Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pět míst, která jsou vašimi destinaCZemi pro rok 2014

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Soutěž o nejoblíbenější místo České republiky DestinaCZe 2014, kterou po loňském úspěchu znovu pořádá agentura CzechTourism, zná svého vítěze. Stal se jím nedostavěný gotický chrám Panny Marie v Panenském Týnci. V internetové volbě bojovalo o hlasy celkem pětadvacet soutěžících v pěti kategoriích.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Aura pozitivní energie kolem chrámu Panny Marie přivádí každoročně stovky psychotroniků i snoubenců | foto: kudyznudy.cz

Genius Loci: Nedostavěný gotický chrám Panny Marie v Panenském Týnci

Vítězem kategorie "Genius loci" - nejmagičtější místo a zároveň absolutním vítězem soutěže se stal nedostavěný gotický chrám Panny Marie, který je spolu s budovou bývalého kláštera klarisek a parkem součástí klášterního komplexu v Panenském Týnci. Chrám, skládající se z 21 metrů dlouhého kněžiště a 20 metrů vysokých nedokončených stěn, vystavěla pravděpodobně huť Petra Parléře, který se podílel mimo jiné na stavbě katedrály sv. Víta v Praze.

Mistrně umělecky i technicky provedená stavba je opředená několika pověstmi. Vystavět ji prý nechal Plichta ze Žerotína, rytíř krále Jana Lucemburského. Než se chrám podařilo dokončit, rytíř padl v bitvě, a tak se alespoň jeho duch vrátil do Panenského Týnce a dodnes se stará o to, aby na místě nevyrostly jiné stavby.

A že to není místo ledasjaké, dosvědčí i desítky psychotroniků, léčitelů i lidí citlivých. Chrám Panny Marie totiž údajně stojí ve velmi silné pozitivní zóně, která přenáší spirituální a léčivou sílu také do jeho kamenných zdí. Pozitivní energie chrámu má schopnost odstraňovat depresivní stavy, přinášet optimismus, dobrou náladu, radost ze života a také posiluje obranyschopnost organismu. Pro jeho tajemné síly si tu své ano každoročně řekne až stovka snoubenců. Mimo to si tajuplné místo oblíbili také filmaři. Točil se zde například snímek Kytice režiséra F. A. Brabce nebo Post Coitum režírované Jurajem Jakubiskem.

Fénix: Chrám chmele a piva v Žatci

V kategorii Fénix, do níž byly nominovány památky "vzkříšené z popela", získal nejvíc hlasů Chrám chmele a piva v Žatci. Zábavný a poučný komplex sahá svými kořeny hluboko do bohatých dějin světoznámého chmelařského regionu okolo města Žatec. Návštěvníkům přinese nejen zajímavé zážitky, ale také řadu poutavých informací o českém pivu, jeho výrobě a historii. 

Chrám chmelu a piva v Žatci se stal vítězem kategorie Fénix

Chrám chmelu a piva v Žatci se stal vítězem kategorie Fénix

Prohlídku zahájíte ve Chmelovém majáku, vyhlídkové věži, kam vás dopraví výtah s překvapením ve formě 3D animace. V budově starého skladu chmele, který je propojen s Chmelovým majákem, se nachází Labyrint, na jehož konci je ukryt střežený poklad chmelařského regionu.

Sousední Chmelařské muzeum se chlubí největší expozicí svého druhu na světě a mimo jiné nabízí důkazy o tom, že Žatec má nejkvalitnější chmel na celé planetě. Následujte stopy chmelového skřítka Hopa a poznejte historii chmelařství od raného středověku do současnosti. Další místní zajímavostí je Chmelový orloj, jediný svého druhu na světě, který vás zaujme netradičním zpracováním.

Po prohlídce si můžete odpočinout v Pivovarském restaurantu s výběrem z regionálních pokrmů, i v Klášterní zahradě, kde se nachází malá chmelnice a vinice, bylinková zahrada, prostor s dětským hřištěm, fontány, voliéry s ptactvem a výběh pro drobné zvířectvo.

Při procházce stavbami Chrámu chmele a piva nevynechejte ani renesanční Sladovnu v Masarykově ulici, která byla postavena již v letech 1573-1574 a jako obecní sladovna sloužila do 70. let 18. století. V současné době je zde informační centrum s expozicí Žatec ve filmu a dočasnými výstavami současného umění.

