Parní lokomotiva vás vezme na výlet po jindřichohradecké úzkokolejce

Parní lokomotiva vás vezme na výlet po jindřichohradecké úzkokolejce | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pět míst, kde vlaky hrají prim

Ještě nikdy jste se nesvezli parní lokomotivou? Zajímá vás, jaké to je vyšlápnout si na drezíně? A co teprve největší muzeum železnice v Česku? Pak si přečtěte pět tipů, které pro vás připravil portál Kudy z nudy, a vydejte se na některý z výletů vlakem či za vlaky.

1. Jindřichohradecká úzkokolejka

Poslední úzkorozchodná trať v České republice je jednou z nejnavštěvovanějších památek v jižních Čechách. Svému účelu, tedy každodennímu cestování na tratích Jindřichův Hradec - Nová Bystřice a Jindřichův Hradec - Obrataň, slouží lokálka od roku 1897. V současnosti ji v létě jednou denně obsluhuje parní vlak, svézt se na kolejích s rozchodem pouhých 760 mm však můžete i v zimě, kdy zde jezdí motoráčky.

A co z vlaku uvidíte? Hluboké lesy, lesknoucí se rybníky i malebná nádražíčka, z nichž jedno z nejkrásnějších je lesní zastávka Kaproun. Od většiny stanic se rozbíhá hustá síť turistických stezek, po nichž se můžete vydat na kole, protože úzkokolejka vám ochotně dopraví i váš bicykl.

Parním vlakem se svezete za 30 až 220 korun, cesta motoráčkem vás přijde na 12 až 64 korun. Tarify i jízdní řády naleznete na webových stránkách Jindřichohradeckých místních drah. A pokud vám vláčky nestačí, vydejte se do nově otevřeného Regionálního úzkokolejného muzea v Nové Bystřici.

2. Největší železniční muzeum Česka v Lužné u Rakovníka

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka se pyšní titulem největšího českého železničního muzea. V prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy vznikla kromě rozsáhlé expozice také úzkorozchodná trať o šířce 800 mm, na které se mohou návštěvníci svézt. 

Největší české železniční muzeum se nachází v Lužné u Rakovníka

Samotné exponáty jsou vystaveny jak venku, kde uvidíte nablýskané lokomotivy i nákladní a osobní vagóny z různých časových období, tak uvnitř, kde jsou vystaveny sady již nepoužívaného nářadí, modely vlaků i železniční dílna, v níž nové exponáty restaurují.

V létě se můžete vstříc vláčkům vydat denně kromě pondělí od 9:30 do 17 hodin. Za vstup zaplatíte 80 korun pro dospělého a 50 korun pro dítě.

3. Muzeum ozubnicové dráhy v Kořenově

Ozubnicové dráhy byly vůbec prvními železničními tratěmi, které člověk vynalezl. Jak už název naznačuje, jednalo se o systém ozubeného kola a na trati položeného ozubeného hřebenu, pomocí kterého vlaky překonávaly prudké stoupání. A právě jedinou českou ozubnicovou dráhu uvidíte na trase Tanvald - Kořenov - Harrachov, kde do dnešní doby vlaky překonávají výškový rozdíl 275 m na 11 kilometrech. 

Trať Jizerská zubačka je jedinou svého druhu v České republice

Dráha, která má místy sklon až 58 promile, se tak může chlubit titulem nestrmější trati v Česku. Svézt se tzv. zubačkou můžete při nostalgických jízdách, které se konají několikrát do roka. Letošní poslední možnost nastoupit do vlaku s ozubnicovou lokomotivou bude 27. září, kdy se koná Bramborové ukončení sezóny s Krakonošem.

Když už budete v Kořenově, navštivte určitě také Muzeum ozubnicové dráhy. Prohlédnout si tam můžete nejen fotografie a nákresy, ale také část ozubnicové trati či součástky vlaků. Součástí muzea je také důlní železnice, na níž se návštěvníci mohou svézt.

Dozvědět se něco o vlacích můžete do konce září denně od 10 do 17 hodin za 30 korun pro dospělého.

4. Šlapací drezíny na ratíškovické železnici

Koho nebaví nečinně sedět ve vlaku a kochat se krajinou, tomu nabízíme výlet do Ratíškovic nedaleko Hodonína. Na části staré Baťovy železniční dráhy, která v minulosti sloužila k přepravě uhlí z dolů Tomáš a I. máje 1, si můžete zapůjčit šlapací drezínku! Za cestu tam a zpět po tříkilometrové trati a hodinu jízdy, na níž se můžete vydat denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin, zaplatíte 200 korun. Na dobu jízdy vám v prostoru půjčovny ochotně uloží zavazadla i kola, na nichž se můžete po projížďce vydat třeba po dvou nedalekých vinařských stezkách, Podluží a Moravské vinné. 

Svézt se na šlapacích drezínkách můžete nedaleko Hodonína

Ještě před odjezdem na skleničku vína ale rozhodně navštivte místní Muzeum ve vagonu, které vzniklo nejen přičiněním regionu, ale i za pomoci místních obyvatel. Několik vagonů bylo proměněno v maličká muzea, kde prohlédnout železniční a hornickou expozici.

5. Království železnice - největší železniční model v Česku

Pro modeláře a milovníky světa na dlani tu je speciální tip. Vydejte se do Prahy, kde na více než 3 100 m2 uvidíte největší model železnice v České republice. Království železnice zahrnuje stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků i velký model hlavního města. Součástí výstavy jsou vlakové modely LEGO, které můžete sami ovládat, expozice věnovaná pohádkové mašince Tomášovi, či znovu populárnímu Igráčkovi. 

Království železnice zahrnuje nejen modely vláčků, ale i dominant Česka

Dozvíte se také něco o historii vlaků a železnice a prohlédnete si Českou republiku ve zmenšené podobě - model se totiž postupně rozrůstá o nejdůležitější dominanty země. Za vstup do ráje pro děti i dospělé zaplatíte 260 korun, či 160 korun v případě sníženého vstupného. Otevřeno je denně od 9 do 19 hodin s tím, že poslední vstupenky se prodávají hodinu před ukončením otevírací doby.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz