Svítání nad zátokou Bounty na ostrově Pitcairn

Svítání nad zátokou Bounty na ostrově Pitcairn | foto: Profimedia.cz

Tropický ráj, kde nikdo nechce žít. Pitcairn hledá nové obyvatele

  • 77
Nádherné moře se spoustou ryb, palmy, klid. Tak vypadá ráj na zemi, přesto tu nikdo nechce žít. Počet obyvatel tropického ostrůvku Pitcairn se zmenšuje, žije jich tu sotva padesát. A na výzvu místních, kteří hledají nové sousedy, se přihlásil jediný člověk.

Idylický ostrov je vzdálen tisíce kilometrů od civilizace a nejhorší znečištění tu pochází od mořských vln, které klidně narážejí na pobřeží. Ale přesvědčit někoho, aby se sem nastěhoval, je nadlidský úkol.

Ostrov Pitcairn je nejvzdálenější britskou kolonií v Tichém oceánu, jako jediný ze čtyř Pitcairnových ostrovů je obydlený, od Tahiti ho dělí 2 170 kilometrů, 5 310 kilometrů je vzdálený od Nového Zélandu a 6 600 kilometrů od Panamy.

Prvními obyvateli se v roce 1790 stalo osm vzbouřenců z lodi Bounty se šesti muži a 12 ženami z Tahiti. Zatímco ve třicátých letech minulého století tu žilo 200 lidí, dnes je to jen 46. A stárnou. Poslední čtyři roky se tu nenarodilo žádné dítě. Proto obyvatelé zoufale volají po nových sousedech.

Nově příchozím nabízejí pozemek a pomoc se stavbou vlastního domu. Zájemců se prý ozvalo několik, ale nakonec se rozhodl přestěhovat jen jeden jediný.

“Hlavní problém je, že na ostrově není žádná pořádná práce,” vysvětluje 44letá Jacqui Christianová, která ostrov zastupuje na Zélandu i v Evropě. Sama už na Pitcairnu dlouhá léta nebydlí. Jako mnozí odešla ve 12 letech na internátní školu na Nový Zéland a už se nevrátila.

Obyvatelé Pitcairnu se živí prodejem známek.

Místní se živí prodejem medu, známek a mincí. “Jenže sbírání známek už není tak populární jako bývalo. A také počet lodí, které na Pitcairn zajížděly cestou na Nový Zéland, ubývá,” dodává někdejší ostrovanka.

Vulkanický ostrůvek dlouhý 3,5 a široký jen 1,8 kilometru nemá vhodné místo, kde by se dalo vybudovat letiště. Je tedy zcela závislý na lodní dopravě. I jeho přístav vypadá velmi skromně. Funguje tu jediný obchod se smíšeným zbožím, který se otvírá 3x týdně a každé tři měsíce se musí jezdit pro zásoby na Nový Zéland. Místní proto pěstují zeleninu a loví ryby. Generátory na výrobu elektřiny běží pět hodin dopoledne a pět hodin večer.

Pitcairnovy ostrovy

Nejvzdálenější britské zámořské území tvoří čtyři ostrůvky: největší Henderson (skalnatý korálový ostrov), Pitcairn, Ducie a Oeno. Pitcairn je druhý největší jako jediný obydlený, protože má pramen pitné vody. ostrovy se nacházejí v Tichém oceánu na půl cesty mezi Jižní Amerikou a Novým Zélandem. Pitcairn je vlastně vrcholkem vulkánu, který se tyčí do výšky 347 metrů. Podnebí je subtropické, půda velmi úrodná.

Zdroj: www.pitcairn.pn

Od roku 2006 má ostrov přes satelit připojení na internet. Přesto on-line objednávky známek, mincí a medu může zákazník dostat za dva až pět měsíců.

Vidinu komunitního bydlení a pohodlného života kazí nedávný skandál, který Pitcairnem otřásl. Soud na Novém Zélandu v říjnu 2004 poslal za mříže čtyři muže, včetně starosty a jeho syna, za znásilňování nezletilých dívek. Dostali dva až šest let vězení, další dva museli vykonat stovky hodin veřejných prací. Obžalovaní se během přelíčení hájili tím, že sex s nezletilými byl na ostrově považován za normální chování.

Jacki Christianová připouští, že je ostrov ztracen uprostřed vodní pustiny. “Je to ale speciální místo. Je nádherné pozorovat hvězdy bez jakéhokoliv světelného znečištění. A je tam ta nejmodřejší voda, jakou jste kdy viděli.”