Písečné duny útočí na Čínu

Úhlavním nepřítelem Číňanů, jejich prokletím a zkázou se stává písek. Není to vtip. Obrovské pouštní duny se daly do pohybu, kus po kuse ukrajují plochu úrodné půdy a na severozápadě se už přiblížily na 70 kilometrů k metropoli Pekingu. Vláda sice vystupňovala kampaň výsadby milionů nových stromů, ale ekologové se obávají, že už může být pozdě. "Skoro se tady kvůli písku nedá žít," stěžoval si agentuře Reuters Feng Jung-cchaj, farmář z vesnice Pao-šan v provincii Che-pej.

"Za mého mládí se tu všechno jen zelenalo. Teď je všude jen písek. Máme ho všude, zalézá za šaty, dráždí oči a zanáší plíce," popisoval stařík. "Nemáme peníze, abychom se přestěhovali," vyprávěl v časopise Asiaweek jiný farmář. "Nedá se nic dělat, jen odhrabovat písek a čekat, co se stane."

Jen málo lidí si představuje Čínu jako zemi obrovských pouští. Přesto je to tak. Přes 27 procent její rozlohy pokrývá jen písek a kamení. A co je horší, každoročně se v neplodnou pustinu promění dalších 2500 kilometrů čtverečních země. Přímé dopady tohoto jevu bezprostředně ohrožují na 110 milionů lidí. Premiér Ču Žung-ťi začal pořádně bít na poplach až letos v květnu, poté co z Gobi udeřily na Peking tak silné písečné bouře, jaké nikdo nepamatuje. O tom, že nejde o legraci, svědčí i fakt, že "útok pouště" se stal jedním z hlavních bodů říjnového zasedání vládnoucí komunistické strany.

Co se to děje? ptají se šokovaní Číňané. Experti jim nedokážou jednoznačně odpovědět, shodují se však v jednom: čínské pouště jsou opravdu na postupu, příkladně k Pekingu se přibližují přinejmenším o tři kilometry ročně. Podobná hrozba visí i nad dalšími rozlehlými oblastmi Číny, nejvíce na severozápadě. Podle badatele Ning Ta-tchunga je jednou z hlavních příčin obrovská spotřeba dřeva na topení, nadměrné spásání trávy dobytkem a přílišné zatěžování zemědělské půdy. Zdejším farmářům se sice nelíbí postupující zkáza krajiny, nicméně ještě méně se chtějí vzdát svých návyků.

"Teď chtějí, abych přestal osívat půdu," stěžoval si v Asiaweeku jeden z nich. "Vláda mi sice slíbila trochu rýže a nějaké peníze, ale bojím se, že budu hladovět." Moratorium na vypásání stepí a obdělávání půdy se úřady snaží prosadit v řadě oblastí - nikdo netuší, na jak dlouho. Mnohým vesničanům nabídly práci v zelené armádě sazečů nových stromů. Mnozí ekologové v Pekingu však tvrdí, že vláda se k problému postavila nekoncepčně. Nadměrné zatěžování půdy, čerpání vodních zdrojů, klimatické změny, postup pouště, to všechno spolu souvis í, říkají. A úřady to neberou v potaz.
 

Písečné nánosy - velký problém současné Číny.