Paříž jako zelené město v roce 2050

Paříž jako zelené město v roce 2050 | foto: Profimedia.cz

Paříž chce být zeleným městem. Jak by mohla vypadat v roce 2050

  • 62
Most ve tvaru chobotnice, věže jako stonky bambusu nebo balkony připomínající včelí plástve. To by mohly být za pár let hlavní taháky Paříže, které by si jezdili fotit turisté z celého světa. Radnice chce snížit emise a udělat z města nad Seinou zelenou metropoli budoucnosti.

Aby bylo jasno hned na začátku, pařížská radnice sice zadala studii, jak udělat Paříž zeleným městem, ale je jen velmi málo pravděpodobné, že by se francouzská metropole tak zásadním způsobem proměnila. 

Belgický architekt Vincent Callebaut vyšel ze zadání, jak v Paříží snížit do roku 2050 objem skleníkových plynů o 75 %. Zasvěcení při vyslovení jeho jména vědí, že mohou čekat něco provokujícího až futuristického

Přišel s nápadem, že by obnovitelnou, tedy zelenou energii produkovaly výškové budovy. Vymyslel osm typů budov, které by souzněly s francouzskou metropolí. V jeho návrhu se sice tvrdí, že budovy respektují okolní zástavbu, ale tak nenápadné rozhodně nejsou. Jejich společným znakem je velmi moderní, high-tech design a přehršel zeleně. 

Každá budova byla navržena pro jinou část města a má specifický účel.

Ta první, zvaná Horská věž (Mountain Tower), se skládá z 15 samostatných propletených věží, které by vyrostly na střechách stávajících domů na známé Rue de Rivoli. Každá část má na fasádě dva obří fotovoltaické a solární panely, které celý den vyrábějí elektřinu a horkou vodu. Callebaut chtěl, aby připomínaly roztažená dračí křídla. V noci by jejich práci převzala přečerpávací stanice poháněná vodní elektrárnou, kterou by energií zásobovala vodní kaskáda tekoucí po fasádě budovy mezi nádržemi na dešťovou vodu.

Další budova připomínající bambusové věže je plná malých zahrádek, v obloucích mostu vypadajícího jako medúza je několik bytů a větrná turbína a v takzvaném vertikálním parku je naplánován bioreaktor na řasy. 

I když odborníci nečekají, že by odvážný návrh Paříže coby zeleného města opustil výkresy, hodnotí ho jako nejlepší plán, jak do velkého města zapojit více udržitelné energie.

Otázkou je, jak by se futuristické zelené budovy líbily Pařížanům a jestli by je turisté vyměnili za současné taháky metropole nad Seinou. Všechny návrhy si můžete prohlédnout na stránkách architekta zde.