Umístění štítu na nejslavnější chatu Jizerských hor.

Umístění štítu na nejslavnější chatu Jizerských hor. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Hotovo. Nejslavnější chatě Jizerských hor se vrátil dávný lesk

  • 2
Po roční přestávce znovu od prosince uvítá turisty legendární Prezidentská chata v Jizerských horách. Během uzavírky prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která jí do značné míry navrátila původní podobu. Do budoucna tam plánují také upravit půdu a sklepy, kde by mohlo vzniknout relaxační centrum.

Chata je potěchou pro unavené tělo i hladový žaludek.

"Chceme nabízet to, na co tady byli lidé zvyklí: milé prostředí a tradiční kuchyni. Budeme vařit obyčejná jídla, v jídelním lístku nikdo nenajde něco, čemu by nerozuměl," říká Petr Šmaus.

Prezidentskou chatu má v nájmu už přes dvacet let a zůstal na své pozici i poté, co chatu koupil Dalibor Dědek, majitel elektronického gigantu Jablotron, a jeho choť.

Za výsledek rekonstrukce by všichni, kdo se na ní podíleli, zasloužili jedničku s hvězdičkou. Všechny novinky a úpravy se dají popsat dvěma slovy: citlivé a nenásilné.

"Po úvahách jsme se rozhodli, že chatu zanecháme v původním stavu. Všechno jsme rozebrali, vyměnili izolace a zase složili zpátky dohromady," shrnul Šmaus.

Atmosféra staré chaty zůstala nezměněná a horské stavení ještě zkrásnělo. Repasovaná stará okna a dveře doplňují nová a není mezi nimi skoro viditelný rozdíl.

"Tohle je z vinylu," ukazuje Šmaus na podlahu v restauraci. Od dřeva k nerozeznání. Pozoruhodným prvkem jsou malebně obroušené dřevěné desky jídelních stolů. "Jsou vyrobené ze starých podlahových prken," upozornil Šmaus. Na Prezidentské tak lze doslova jíst z podlahy.

Na prknech a trámech jsou k vidění obrysy zatřených původních německých nápisů. "Časem je chceme pro dokreslení atmosféry obnovit," dodává Šmaus. Opravy Prezidentské totiž ještě nekončí.

Chata se jmenuje po prezidentovi Svobodovi

V plánu jsou další etapy rekonstrukcí. "V té první hodláme upravit půdu a sklepy, v nichž by mohlo být nějaké relaxační centrum, třeba sauna," naznačil Šmaus. "A ve druhé zbouráme všechny přístavky v okolí chaty a postavíme nové, stylově dřevěné."

Kvůli těmto akcím už chata nezavře, dělníci na nich budou pracovat za provozu.

Jak vlastně přišla Prezidentská chata ke svému názvu? Od roku 1956 ji sice využívala jako rekreační středisko Kancelář prezidenta republiky, ale to není ten pravý důvod. "Je to proto, že tu rád pobýval bývalý prezident Ludvík Svoboda," prozradil Šmaus.

Dříve podléhala chata maximálnímu utajení, i mapy o její existenci mlčely. "Opodál je dodnes betonový plac. Tam přistával vrtulník, kterým Svoboda létal," vzpomíná Šmaus.

Po revoluci si od prezidentské kanceláře chatu pronajali manželé Šmausovi. "Zakazovali nám tenkrát používat název Prezidentská chata, prý to bylo s něčím v rozporu, už nevím ani s čím. Nevzdali jsme se, sepsali petici a pak nám to nakonec povolili," usmál se Šmaus.