Želva

Želva | foto: Archív

Pašeráci decimují brazilskou přírodu

  • 6
Žádná přírodní katastrofa by zřejmě nedokázala decimovat počty volně žijících zvířat v Brazílii tak úspěšně, jako se to daří pytlákům. Odhaduje se, že jejich přičiněním ročně zmizí z brazilské přírody 38 milionů ptáků, plazů a savců. Některé druhy se tak ocitají na pokraji vyhubení, píše BBC News.

Obchody za šest miliard ročně
Část ulovených zvířat skončí na talíři, část se využije v tradičním léčitelství, ale většina je určena pro zahraniční chovatele, kteří jsou za vzácné druhy ochotni zaplatit nemalé sumy peněz.

Po pašování zbraní a drog je ilegální obchod s živočichy nejvýnosnější činností, v níž se ročně protočí kolem šesti miliard dolarů. Šance na to, že pašovaná zvířata objeví policie, jsou přitom mizivé. Brazilská národní síť proti obchodu s volně žijícími živočichy (Renctas.org.br) odhaduje, že se policii podaří zachytit jen půl procenta živého kontrabandu. 

Pašeráci se nezastaví před ničím
Pokud se lovcům podaří nachytat a prodat vzácnější druhy zvířat, může jejich zisk dosáhnout až dvou tisíc procent. Pašeráci se přitom chlubí, že zájemci opatří cokoli, co si bude přát - opice, želvy, papoušky a zvláště hodně žádané papoušky ara, za které zahraniční zájemce zaplatí až 2000 dolarů.

Ani ohrožené druhy, včetně kosmanů či želv, nejsou pro pašeráky ničím mimořádným, stejně jako vybírání hnízd s malými papoušky, o které mají chovatelé větší zájem, a tudíž za ně i víc zaplatí.

'Argument' pašeráka
"Vím, že je to nelegální," přiznává jeden z brazilských "lovců", "ale nějak si na živobytí vydělávat musím. A vybírat ptačí hnízda je pořád lepší, než si koupit pistoli a olupovat lidi. Při tom vás mohou zabít."

Jako prostředek slušného živobytí bere svou práci i obchodník se zvířaty v Rio de Janeiru, který nabízí snad všechny zástupce brazilské fauny.

Policie nezmůže nic, a ani se příliš nesnaží
"Tukana můžete mít za 130 dolarů a kosmany prodávám za šest set," říká obchodník. Z policie si nic nedělá, nikdy ho nikdo nekontroloval. "Jednou jsem přivezl 200 malých želviček z Bahíi jen tak po kapsách. Neptejte se mě, kolika policejními hlídkami jsem už takhle prošel."

Náklady na odchyt zvířat nejsou vysoké, zisky obrovské. Nikdo nedokáže odhadnout, kolik zvířat uhyne kvůli nevhodným podmínkám, ve kterých jsou přepravována, anebo kvůli  nevyhovující či vůbec žádné potravě. Ptáci, savci i plazi se přepravují v miniaturních bednách či klecích, pevně svázaní k sobě nebo jen tak naházení do vaku. Když nepřežijí - škoda, ale nevadí, nachytají se další. 

S hroznýšem do letadla? Bez problému
A kdo věří, že alespoň vyvézt nelegálně živočichy ze země může být problém, přijde rychle o iluze. Jeden z pracovníků Renctas zkusil pronést malého hroznýše v obyčejné plastikové lahvi ve svém batohu na palubu mezinárodního spoje - nikdo si ho nevšiml, prohlídka se nekonala.

,