Perito Moreno, ledovec, který nezničí ani globální oteplování

Jak vypadá jeden z "nejaktivnějších" ledovců světa? Ledovec, který se vytrvale snaží překonat jezero Lago Argentino v Patagonii, jenže jím vybudovaná ledová hráz je vždy po několika letech vodami jezera s ohlušujícím rachotem prolomena?

Perito Moreno - Vzhledem k tomu, že již mnoho set let se délka ledovce Perito Moreno nemění, roste až téměř k němu les. Tento neuvěřitelný pohled, kdy na lesem vykukuje hradba ledu, se naskýtá návštěvníkům při příjezdu na špičku Magalhãensova poloostrova. | foto: Martin LoewiDNES.cz

Ledovec Perito Moreno v argentinském národním parku Los Glaciares nemá na světě obdoby. Když jsem k němu dojel z nejbližšího městečka El Calafate, zůstal jsem stát ohromen tváří v tvář údolí plnému ledu.

Z vrcholků hor v mlze daleko na obzoru se až ke mně dolů plazí mohutná ledová řeka. Doprostřed té ledové řeky trčí proti jejímu proudu skalnatý Magalhãensův poloostrov, na kterém stojím a nevěřím svým očím.

Doprava i doleva se ode mne táhne několik kilometrů dlouhá ledová stěna - čelo ledovce, které se noří do chladných vod jezera Lago Argentino. Ční nad jeho hladinu do výšky úctyhodných šedesáti metrů a celý ledovec tak vypadá jako nadpozemsky velké ledové pódium. Podium, jehož hlediště je rozloženo na svazích Magalhãensova poloostrova.

Ostatně Argentinci tu také vybudovali celou soustavu vyhlídkových teras, můstku a dřevěných schodišť. Diváci jsme my. Turisté, kteří přijíždějí z celého světa, aby tuhle "pohádku o ledovém království" uviděli na vlastní oči.

Perito Moreno

Pohled na místo, kde se ledovec dotýká Magalhãensova poloostrova. Asi rok po poslední "ruptuře" úžina ještě není zcela uzavřena a stále pod ledem proudí voda z jižního ramene.

Kde vládnou ledovce...

Celé hřebeny And o délce několika set kilometrů jsou v téhle části Patagonie pokryty nedozírným a nedostupným ledovcovým polem. Říkají mu "Campo de Hielo Sur", čili "Jižní ledové pole" a představuje největší ledovec světa nacházející se mimo oblasti za polárním kruhem.

Perito Moreno je "jen“ jedním z mnoha ledovcových splazů, které z Campo de Hielo Sur vytékají. Patří však k těm nejmohutnějším. Táhne se údolím celých 30km, než dosáhne místa svého zániku ve vlnách Lago Argentino. Netáhne se ale nikterak loudavě, mezi ledovci je Perito Moreno opravdový rychlík.

Ve středu jeho proudu byla naměřena rychlost posuvu větší než 2 m za den! Umíte si představit tu obrovitánskou masu ledu, která se proti vám sune takovou rychlostí?

Perito Moreno

Právě se z čela ledovce uvolnila menší kra a zřítila se do jezera.

Ledovec, který se nezmenšuje. Zatím.

Stejnou rychlostí, jakou se ledovec sune dolů, se také rozpadá v jezeře. Již několik staletí je totiž Perito Moreno prakticky stejně velký, jen s nepatrnými výchylkami. A to je unikát. Ať už totiž na globální oteplování věříte nebo ne, jeden fakt je nesporný: téměř všechny ledovce na naší planetě se v posledních letech zmenšují, tají a ustupují. Perito Moreno nikoliv. Zatím nikoliv.

Díky "neústupnosti" a rychlosti tohoto patagonského obra je z našeho hlediště na co koukat. Aby se každý den z jeho konce rozdrobily 2 metry té ledové stěny o výšce dvacetipatrového domu, to už od Perita vyžaduje pořádnou aktivitu. Proto to v jeho nitru neustále duní, puká a lupe.

Když se do jezera řítí ledové domy

Co chvíli se někde odloupne kus čelní ledové stěny a se zvukovým efektem hromu se bez varování zřítí do vln jezera. Kusy odpadávajícího ledu mohou mít velikost třeba jen fotbalového míče, ale klidně i celého činžovního domu. Pochopitelně spatřit úkaz této druhé kategorie je mnohem vzácnější a divočejší.

Vlnobití, které po pádu ledového činžáku na hladinu jezera vznikne, kolikrát vyvolá svým zpětným příbojem řetězovou reakci a následně odpadne podobných kusů několik.

Perito Moreno

Na nejvyšší vyhlídkové terase nad ledovcem je vztyčena státní vlajka. Argentinci totiž Perito Moreno považují právem za součást svého národního bohatství.

Jedinečná La Raptura

To nejúžasnější divadlo se u Perita Morena odehrává jen jednou za několik let. Místní tomu "představení“ říkají „La Ruptura“. Ve španělštině to znamená "rozlomení se“, což ovšem zní neadekvátně fádně. "Ruptura“ – to je to správné slovo.

Perito Moreno totiž svým čelem naráží do Magalhãensova poloostrova a jak se na jeho břeh nasouvá, postupně tuto část jezera přehradí. Tím zůstane uzavřené jižní rameno zvané Brazo Rico. Z okolních hor však do něj stále přitékají říčky a potoky. A protože voda teď nemá kam odtékat, Brazo Rico se začne pomalu plnit.

Mezi tím se Perito dál a dál sune a stále pevněji uzavírá ledovou hráz. Hladina v jižním rameni tak dál stoupá. Síly na obou stranách tohoto zápasu o prostor před Magalhãensovým poloostrovem rostou. Napětí se stupňuje a hladina vody za ledovou hrází může vystoupit až o 30 metrů.

Jednoho dne to však led nebo voda musí vyhrát. Zatím vždy nakonec vyhrála voda.

Postupně je totiž tlak vody v přehrazené části jezera tak veliký, že začne nejprve prosakovat v místě dotyku ledovce a skály a pak si voda vytvoří v ledovci pod hladinou tunel. V tom má voda převahu - přece jen je teplejší než led a tak jej pomalinku rozpouští. Ale tunel pod vodou není tím vrcholným číslem Perita Morena.

Perito Moreno

Perito MorenoMůže se hodit

 

Jak se tam dostat
Z nejbližšího městečka El Calafate je to k ledovci necelých 80 km. Dnes zde již vede dobře sjízdná silnička, která však během léta bývá ráno a večer zaplněná zájezdovými autobusy. Nejjednodušší možnost, jak se k ledovci dostat je totiž právě připojit se k jednomu z mnoha výletů, které pořádají místní cestovní kanceláře z El Calafate.

Na běžnou obhlídku čela ledovce vám stačí i půl dne, pokud však chcete, můžete se po ledovci i projít. Na tyto dobrodružné výpravy s ledovcovým vybavením se specializuje několik místních cestovek.

V El Calafate je letiště se spoji po Argentině ale i do Chile, nejjednodušší a nejlevnější cesta přímo z ČR povede zjevně přes Buenos Aires.

Zajímavost
"Perito Moreno“ může ve španělštině znamenat „Snědý Odborník“, ale ledovec je pojmenován podle cestovatele a objevitele Francisca Morena (1852-1919), jednoho z prvních badatelů a specialistů věnujícímu se této oblasti. Název ledovce lze tedy volně přeložit jako "Expert Moreno“.

Tip
Máte-li na svém počítači instalovánu aplikaci Google Earth (zde zdarma ke stažení http://earth.google.com/), můžete se na ledovec Perito Moreno podívat na satelitním obrázku. Pro zobrazení si otevřete tento soubor: http://www.promitani.cz/patagonie/peritomoreno.kmz

Užitečné odkazy
http://www.losglaciares.com/ - oficiální stránky národního parku Los Glaciares (španělsky nebo anglicky)

http://www.elcalafate.gov.ar/
fotografie a videa z poslední „La Ruptury“ v březnu 2006 na serveru místní samosprávy města El Calafate


Perito MorenoPozvánka

Autor článku Martin Loew představí podrobně nejen ledovec Perito Moreno, ale i plno dalších zajímavostí z celé Patagonie během celovečerní diashow, se kterou v současné době objíždí česká města. Přijďte si poslechnout osobní cestovatelovo vyprávění a shlédnout množství krásných fotografií.
Kdy a kde?

22.11. 2006 St - České Budějovice, Kino Kotva - 17:00 a 20:00
28.11. 2006 Út - Pardubice, KD Hronovická - 18:00
30.11. 2006 Čt - Praha, KC Novodvorská - 19:00
  6.12. 2006 St - Semily, KC Golf - 19:00
  7.12. 2006 Čt - Mladá Boleslav, Škoda Auto Muzeum - 19:00
14.12. 2006 Čt - Teplice, Dům kultury - 19:00
29. 1. 2007 Po - Brno, Kino Art - 18:00

Všechny podrobnosti o programu najdete na www.promitani.cz


Vyvrcholení nastává až nějaký čas poté, co podvodní tunel vznikne. Obrovský proud vody, který je tudy pod tlakem převýšení hladin hnán, začne velmi rychle led rozrušovat a tunel prudce roste. Brzy se jeho oblouk dostane nad hladinu a začíná být silně nestabilní. Co chvíli se z jeho stropu odlamují další a další ledové kry, které padají do proudu vody a jsou unášeny na jezero.

Nakonec je tunel tak veliký, že připomíná jen ledový klenutý oblouk. V tu chvíli už bývá celé hlediště Magalhãensova poloostrova zaplněno k prasknutí diváky, kteří netrpělivě, ale statečně - v dešti i větru, čekají na monumentální tečku.

Perito Moreno

Klikněte na fotku pro panoramatický pohled

Oblouk ledovce se nakonec pochopitelně prolomí a s obrovským rachotem se zřítí ze své výše do vody, zahalíc celé okolí studeným závojem ledového prachu. Nejednou to zkrátka "rupne“ a je po všem. Hladiny se vyrovnávají a Perito Moreno se mezi tím opět sune, aby to zkusil znovu.

Zhruba po třech až pěti letech se celý fantastický úkaz opakuje. Pravidelně, leč nepředvídatelně. Zatím se ledovec snaží, stále znovu bojuje. Ale obávám se, že v dnešním světě ustupujících ledovců to má čím dál tím obtížnější. Varováním zřejmě bylo období mezi roky 1988 a 2004, kdy k přehrazení jezera nedošlo ani jednou. Teď se ale zdá, že se vše opět funguje a Perito Moreno se nevzdává. Naposledy se "La Ruptura“ udála v březnu roku 2006. Kdy nastane další?

Text a foto: MARTIN LOEW

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na omyl. Tyto úchvatné přírodní divy ve skutečnosti stvořil člověk

10. dubna 2024

Obdivujeme se jejich majestátu, žasneme nad jejich krásou a těší nás, co všechno jimi všemocná...

Očima šotouše: prohlédněte si nejkrásnější fotografie laminátek v Česku

9. dubna 2024  14:16

V březnu jsme se v naší fotografické soutěži pro milovníky železnice zaměřili na jednu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

VIDEO: Konec všech křivd. Vodní festival v Myanmaru vítá Nový rok

16. dubna 2024  14:01

Buddhistický festival Thingyan patří v Myanmaru mezi nejdůležitější svátky celého roku. Polévání a...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Po stopách templářů. Pět míst, kde nahlédnete do historie tajemného řádu

16. dubna 2024

Premium Je tomu více než 700 let, co byl zrušen rytířský řád templářů. Jeho bohatství, vliv a také...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...