Centrum Veronica Hostětín: cítit se jako doma

Pokud se chcete cítit jako doma, musíte se vydat do Hostětína v Bílých Karpatech. Tam totiž stojí vítěz další kategorie, pasivní dům centra Veronica. Uchvátí vás nejen kouzlem přírodních zahrad i nedalekých hor, ale také způsobem života. Stejně jako celá vesnice i centrum Veronica je založeno na ekologických principech - žije ze slunce a v souladu s přírodou. 

V hostětínském centru Veronica se budete cítit jako doma

V hostětínském centru Veronica se budete cítit jako doma

Pasivní dům centra Veronica je postaven podle nejmodernějších ekologických principů. Moderní interiéry využívají přírodní materiály - hliněné omítky, nepálené cihly, slaměnou izolaci, masivní dřevo. V plně vybaveném sále můžete uspořádat oslavu, svatbu, kurz či firemní setkání. Dům obklopuje ukázková přírodní zahrada a sad - ideální prostředí pro relaxaci, dětské hry nebo aktivity v přírodě. Prostředí je vhodné pro rodinnou dovolenou, turistiku a cykloturistiku.

A samotný Hostětín rozhodně nezaostává za svým zástupcem v soutěži DestinaCZe. Je to totiž ekologická obec, využívající solární energii, vyrábějící biomošt a zpracovávající ovoce v historické sušárně. Odpadní vodu zde čistí rostliny, domy jsou centrálně vytápěny dřevem a večer zde určitě uvidíte hvězdy. Jedinečnost vesnice uznal i britský princ Charles, který ji nejen navštívil, ale ochutnal i místní jablečný mošt.

Zážitkový park Zeměráj: zážitek na 1000 % pro celou rodinu

Zážitek na 1000 % pro celou rodinu je podle internetového hlasování nachystaný v Zeměráji. Tento jedinečný přírodní zážitkový park se nachází nedaleko Orlické přehrady u obce Kovářov. Na ploše devíti hektarů v okolí historické usedlosti se nalézá více než stovka her, hlavolamů a dobrodružných úkolů. Děti mohou v přírodním prostředí volně běhat, vymýšlet, tvořit a objevovat. Všechny prvky jsou připraveny tak, aby se do hry zapojila celá rodina. 

V raně středověké vesnici zážitkového parku Zeměráj si můžete vyzkoušet

V raně středověké vesnici zážitkového parku Zeměráj si můžete vyzkoušet tradiční řemesla

Návštěvníci se mohou zapojit do interaktivních programů v raně středověké vesnici obklopené pastvinami s hospodářskými zvířaty, políčky a zahradami, na kterých rostou polozapomenuté plodiny a staré odrůdy ovocných dřevin. Spolu s jejími obyvateli mohou příst a tkát, mlít mouku, drbat kozy nebo třeba plít zahrádky. Součástí areálu je kilometr dlouhá stezka naboso tvořená přírodními materiály a doplněná řadou zábavných i naučných stanovišť.

Připraveno je i archeologické naleziště, krytá herna, bludiště, lukostřelnice a navíc dobrodružná cesta s hledáním tajemných symbolů, které skrývají záhadu ukrytého pokladu. Kromě toho je k dispozici stylové občerstvení, odpočinkové zóny i kryté prostory pro případ nepříznivého počasí. Každý víkend čeká na návštěvníky zajímavý program.

Trendy destinace? Olomouc

Trendy destinací, tedy vítězem v poslední kategorii letošní DestinaCZe, se stala Olomouc, podle průvodce Lonely Planet nejkrásnější město Česka a skrytý poklad Evropy. A pokladů tady najdete opravdu mnoho - sloup Nejsvětější Trojice, zařazený na seznamu UNESCO, barokní kašny, renesanční paláce, desítky chrámů a kostelů, sídlo olomouckého arcibiskupa i univerzitní budovy. Nechybí ale ani parky, květové výstavy Flora Olomouc a samozřejmě pravé olomoucké tvarůžky. 

Olomoucký sloup Nejsvětější Trojice je zařazen na seznamu světového dědictví

Olomoucký sloup Nejsvětější Trojice je zařazen na seznamu světového dědictví UNESCO

Z aktivit a míst, která stojí za návštěvu, si vybere opravdu každý. To je také jedním z důvodů, proč se dnes stotisícová metropole úrodné Hané stává stále oblíbenějším turistickým cílem.

Olomouc patří mezi nejvýznamnější města našich dějin už od dob vlády prvních Přemyslovců. Zpočátku byla výrazným obchodním a obranným centrem, byla prvním městem na území Moravy. V 16. století zde byla založena druhá nejstarší univerzita na našem území. Slavné dějiny města se podepsaly i na jeho architektuře.

Nachází se zde dóm svatého Václava, kde byl částí české šlechty jmenován králem Matyáš Korvín, a kde je umístěna hrobka Václava III., zavražděného roku 1306 právě v Olomouci. V kostele svatého Mořice uvidíte nádherné varhany, největší ve střední Evropě, které jsou už 46 let spojeny s Mezinárodním varhanním festivalem. Mimoto můžete v Olomouci navštívit několik muzeí, galerií a také zoologickou zahradu.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!

Autor:
Nejčtenější

Tropická klasika: MSC Divina v kostarickém přístavu Puerto Limón
Jedni je milují, druzí nenávidí. Výletní lodě jsou fenomén moderní doby

V porovnání s týdnem stráveným v hotelu u moře v Itálii či Chorvatsku je to hodně odlišná dovolená. Vydat se na plavbu po Středozemním moři, podél norského...  celý článek

Kolona na francouzské dálnici před terminálem Eurotunelu. Stojící a...
Evropu čeká dopravně nejnáročnější víkend. Vyražte v úterý, radí autokluby

S mnohahodinovými kolonami a dopravně nejvypjatějším víkendem léta musí počítat Češi, Němci nebo Rakušané, kteří se o víkendu vydají na cestu k Jaderskému...  celý článek

Cihlové červené domy (dřevo tehdy nebylo) jsou zásadně třípatrové, s různě...
Od prádelen až po UFO. Poznejte genius loci hornických Katovic

Polské Katovice se sotva dvousetletou historií se v novém tisíciletí vydávají směrem moderního města. Sází na sport, hudbu i kongresovou turistiku. A přeměna...  celý článek

Ničivý požár, který 29. září 1942 odpoledne způsobila neopatrná kuchařka,...
Turistický ráj a chloubu lyžařského klubu zničila neopatrná kuchařka

Pouhých dvacet let vydržela na Harusově kopci u Nového Města na Moravě vyhledávaná „horská“ chata. Po velkém požáru v roce 1942 z ní zbylo jenom spáleniště....  celý článek

Vyhlídka na Kornati z vrcholu ostrova Smokvica patří k nejhezčím na Jadranu.
Osamělé Chorvatsko. Výlet po stopách pirátů v nádherném parku Kornati

Chorvatské souostroví Kornati patří právem mezi klenoty Jadranu. Jeden z osmi národních parků Chorvatska tvoří 89 vápencových ostrovů, připomínajících perly...  celý článek

Další z rubriky

Během plavby kolem Olomouce si vyslechnete poutavé příběhy o historii města.
Netradiční adventní a zimní výlety

Potrpíte si na opravdu netradiční zážitky? Pak právě pro vás jsme na portálu Kudy z nudy nachystali pestrou všehochuť zimních výletů s překvapením. Pozveme vás...  celý článek

Předsilvestrovskou show ve Špindlerově Mlýně můžete spojit s prohlídkou galerie...
Třináct svátečních tipů pro čas mezi Vánocemi a silvestrem

Některé hrady a zámky se po adventu uložily k zimnímu spánku, ale někde to pořád žije. Kde vás přivítají mezi svátky, to vám prozradí portál Kudy z nudy....  celý článek

Kostely se o Vánocích otevřou všem milovníkům klasické hudby.
Tipy, kam v Praze na vánoční koncerty

Adventní Praha ožívá v rytmu vánočních melodií a zpěvů. Koledy, gospely nebo adventní liturgie – to vše na vás v hlavním městě čeká. Portál Kudy z nudy vám...  celý článek

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.