Výlety po úzkých dřevěných chodníčcích jsou skvělou volbou pro nevlídné...

Výlety po úzkých dřevěných chodníčcích jsou skvělou volbou pro nevlídné podzimní počasí. | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pět tipů na podzimní výlety do přírody po úzkých chodníčcích

Také máte jako my na portálu Kudy z nudy rádi stezky vedené po úzkých dřevěných chodníčcích? Jsou atraktivní, milují je zejména děti a hlavně jsou skvělou volbou pro nevlídné podzimní počasí. Kde tedy najdete místa, kde se nebudete muset ani v sychravých dnech po kolena brodit blátem?

Pohodlná cesta do bažin č. 1 – Červené blato

Mezi nejdelší a nejpohodlnější trasy po dřevěných chodníčcích v Česku patří ta, která vás provede přírodní rezervací Červené blato na Třeboňsku. Stezka začíná v někdejší sklářské osadě Jiříkovo údolí u silnice, spojující Třeboň a Nové Hrady.

Po zpevněné cestě přejdete louku, projdete lesem a přibližně po šesti stech metrech dojdete k místu, kde začíná rašeliniště – a spolu s ním také dřevěné povalové chodníčky, jen místy střídané úzkou pěšinkou, kroutící se lesem. Trasa je okružní, úsek vedený rašeliništěm měří přibližně 3 km a hlavním lákadlem je vyhlídka na rašelinné jezírko v samém srdci blata. Ale neberte to doslova, úžasná je totiž celá trasa.

Pohodlná cesta do bažin č. 2 – Rejvíz & Mechové jezírko

Opačný konec Česka, drsná náhorní planina v Jeseníkách a uprostřed ní Rejvíz, nejvýše položená obec ve Slezsku. U stejnojmenného penzionu, kde jsou k vidění originální židle s vyřezávanými opěradly coby portréty místních štamgastů, hostů a dalších osobností, začíná naučná stezka Rejvíz, která vás přibližně po kilometru a půl dovede ke vstupu do rezervace.

Prales, potoky, rašeliniště a tajuplné Mechové jezírko skryté v lesích, to je cesta na Rejvíz.

První úsek vede po zpevněné cestě, která se postupně promění v klasickou lesní, dřevěné chodníčky začínají až u odbočky přímo do nitra rašeliniště a dál k Mechovému jezírku. Cestou minete dřevěnou chatku se sezonní prodejnou vstupenek a suvenýrů, rezervace je ale přístupná po celý rok.

K Mechovému jezírku a vyhlídkové terase nad vodou vede odbočka (stále pohodlně kráčíte po chodníčích!), hlavní trasa pokračuje dál napříč rezervací po modré značce až tam, kde už je povrch pevný a jistý. Zpevněné úseky dohromady měří asi 2 km.

Výprava na český Island: přírodní rezervace Soos

Národní přírodní rezervace Soos skutečně připomíná zvláštní severskou přírodu, i když soby nebo papuchalky tu nepotkáte. Je to rašeliniště a slatiniště, kde bublají minerální prameny, bahenní sopky, ze země stoupá dým a čpí nahnědlé bahno. Místo leží jen pár kilometrů od Františkových Lázní, pečuje o ně tamní muzeum a pohodlně se sem dostanete pěšky, na kole i autem.

Podzimní dny jsou ideální pro výlet do rezervace Soos, za sucha se bahenním sopkám nedaří.

U budovy muzea s přírodní, paleontologickou a ornitologickou expozicí začíná 1,2 km dlouhá okružní naučná stezka, vedená z velké části po dřevěných chodníčcích. Dojdete k Císařskému prameni, zřejmě nejteplejšímu vývěru středně mineralizované železité kyselky (14 až 18 °C) na Chebsku, a dál přímo přes močály a rašeliniště na silničku, která vás dovede zpět k muzeu.

Mimochodem, nejlepší je vypravit se sem právě za vlhka, na podzim nebo brzy na jaře, protože za sucha si bublajícího bahna moc neužijete a bahenní flora také neroste tak jako v drsnějších klimatických podmínkách!

Suchou nohou kolem rybníku a rašelin na Kladské

Lesy, loukami a rašeliništi kolem Kladského rybníka se vine dva kilometry dlouhá naučná bezbariérová stezka.

Kladská je romantika, skrytá v lesích severně od Mariánských Lázní. Najdete tu dřevěný lovecký zámeček ve švýcarském stylu s penzionem a restaurací, v bývalé hospodářské budově už několik let sídlí Dům přírody Slavkovského lesa, který byl po Domě přírody Třeboňska druhý v Česku; otevřeno tu je přibližně od poloviny května do poloviny října.

U loveckého zámečku začíná volně přístupná dva kilometry dlouhá naučná bezbariérová stezka, která se vine loukami a rašeliništi kolem Kladského rybníka. Štěrkopískové cesty postupně vystřídají dřevěné vyvýšené chodníky z prken, které procházejí lesem a překonávají několik potoků a vodních ramen, cestou objevíte několik příjemných odpočívadel. A mimochodem, trasa je dobře sjízdná i s kočárkem!

Po prknech Černohorským rašeliništěm v Krkonoších

Hezkou procházku nabízí také naučná stezka Černohorským rašeliništěm v Krkonoších, zpestřením výletu může být jízda lanovkou z Janských Lázní na Černou horu. Od horní stanice lanovky vás naučná stezka Černohorské rašeliniště souběžně s turistickými značkami povede kolem Sokolské boudy a hotelu Černá bouda dál na okruh rašeliništěm a zpět.

Cestu k Černohorskému rašeliništi v Krkonoších vám usnadní lanovka z Janských Lázní na Černou horu.

Je to výlet plný NEJ: Nejstarší naučná stezka v Krkonošském národním parku, vedená nejstarším a největším krkonošským rašeliništěm, nabízí nejenom řadu pěkných výhledů, ale hlavně 3,5 km dlouhý úsek, z velké části vedený po dřevěných poválkových chodníčcích, občas vystřídaný přírodním terénem. Na rašeliniště se podíváte také z výšky, a to z 6,5 m vysoké rozhledny, která stojí na začátku stezky. Oblíbeným místem je i Hubertova vyhlídka s dřevěným stolem a lavičkami na severní straně rašeliniště.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz