New York, Manhattan

New York, Manhattan | foto: Lenka Jodlovápro iDNES.cz

Pár dní v New Yorku. Letem světem dolním Manhattanem

  • 61
Nedávno jsem se kamarádky zeptala, co se jí vybaví, když se řekne New York. "Socha svobody, Wall Street, Pátá Avenue, Empire State Building… záplavy žlutých taxíku," chrlila na mě takovou rychlostí, že někde u Chrysler Buildingu jsem zapomněla, co všechno zmínila.

New York je zvládnutelný během čtyř, pěti dní. Po pečlivé přípravě, co chcete opravdu vidět, a pro některé s notnou dávkou smyslu pro dobrodružství.

Hned po příjezdu investujte do Metro card

New York je obrovský a vzdálenosti značné. Pokud hodláte v NY strávit déle než tři dny, kupte si rovnou týdenní. Jen pro představu, jednodenní Metro card stojí 8,25 dolarů, týdenní 27 dolarů. Kartu přitom můžete použít nejenom v metru (subway), ale i v místních autobusech.

Pořiďte si mapu metra

Po prozkoumání a porovnání newyorského metra s jednoduchým pražským třílinkovým systémem se o vás bude pravděpodobně pokoušet infarkt – po první jízdě ale zjistíte, že zdánlivě nepřehledný spletenec linek je poměrně jednoduše zvládnutelný, velmi chytře vymyšlený a hlavně efektivní. Pokud náhodou dojedete někam, kam jste nechtěli, nezoufejte. Času máte dost. Metro tu totiž jezdí 24 hodin denně.

Vstupy do metra jsou poměrně nenápadně značené zelenými, jakoby 'pouličními' lampami (červené jsou pouze pro výstup) a budete se muset opravdu rozhlížet a pátrat, abyste je nepřehlédli. A ačkoli třeba na Times Square je vstup označený obrovským nápisem Subway, přesto docela splývá s okolními, takže s největší pravděpodobností přejdete i ten.

New York, metro na Times Square

Hned u vstupu do metra zkontrolujte, jestli se z dané stanice dostanete směrem, kterým potřebujete. Jednoduchá pomůcka v rámci Manhattanu – "uptown" znamená severně, respektive severovýchodně od místa, kde se právě nacházíte, a "downtown" znamená jižním neboli jihozápadním směrem.

Na jednom nástupišti může stavět hned několik linek, takže pozorně sledujte, co je napsáno na vagonu, který přijíždí. Barevné rozlišení linek je podružné, zaměřte se na čísla a písmena (route 1, route A,..) Na mapě metra zkontrolujte, jestli dané metro staví ve vaší stanici. Takzvané expresní vlaky některými stanicemi jen projíždějí (na dvou vnitřních kolejích) a staví pouze v hlavních stanicích. Pokud přejíždíte velkou vzdálenost a vystupujete na jedné z hlavních stanic, zvažte rychlý expresní vlak, který vám ušetří hodně času stráveného v podzemí.

Kam na Manhattanu

Socha svobody, atrakce číslo jedna

Pokud netrváte na návštěvě ostrova Liberty Island, na kterém Socha svobody stojí, nejlepším a nejlevnějším způsobem, jak sochu vidět, je z paluby trajektu pendlujícího zdarma mezi Battery Park (Lower Manhattan) a Staten Island. Sochu svobody uvidíte z uspokojivé vzdálenosti a výhled na Manhattan je nezapomenutelný.

New York, Socha svobody

Na ty, kteří se rozhodnou investovat do návštěvy Liberty Island, čekají dlouhé fronty. Jedna vstupenka pokrývá cestu lodí na ostrov a vstup do podstavce. Pokud chcete vystoupat až na vyhlídku v čelence, potřebujete další vstupenku, kterou si musíte rezervovat na internetu. Webové stránky doporučují rezervaci až s ročním, nebo minimálně několikaměsíčním předstihem, protože zájem je velký a kapacita omezená.

Bezpečnostní nařízení jsou přísná. Podobná kontrola jako na letišti probíhá při vstupu na loď a znovu při vstupu do sochy samotné. Při výstupu do čelenky vám povolí pouze fotoaparát. Kabelku či batoh musíte nechat v bezpečnostní skřínce.

Na místě bývalých 'dvojčat'

Sphere (zeměkoule) dříve stála poblíž World Trade Center. Po pádu věží byla zasypána sutí a značně poničena. Nyní ji najdete v Battery Parku a spolu s věčným ohněm slouží jako památník obětem 11. září.

Z místa, kde stála "dvojčata", je jedno velké staveniště. V nedalekém kostele, v kapli sv. Pavla, můžete zhlédnout stálou výstavku fotografií lidí, kteří se bezprostředně po pádu věží pohřešovali a příbuzní se domnívali, že by mohli být mezi oběťmi, kteří našli smrt v ruinách Světového centra.

New York, Sphere

New York, Ground Zero

Na Wall Street je živo. Všude finančníci v nažehlených oblecích, bariéry, policejní auta. Newyorská burza. Místo, které hýbe světem.

A proč Wall Street? Původně zde opravdu stále zeď, podél níž vedla ulice, a která během 17. století představovala severní hranici osady New Amsterdam. Měla chránit Holanďany proti kolonistům z Nové Anglie, Britům a indiánům. Zeď byla časem zbourána, ale ulice zůstala.

Hned vedle najdete Federal Hall National Memorial. Památník stojí na místě původní Federal Hall, kde byl zvolený první prezident Spojených států amerických George Washington a která sloužila jako první budova Kapitolu. Nyní je zde muzeum, které připomíná všechny důležité události, které se zde odehrály a významně ovlivnily historii Spojených států. Mezi nejvýznamnější patří schválení Listiny práv a svobod.

New York, City Hall Park

Oáza na Manhattanu

Budete-li pokračovat dále po Broadwayi, dojdete do City Hall Parku, který je příjemnou oázou klidu uprostřed uspěchaného Manhattanu.

Dopřejte si pravý americký hot dog. Pamatujte, že k docílení maximálního požitku je nutné na párek navršit úplně všechno, což kromě kečupu a hořčice znamená i najemno nakrájenou cibuli, kyselou okurku a pálivé papričky jalapeňos.

Opomíjený Brooklyn

Hned za vodou je Brooklyn. Můžete zašvindlovat a skočit do podzemky. Pokud vám ještě síly stačí, doporučuji přejít pověstný Brooklynský most.

Brooklyn si rozhodně nenechte ujít. Podle mě je trochu turisty opomíjený. Pravděpodobně bývá z časových důvodů odsouván "na později". Z Brooklyn Hights Promenade je nádherný výhled na Manhattan a i most samotný, z brooklynské strany vypadá o trochu líp.

New York, Brooklyn Bridge

New York je jediný svého druhu. Sálá z něj energie. Ne nadarmo se New Yorku říká "město, které nikdy nespí".

V příštím díle z New Yorku

si přečtete o procházce po Páté Avenue, jedné z nejdražších ulic světa.