit až 75.000 diváků při sledování různých gladiátorských soubojů. Během námořních bitev bývala aréna zcela pod vodou.

Večerní pohled na jednu ze zkoušek Krále Oidipa, kterou v Koloseu uvedl soubor Řeckého národního divadla (18. července 2000).