Památky si již našly pevné místo na internetu

Zatímco v minulosti spoléhaly správy hradů a zámků na to, že návštěvníky na jejich objekty dovedou tradiční cedule a šipky, v posledních letech si řada historických staveb našla své místo na světové počítačové síti. "My jsme dostali nabídku na internetovou prezentaci zámku od soukromé firmy. Bylo to zrovna v době, kdy jsme zámek připravovali k otevření a o něčem takovém uvažovali, takže jsme ji přijali," popsal cestu památky na síť Jan Kurz ze soukromého zámku ve Lnářích. Ten má svou stránku na serveru od jara 1999.

V stejné době vznikly i webové stránky Památkového ústavu v Českých Budějovicích, který spravuje turisticky nejatraktivnější památky v regionu, a prezentace zámku Orlík. V době loňské turistické sezony Jan Kurz připravil anketu, ve které se turistů ptal, odkud čerpali informace o otevření zámku. "Dávali jsme každému návštěvníkovi malý dotazník. Turisté nejčastěji odpovídali, že z cedule před zámkem nebo od známých. Internet také zmiňovali, ale jen velmi málo. Předpokládám, že letos se na zámek pomocí internetu informovalo více lidí," míní.

Podle správců hradů a zámků slouží internetová síť turistům pouze jako doplňkový zdroj informací o jejich objektu. Prezentaci v současné době chápou jako investici do budoucnosti. "Je to svým způsobem naše reklama. Protože stránky máme teprve půl roku, nezaznamenal jsem na ně žádný velký ohlas. Ale myslím si, že se časem lidé naučí internet víc využívat a vynaložené prostředky se nám vrátí," řekl kastelán Jaroslav Rozsypal ze soukromého zámku Orlík.

Většina internetových prezentací má podobný scénář. Úvodní stránku zdobí barevné fotografie. Zde se také nachází nabídka dalších kapitol. V nich se zájemce dovídá o historii stavby, o prohlídkových trasách, kulturních akcích a cenách vstupenek. Například webové stránky Památkového ústavu v Českých Budějovicích mají u každého objektu fotogalerii. V ní si zájemce může prohlédnout stavbu i její interiéry.

Patrně nejlepší a nejrozsáhlejší prezentaci z jihočeských hradů a zámků na mezinárodní počítačové sítí má státní zámek v Českém Krumlově. Jeho stránky, které mají několik desítek podkapitol a kromě obvyklých informací obsahují také například životopis správce zámku Pavla Slavka, jsou součástí Oficiálního informačního systému regionu Český Krumlov. Tento server pracuje od září 1998. Například v dubnu letošního roku jej každý den průměrně navštívily tři tisícovky lidí.

Podle poslední dostupné statistiky návštěvnosti získal českokrumlovský zámek pátou příčku mezi nejvyhledávanějšími položkami, které stránka nabízela. "Stránky vidělo od jejich spuštění 1 milion 700 tisíc lidí. Běžně se stává, že přijde e-mail, kde si lidé po prohlédnutí prezentace objednávají prohlídku. Informace na internetu nevyužívají jen turisté, ale také studenti, badatelé, lidé, kteří si tady chtějí pronajmout prostory," řekla Zdena Flašková ze správy zámku, která se na jejich vzniku podílela.
 


Témata: Životopis