Sousoší Spejbla a Hurvínka objevíte v plzeňských Křižíkových sadech.

Sousoší Spejbla a Hurvínka objevíte v plzeňských Křižíkových sadech. | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pět tipů na výlety za hrdiny, které znáte z knížek, divadel a filmů

Švejka, Babičku, Hurvínka, Helenku i Péťu Bajzu, Antonína Bejvala, Edu Kemlinka, Čeňka Jirsáka a Pepka Zilvara znáte jen z knížek, filmových pláten a divadelních jevišť. Víte, že nikdy neexistovali, přesto mají své památníky. K sochám oblíbených literárních hrdinů vás zavede portál Kudy z nudy.

Za dobrým vojákem Švejkem do Putimi

Ve světě existuje Švejkových soch několik, v Česku se jí dočkal teprve v létě roku 2014.

Josef Švejk, hrdina románu Jaroslava Haška, je na světě už téměř sto let. První díl Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války vyšel v roce 1921 a patří k nejznámějším a nejpřekládanějším českým knihám. Ve světě existuje Švejkových soch několik, v Česku se jí dočkal teprve loni v létě.

V jihočeské Putimi, která na stránkách románu hraje důležitou roli a znáte ji také z filmu Poslušně hlásím, byla socha od jihočeského sochaře Františka Svátka vztyčena v létě 2014, symbolicky sto let od vypuknutí 1. světové války. Švejk na sobě má dobovou uniformu a podobně jako na stránkách knížky kráčí směrem k putimskému mostu. Pokud mu pohladíte levou nohu, prý vás přestanou bolet kolena!

Za Babičkou a Barunkou do Babiččina údolí

V Babiččině údolí vás přivítá sousoší Babičky s vnoučaty a psy.

Babička Boženy Němcové letos slaví 160 let od prvního vydání, takže z našich hrdinů a hrdinek je bezkonkurenčně nejstarší. Jejím domovem, skutečným i literárním, je Babiččino údolí a okolí zámku Ratibořice. Při cestě údolím vám pomůže naučná stezka, která vás od zámku povede k pomníku Babičky s dětmi (jeho autor, akademický sochař Otto Gutfreund, nezapomněl ani na psy Sultána a Tyrla) a dál kolem Rudrova mlýna ke Starému Bělidlu. Kousek za ním objevíte Viktorčin splav a můžete dojít až k lesnímu Rýzmburskému altánu, kde se hrdinové knihy setkali s paní kněžnou.

V Babiččině údolí, na zámku i v České Skalici, kde sídlí Muzeum Boženy Němcové, se každoročně pořádá řada akcí, která známé literární dílo připomíná. Patří mezi ně například Mlynářské slavnosti spojené se soutěží o nejlepší Ratibořický bochník, které se konají v sobotu a v neděli 27. a 28. června na dvoře Rudrova mlýna.

Jsou z Rychnova nad Kněžnou a bylo jich pět

V roce 1892 se v Rychnově nad Kněžnou narodil spisovatel, humorista, novinář a filmový scenárista Karel Poláček. Právě sem umístil děj některých svých románů, například knížky Bylo nás pět. Právě sousoší pěti dětských hrdinů – Péti Bajzy, Antonína Bejvala, Edy Kemlinka, Čeňka Jirsáka a Zilvara z chudobince – dnes zdobí Panskou ulici.

Kousek odtud se nachází Poláčkovo náměstí, kam kluci chodili vyhlížet cirkus; dnes tu stojí Poláčkova busta. A zatímco původní chudobinec v ulici Na Drahách už dávno zbořili, dům, kde býval koloniál pana Bajzy, dosud stojí; najdete ho na rohu Starého náměstí a Palackého ulice. O kousek dál se dřív rozkládala židovská čtvrť, a i dnes vám stačí ujít pár kroků Palackého ulicí a objevíte synagogu s památníkem Karla Poláčka. V patře je umístěná expozice, věnovaná jeho životu a dílu.

Zatímco dřív Rychnovští nemohli Poláčkovi přijít na jméno, zejména kvůli humoristickému románu Okresní město, dnes si slavného rodáka rádi připomínají. Jeho jméno nese i hudební a divadelní festival Poláčkovo léto. Letošní, již dvaadvacátý ročník, připomíná 70. výročí Poláčkova úmrtí a koná se od 25. června do 5. července.

Za Spejblem a Hurvínkem do Plzně

Loutky z plzeňského Muzea loutek lákají milovníky geocachingu k dobrodružnému putování dějinami západočeské metropole.

V Plzni kousek od Západočeského muzea v Křižíkových sadech stojí sousoší Spejbla a Hurvínka. S populárními loutkovými postavičkami i jejich tvůrcem, loutkářem Josefem Skupou, se ovšem můžete seznámit ještě mnohem podrobněji, a to v plzeňském Muzeu loutek.Najdete je přímo v centru města, na náměstí Republiky.

Milovníci geocachingu si navíc mohou vyzkoušet dobrodružné putování dějinami západočeské metropole s loutkami, které připravilo právě Muzeum loutek společně s místními lovci kešek. Role geocachingového průvodce se ujímají jednotlivé loutky a cestou budete sbírat drobné indicie, které vás nakonec dovedou k pokladu.

Do Ostrovačic za Helenkou z Pohádky máje

Ostrovačice a blízký přírodní park Podkomorské lesy poblíž Brna proslavil spisovatel Vilém Mrštík románem Pohádka máje o lásce mezi studentem Richardem, synovcem místního faráře, a mladičkou Helenkou, dcerou hajného na Podkomorské myslivně. Příběh býval velmi populární; vedle knižních vydání byl dvakrát zfilmován, dočkal se operní adaptace a divákům či posluchačům se představil i jako divadelní i rozhlasová hra.

Dnes Pohádku máje připomíná malé muzeum v budově ostrovačické radnice. Památník původně sídlil přímo v Podkomorské myslivně, před níž dosud stojí bílá socha Helenky od Emila Hlavici. Oba hrdinové také mají hluboko v Podkomorských lesích „své“ studánky; k Helenčině studánce vás od Podkomorské myslivny dovede červená turistická značka, Ríšova studánka leží přibližně o dva kilometry dál.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz