Svatováclavskou korunu zdobí 96 drahokamů a 20 perel.

Svatováclavskou korunu zdobí 96 drahokamů a 20 perel. | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pět míst, kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější poklady v Česku

Co spojuje malou stříbrnou minci, královskou korunu, zlatý relikviář, obří knihu a obraz? Je to jejich astronomická hodnota, někdy potvrzená aukční síní, častěji však jen odhadovaná a šeptaná bokem. Na přehlídku skutečných pokladů, které uvidíte na vlastní oči, se vydejte s portálem Kudy z nudy.

Nejdražší mince světa poprvé v Praze

Mince Flowing Hair Liberty Dollar bylo vyrobeno pouze 1 758 kusů, dodnes bylo objeveno asi deset z nich.

Praha je prvním městem, ve kterém se v rámci celoevropského turné představí nejdražší mince světa – legendární Flowing Hair Liberty Dollar z roku 1794, vydražená v roce 2013 ve slavné Stack ́s Bowers za neuvěřitelných 10 milionů dolarů. Slavnou minci můžete vidět pouhé čtyři dny od úterý 9. února do pátku 12. února v Nové budově Národního muzea, a to společně s Bostonským originálem Deklarace nezávislosti USA z roku 1776 v ceně čtyř milionů dolarů.

Na výstavu se podíváte zdarma, vstup vede mimořádně z boku budovy, tedy z Wilsonovy ulice; hlavní vchod bude během výstavy sloužit pro expozici Archa Noemova.

Nejvzácnější česká památka: Svatováclavská koruna

Svatováclavská koruna opouští své místo v korunní komoře v katedrále svatého Víta na Pražském hradě jen výjimečně.

Váží necelých 2,5 kilogramu, zdobí ji 96 drahokamů, dvacet perel a v kříži na jejím vrcholu je prý uložen trn z Kristovy trnové koruny. Řeč je o nejcennějším kousku českých korunovačních klenotů, o Svatováclavské koruně. Její cena je penězi nevyčíslitelná a korunní komoru nad svatováclavskou kaplí v katedrále svatého Víta v Praze opouští jen výjimečně. Letos ovšem máte štěstí, protože slavíme 700. výročí narození krále a císaře Karla IV.

Právě on nechal korunu roku 1346 zhotovit pro svou korunovaci, takže výročí slaví oba, král i klenot. Originál koruny bude společně s žezlem, jablkem, křížem, pláštěm a mečem vystaven od 15. do 29. května ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Vstupné bude podobně jako u nejdražší mince světa zdarma!

Největší klenot v Česku: relikviář sv. Maura

Relikviář sv. Maura si prohlédnete ve speciální expozici na hradě a zámku v Bečově nad Teplou.

Románská památka z první třetiny 13. století obsadila druhou příčku žebříčku nejcennějších památek v Česku; nejvyšší místo samozřejmě patří korunovačním klenotům. Relikviář sv. Maura je 140 centimetrů dlouhý, 42 centimetrů široký a 65 centimetrů vysoký, má jádro z ořechového dřeva a zdobí jej soubor dvanácti reliéfů, čtrnácti sošek z pozlaceného stříbra, drahé kameny, polodrahokamy, antické gemy, filigrány a emaily.

Na hradě a zámku v Bečově nad Teplou je vzácnému předmětu věnována samostatná prohlídková trasa. Otevřeno je tu sice pouze od dubna do října, ale na internetových stránkách hradu a zámku se pravidelně (a často) objevují termíny mimořádných prohlídek.

Nejdražší obraz: František Kupka

V pražském Museu Kampa jsou k vidění obrazy Františka Kupky, jeho díla se draží za desítky milionů.

Rekord nejdražších, respektive nejdráže prodaných děl českých autorů, stále drží několik obrazů Františka Kupky. Rekordmanem je obraz Studie na červeném pozadí, který se v roce 2013 vydražil v Londýně v přepočtu za 60,7 milionu korun, za ním následují obrazy Tvar modré (55,75 milionu), Élévation (22,1 milionu) a Zhroucení vertikál (22 miliony).

Takřka nevyčíslitelnou cenu má kolekce 215 studií, kreseb a obrazů Františka Kupky, která patří k nejucelenějším svého druhu na světě a tvoří jeden ze základních pilířů sbírky Jana a Medy Mládkových. Kupkova díla můžete vidět denně po celý rok, a to ve výstavních sálech pražského Musea Kampa, a také na výstavě Kupkových děl Vanoucí modře; ta končí 22. května.

Největší kniha a nejdražší maketa: Ďáblova bible

Zatímco u některých vzácností se cena ví naprosto přesně, u jiných se spočítat nedá – třeba v případě legendární knihy Codex Gigas, největší rukopisné knihy světa, jíž se kvůli známému vyobrazení čerta říká Ďáblova bible. Kdysi byla uložena na Pražském hradě, odkud ji na sklonku třicetileté války odvezli jako válečnou kořist Švédové.

Milovníci umění a kuriozit si její mistrovskou maketu, zhotovenou uměleckým knihařem Jiřím Foglem, prohlédnou od začátku února až do 3. dubna v Letohrádku Mitrovskýchv Brně. Rozměry i hmotnost makety odpovídají originálu, její cena se odhadem pohybuje mezi 400 až 500 tisíci korun.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz